Як змінилось законодавство з 09.01.2024 по 15.01.2024
1. ЗАКОНОДАВЧІ АКТИ, ЩО НАБРАЛИ ЧИННОСТІ
Суть змін: Згідно із законами, доповнюються переліки товарів оборонного призначення, що звільняються від оподаткування ввізним митом, новими кодами 8526 10 00 90 і 3926 20 00 00 (товар «фурнітура, що використовується для оснащення військових») УКТ ЗЕД.
Крім того, звільняються від ПДВ радіолокаційні прилади, що класифікуються в товарній підкатегорії 8526 10 00 90 УКТ ЗЕД, що ввозяться на митну територію України та постачаються як товари оборонного призначення.
Суть змін: Законом передбачено надання уряду доручення щодо формування та подання оновленого пакету проєктів законів про визначення пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки та напрямів інноваційної діяльності, спрямованих на повоєнну відбудову України, з визначенням конкретних механізмів їх забезпечення. Крім того, закон актуалізує чинні пріоритети напрямів розвитку науки і техніки та інноваційної діяльності в Україні з урахуванням воєнного стану.
Суть змін: Закон передбачає приєднання України до Договору про дружбу та співробітництво в Південно-Східній Азії, учиненого в м. Денпасар 24 лютого 1976 року. Положення договору тлумачаться відповідно до Статуту Організації Об’єднаних Націй, однак приєднання України до цього договору не впливатиме на права та зобов’язання України, які випливають із статуту, а також інших міжнародних договорів України. Зазначається, що відповідний договір застосовується лише у відносинах України з державами Південно-Східної Азії.
Президент України:
Суть: Вводиться в дію 2 рішення РНБО від 23 грудня 2023 року та одне від 30 грудня 2023 року про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до 70 фізосіб та 134 юросіб рф.
Суть: Вводиться в дію 2 рішення РНБО від 23 грудня 2023 року та одне від 30 грудня 2023 року про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до 70 фізосіб та 134 юросіб рф.
2. Регуляторні акти.
Кабінет міністрів України:
Суть: Зокрема, постановою внесено зміни щодо:
Суть: Згідно з переліком, до будівель, на які не поширюються мінімальні вимоги до енергоефективності та які не підлягають сертифікації належать: зали для ярмарків, аукціонів, торгових виставок, криті ринки, будівлі закладів обслуговування учасників дорожнього руху; будівлі цивільних та військових аеропортів, залізничних станцій, автобусних станцій, морських та річкових вокзалів, фунікулерів та станцій канатних доріг; будівлі центрів радіо- та телевізійного мовлення, телефонних станцій, телекомунікаційних центрів; ангари для літаків, будівлі сигнальних будок, локомотивних та вагонних депо; телефонні будки; будівлі маяків тощо.
Суть: Оцінка допустимості державної допомоги проводиться у разі, коли компенсація призводить до надання переваги суб’єкту господарювання, а саме – не дотримується хоча б одна з наведених умов:
1) суб’єкт господарювання, що отримує компенсацію, повинен фактично виконувати зобов’язання щодо надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес;
2) механізм, на підставі якого розраховується компенсація, визначено об’єктивно і прозоро з метою уникнення надання суб’єкту господарювання економічних переваг порівняно з конкуруючими суб’єктами;
3) розмір компенсації витрат, понесених у зв’язку з наданням послуг, що становлять загальний економічний інтерес, не є надмірним, а саме – не перевищує розміру, необхідного для покриття усіх або частини витрат, понесених внаслідок виконання зобов’язань з надання таких послуг, з урахуванням відповідного доходу та обґрунтованого прибутку за їх надання; тощо
НБУ:
Суть: Положенням уніфіковано загальні вимоги до документів, що подаються до НБУ для здійснення процедур:
Суть: НБУ дозволив українському оператору системи передачі електричної енергії (НЕК «Укренерго») перераховувати кошти на користь європейського офісу з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів «Joint Allocation Office» (JAO) за проведення спільного скоординованого розподілу пропускної спроможності.
Крім того, з 29 грудня 2023 року надавачі платіжних послуг матимуть змогу на підставі довідки про подання документів для оформлення паспорта громадянина України виплачувати грошову допомогу від міжнародних гуманітарних організацій та інших неурядових установ українцям, які постраждали внаслідок повномасштабної війни. Зміни стосуються виплат готівкою в національній валюті України.
Суть: Згідно з постаново, якщо з часу припинення виконання РЕР визначних публічних функцій пройшло понад 12 місяців і суб’єкт первинного фінансового моніторингу переконається, що така особа більше не має ризику, притаманного РЕР, а також інших ризиків, він не вживатиме щодо цієї особи, членів її сім’ї та осіб, пов’язаних із нею, певних заходів, передбачених законом про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів. Зазначається, що для ухвалення такого рішення фінансова установа має здійснити аналіз фінансових операцій РЕР, членів її сім’ї та осіб, пов’язаних з нею, з дня припинення виконання нею визначних публічних функцій.
Суть: Відтепер небанківські установи, які мають відкриті в банку рахунки, на яких обліковуються кошти санкційних осіб, до яких застосовано хоча б одну з персональних санкцій, у разі зміни залишків таких коштів після інформування обслуговуючого банку та Національного банку зобов’язані щомісяця, не пізніше другого робочого дня місяця, наступного за звітним, інформувати обслуговуючий банк (шляхом надсилання листа) про суму коштів таких осіб, які обліковуються на рахунках небанківських установ у такому банку.
Суть: Кредитні спілки зможуть здійснювати діяльність на підставі власної редакції статуту або модельного статуту.
Положення про особливості діяльності об’єднаних кредитних спілок врегульовує питання практичної реалізації об’єднаними кредитними спілками можливостей для зміцнення фінансової стійкості, зокрема через:
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб:
Суть: Відтепер порушена справа у сфері гарантування вкладів фізичних осіб підлягає закриттю у разі наявності рішення Національного банку про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
КРАІЛ:
Суть: Цей порядок визначає процедуру надсилання КРАІЛ запитів на отримання необхідної для виконання своїх повноважень інформації від організаторів азартних ігор, надання організаторами азартних ігор відповідей на такі запити. Положення цього порядку також встановлюють процедуру надсилання КРАІЛ запитів на отримання інформації, у тому числі, документів, письмових пояснень, відео- та аудіозаписів від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами.
3. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.
Що пропонується: Законопроект передбачає надання можливості АРМА придбати облігації внутрішньої державної позики «Військові облігації», номінальна вартість яких визначена у відповідній іноземній валюті (наразі існують у доларах США та євро) за рахунок грошових коштів у такій іноземній валюті, розміщених на депозитних рахунках АРМА.
Це означає, що облігації внутрішньої державної позики у доларах США можна придбати використавши не більш ніж 80% усіх наявних на рахунках коштів в доларах США. При цьому не менше ніж 20% усіх коштів в доларах США продовжують залишатись на рахунках для оперативного управління, наприклад, повернення власнику у разі скасування арешту.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Анастасією Радіною.
Статус: Опрацьовується в комітеті.
Що пропонується: Законопроєктом пропонується закріпити повноваження Міненерго як центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері державного нагляду (контролю) у галузі теплопостачання в частині технічного стану та організації експлуатації теплових, тепловикористальних установок і мереж, та Держенергонагляду як центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у зазначеній сфері.
Ініціатор: Кабмін.
Статус: Опрацьовується в комітеті.
4. Законопроєкти, проголосовані парламентом раніше, що не набрали чинності:
Документ: №5655 про реформування сфери містобудівної діяльності.
5. Важливі новини:
НБУ впровадить нормативи ліквідності для банківських груп з 1 квітня
Бізнес отримав компенсацію 181 млн грн за працевлаштування 14 000 ВПО
НКРЕКП розпочала аналіз суттєвого коливання цін на ринку е/е
Рада попередньо дозволила контролювати діяльність суб’єктів лобіювання та адвокації в Україні
Рада попередньо дозволила платникам податків взаємодіяти з контролюючими органами онлайн
Рада має намір запровадити касовий метод сплати ПДВ для «зеленої» генерації
Податкова нагадала таксистам про обов’язкове застосовування РРО та ПРРО з 1 жовтня 2023 року
Держава інвестувала у розвиток малого та середнього бізнесу 6,5 млрд грн за програмою «єРобота»
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв що змінилося для бізнесу та влади з 19.12.2023 по 08.01.2024.