Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 19.12.2023 по 08.01.2024

Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 19.12.2023 по 08.01.2024

Основні регуляторні новації минулого тижня

Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 19.12.2023 по 08.01.2024
Фото: ілюстративне

Як змінилось законодавство з 19.12.2023 по 08.01.2024

1. ЗАКОНОДАВЧІ АКТИ, ЩО НАБРАЛИ ЧИННОСТІ

  • Документ: Закон 3498-IX від 22.11.2023 (відбувся 24.12.2023) щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг.

Суть змін: Зокрема, закон передбачає:

  • обмеження денної процентної ставки за споживчим кредитом до 1% на день від загального розміру кредиту;
  • заборону кредитодавцю та новому кредитору вимагати сплати будь-яких платежів, не зазначених у договорі про споживчий кредит;
  • ·заборону встановлювати у договорі про споживчий кредит умову про продовження в односторонньому порядку строку користування кредитом (продовження строку користування кредитом має здійснюватися виключно шляхом укладення додаткового договору за домовленістю сторін);
  • зобов'язання кредитодавця передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів незалежно від суми кредиту до бюро кредитних історій.

Детальніше

  • Документ: Закон 3497-IX від 22.11.2023 (відбувся 01.01.2024) про страхування інвестицій в Україні від воєнних ризиків.

Суть змін: Згідно із законом, Експортно-кредитне агентство (ЕКА) отримує право страхувати та перестраховувати воєнні та/або політичні ризики фінансових втрат українських та іноземних суб’єктів господарювання, якщо вони пов’язані з інвестиціями у створення об’єктів та інфраструктури, необхідних для розвитку переробної промисловості та експорту товарів (робіт, послуг) українського походження. Крім того, ЕКА зможе страхувати та перестраховувати від воєнних та/або політичних ризиків інвестиційні кредити українських банків, спрямовані на цю мету.

Читайте також: Парламент схвалив законопроєкт щодо страхування інвестицій: бізнесменам обіцяють покрити воєнні ризики. Але не всім

  • Документ: Закон 3475-IX від 21.11.2023 (відбувся 24.12.2023) щодо врегулювання окремих питань розпорядження товарами, які перебувають під митним контролем.

Суть змін: Митний кодекс України доповнено положеннями, які дають змогу завершувати митні режими: транзиту, тимчасового ввезення, митного складу, вільної митної зони, безмитної торгівлі переробки на митній території шляхом:

  • примусового відчуження або вилучення товарів відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану»;
  • реалізації товарів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі тих, які відповідно до кримінального процесуального законодавства передані Національному агентству для реалізації у порядку та на умовах, визначених Законом України «Про Національне агентство», та після надходження на рахунки митних органів сум митних платежів, що підлягали б сплаті при випуску таких товарів у вільний обіг на митній території України.
  • Документ: Закон 3513-IX від 09.12.2023 (відбувся 01.01.2024) про криміналізацію контрабанди товарів.

Суть змін: Закон, зокрема, передбачає з 1 липня 2024 року кримінальну відповідальність за товарну контрабанду вартістю:

  • від 7,57 до 15,14 млн грн у вигляді штрафу від 170 до 425 тис. грн;
  • понад 15,14 млн грн – відповідальність від штрафу в 850 тис. грн до позбавлення волі на 11 років з конфіскацією майна.

Крім того, для підакцизних товарів вартістю від 1,136 до 2,271 млн грн діятиме санкція від 340 тис. грн штрафу до 6 років позбавлення волі, а вартістю понад 2,271 млн грн – від 1,275 млн грн штрафу до 12 років в'язниці з конфіскацією майна.

Детальніше

1. Регуляторні акти. 

Кабінет міністрів України:

  • Документ: Постанова від 22 грудня 2023 р. № 1347 (відбулась 23.12.2023) про затвердження порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів.

Суть: Цей порядок визначає механізм:

  • встановлення лімітів спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та континентальному шельфі України;
  • розподілу лімітів спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах для здійснення промислового рибальства та дослідного вилову на квоти добування (вилову);
  • спеціального використання водних біоресурсів, які перебувають в умовах природної волі (крім видів, занесених до Червоної книги України), у рибогосподарських водних об’єктах.
  • Документ: Розпорядження від 27 грудня 2023 р. № 1207-р про затвердження плану заходів на період до 2026 року, спрямованих на запобігання виникненню та зменшенню негативних наслідків легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.

Суть: Затвердженим планом передбачене інституційне, законодавче, організаційне та практичне удосконалення національної системи боротьби з відмиванням «брудних» коштів відповідно до міжнародних стандартів. Заходи поділені на групи, за кожною з яких закріплені виконавці та термін виконання. Йдеться, зокрема, про вдосконалення як законодавства у сфері фінансового моніторингу, так і діяльності суб’єктів держфінмоніторингу та інших органів; підвищення ефективності роботи правоохоронних і державних органів; забезпечення відкритості інформації про кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб.

  • Документ: Постанова від 27 грудня 2023 р. № 1380 (відбулась 29.12.2023) про внесення змін до порядку електронного адміністрування реалізації пального та етилового спирту

Суть: Відтепер анулювання реєстрації акцизного складу проводиться:

  • коли в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового дорівнюють нулю значення показників обсягів залишків пального/спирту етилового, що обліковуються за таким акцизним складом за всіма кодами товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД;
  • при отриманні інформації з Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо вилучення або виведення з експлуатації цих пристроїв за умови подання платником акцизного податку заяви про анулювання реєстрації акцизного складу.
  • Документ: Постанова від 27 грудня 2023 року № 1390 (відбулась 30.12.2023) про внесення змін до деяких постанов Кабміну щодо врегулювання окремих питань зайнятості населення.

Суть: збільшено строки надання та розміри компенсації роботодавцям витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб та ВПО з інвалідністю. Загальну тривалість надання компенсації збільшено: до 3 місяців – за працевлаштування ВПО; до 6 місяців – за працевлаштування ВПО з-поміж осіб з інвалідністю. Таким чином, з 2024 року роботодавець отримав право на компенсацію: до 24 000 грн – за кожну працевлаштовану ВПО; до 48 000 грн – за кожну працевлаштовану ВПО з інвалідністю.

  • Документ: Постанова від 27 грудня 2023 р. № 1379 (відбулась 29.12.2023) про внесення зміни до положення про Державну податкову службу України.

Суть: Кабмін заборонив ДПС підписувати книги обліку доходів і витрат, які ведуть фізичні особи – підприємці на роздрібну та оптову торгівлю підакцизними товарами, зберігання пального, актів, звітів, договорів-доручень, прийняття податкових повідомлень-рішень, взяття на облік, погашення та опротестування податкових векселів, прийняття інших рішень та підписання інших документів.

  • Документ: Постанова від 27 грудня 2023 р. № 1376 (відбулась 28.12.2023) про внесення змін до постанови КМУ щодо покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу.

Суть: Відтепер механізм розподілу та перерахування коштів теплопостачальним та теплогенеруючим організаціям органами Казначейства застосовується не з 1 вересня по 31 грудня 2023 року, а з 1 вересня 2023 р. по 15 квітня 2024 року.

  • Документ: Постанова від 27 грудня 2023 р. № 1402 (відбулась 01.01.2024) про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2024 рік.

Суть: Кабмін затвердив на 2024 рік:

  • обсяги квот товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню;
  • перелік контрольованих речовин (озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню;
  • перелік товарів та обладнання, що можуть містити контрольовані речовини (озоноруйнівні речовини та фторовані парникові гази), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню (крім товарів та обладнання, що перевозяться у контейнерах з особистими речами);
  • перелік товарів (аграрної продукції), експорт яких підлягає ліцензуванню.
  • Документ: Постанова від 27 грудня 2023 р. № 1218-р про схвалення Національної стратегії доходів до 2030 року.

Суть: стратегія передбачає:

  • заборону спрощеної системи оподаткування для юридичних осіб;
  • підвищення ставок спрощеної системи для фізосіб-підприємців;
  • звуження першої групи спрощеної системи;
  • підвищення ставки податку для «спрощенців» агровиробників і розширення бази оподаткування;
  • РО та ведення обліку походження товарів;
  • запровадження прогресивної шкали оподаткування ПДФО:
  • підвищення акцизів на пальне, алкоголь, тютюнові вироби до мінімального рівня ставок, який діє у ЄС. Держава вивчає міжнародний досвід запровадження акцизу на солодкі напої.

Детальніше

Читайте також: «Батіг і пряник» вилами по воді: що не так із Національною стратегією доходів України. Розбір і контраргументи від Mind

  • Документ: Постанова від 19 грудня 2023 р. № 1333 (відбулась 26.12.2023) про затвердження порядку подання контролюючим органам інформації щодо прийнятих рішень про встановлення податкових пільг на земельні ділянки.

Суть: Порядок визначає процедуру та форму подання інформації контролюючим органам, протягом 10 календарних днів з дня прийняття відповідного рішення. У порядку враховані пропозиції Асоціації міст України, зокрема:

  • вилучені норми, які вимагали вказувати інформацію, не передбачену ПКУ та якою не володіє муніципалітет;
  • виключено обовязок ОМС вчиняти дії, які не передбачені чинним законодавством;
  • вилучені норми, якими обмежувалось право територіальної громади у щорічному прийнятті нових окремих рішень;
  • виключена норма щодо оприлюднення на вебпорталі ДПС поданої інформації, що містить персональну інформацію платників податків.
  • Документ: Розпорядження від 22 грудня 2023 р. № 1192-р про включення індустріального парку “Ядро Індастрі” до реєстру індустріальних (промислових) парків.

Суть: Кабмін розпорядився включити “Ядро Індастрі” до реєстру індустріальних (промислових) парків. Строк, на який створено індустріальний парк, становить 30 років. Зазначається, що “Ядро Індастрі” розміщується на території м. Дрогобича Львівської області.

  • Документ: Розпорядження від 22 грудня 2023 р. № 1191-р про включення індустріального парку “Вуглецево-нейтральний ЕКО АГРО ХАБ Поділля “Городок” до реєстру індустріальних (промислових) парків.

Суть: Кабмін розпорядився включити до реєстру індустріальних (промислових) парків індустріальний парк “Вуглецево-нейтральний ЕКО АГРО ХАБ Поділля “Городок”. Строк, на який створено індустріальний парк, становить 30 років. Зазначається, що “Вуглецево-нейтральний ЕКО АГРО ХАБ Поділля “Городок” розміщується на території Городоцької міської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області.

  • Документ: Розпорядження від 22 грудня 2023 р. № 1190-р про включення індустріального парку “Красилів Техноспорт” до реєстру індустріальних (промислових) парків.

Суть: Кабмін розпорядився включити до реєстру індустріальних (промислових) парків індустріальний парк “Красилів Техноспорт”. Строк, на який створено індустріальний парк, становить 30 років. Зазначається, що “Красилів Техноспорт” розміщується на території м. Красилова Хмельницької області.

НБУ:

  • Документ: Постанова від 25.12.2023  № 183 (відбулась 01.01.2024) про затвердження положення щодо застосування НБУ заходів впливу на ринках небанківських фінансових послуг.

Суть: Положення про застосування заходів впливу, заходів раннього втручання, коригувальних заходів на ринках небанківських фінансових послуг урегульовує низку питань нагляду за ринком небанківських фінансових послуг, зокрема: 

  • перелік ознак ризикової діяльності, в разі встановлення яких Національний банк матиме право застосувати заходи впливу; 
  • перелік ознак систематичного, повторного та триваючого порушення;
  • порядок оприлюднення інформації про вжиті Національним банком заходи, тощо.
  • Документ: Постанова від 25.12.2023  № 182 (відбулась 01.01.2024) про затвердження положення про характеристики та класифікаційні ознаки класів страхування.

Суть: Положення визначає перехід від видів страхування до класів та переоформлення чинних ліцензій страховиків, а також встановлює вимоги до укладання і виконання договорів страхування залежно від групи класів страхування.

  • Документ: Постанова від 20.12.2023  № 167 (відбулась 01.01.2024) про затвердження положення про організацію та проведення інспекційних перевірок на ринках небанківських фінпослуг.

Суть: Положення врегульовує порядок проведення інспекційних перевірок осіб, які охоплюватимуться наглядовою діяльністю Національного банку з 01 січня 2024 року, а саме:

  • надавачів фінансових і супровідних послуг та їх відокремлених підрозділів;
  • небанківських фінансових груп та їх учасників;
  • власників істотної участі;
  • ключових учасників у структурі власності;
  • афілійованих та споріднених осіб надавачів фінансових послуг; 
  • іноземних надавачів фінансових та/або супровідних послуг в Україні; 
  • Документ: Постанова від 20.12.2023  № 174 (відбулась 01.01.2024) про розкриття інформації та розміщення інформаційного документа про стандартний страховий продукт на вебсайтах страховиків та страхових посередників.

Суть: Українські страховики з 1 січня повинні інформувати про свій продукт онлайн. Зокрема, перед укладенням договору їм потрібно на власних вебсайтах публікувати розміри страхової суми, територію дії договору, умови здійснення страхових виплат тощо.

Детальніше

Мінаграрполітики:

  • Документ: Наказ від 30.11.2023  № 2085 про затвердження режиму промислу у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) України у 2024 році.

Суть: Міністерство затвердило режим промислу у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) України у 2024 році. Згідно з документом, користувачі водних біоресурсів зобов’язані терміново інформувати територіальні органи Держрибагентства, в районі діяльності яких здійснюється спеціальне використання водних біоресурсів, про виявлення захворювань водних біоресурсів, погіршення стану середовища їх перебування, випадки загибелі або виникнення загрози їх загибелі, а також про випадки прилову водних біоресурсів, види яких занесені до Червоної книги України.

2. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.

  • Документ: 10388 від 01.01.2024 про лікарське самоврядування.

Що пропонується: Законопроєктом пропонується заборонити нанесення на первинній та вторинній (за наявності) упаковці лікарських засобів будь-якої реклами та інформації рекламного характеру, яка  вводить споживачів лікарських засобів (пацієнтів) в оману. Законопроєкт також зобов’язує виробників та/або імпортерів реалізовувати на рівних умовах лікарські засоби власного виробництва або ввезенних на територію України всім національним оптовим дистриб’юторам, які звернулися до виробника та/або імпортера лікарських засобів щодо укладення договору купівлі-продажу лікарських засобів.

Ініціатор: народна депутатка Оксана Савчук.

Статус: Опрацьовується в комітеті.

Детальніше

  • Документ: 0245 від 02.01.2024 про ратифікацію угоди про цифрову торгівлю між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії.

Що пропонується: ратифікувати угоду про цифрову торгівлю між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії, вчинену 20 березня 2023 року в м. Києві та м. Лондоні. Зазначається, що це сприятиме розвитку економічної співпраці та створенню зони вільної торгівлі між країнами.
Ініціатор: Президент України Володимир Зеленський.

Статус: Опрацьовується в комітеті.

  • Документ: 10372-1 від 08.01.2024 про медичне самоврядування

Що пропонується: законопроектом пропонується закріпити існуючу практику і офіційно надати можливість профільним медичним об’єднанням, зареєстрованим у формі громадських організацій, за умов дотримання певних вимог, не тільки де-факто, але і де-юре самостійно проводити заходи із безперервного професійного розвитку для медичних працівників та право на верифікацію діяльності лікаря щодо безперервного професійного розвитку у процесі атестації. При цьому, цей процес має відбуватися відповідно до певних загальних вимог, що продовжуватиме встановлювати центральний орган виконавчої влади, на який покладається реалізація державної політики в галузі охорони здоров’я.

Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Іванной Климпуш-Цинцадзе.

Статус: Опрацьовується в комітеті.

3. Законопроєкти, проголосовані парламентом раніше, що не набрали чинності:

Документ: №5655 про реформування сфери містобудівної діяльності.

Читайте також: Законодавство в будівельній галузі: що змінилося у 2023-му та чого чекати від 2024-го

4. Важливі новини:

Дефіцит держбюджету за рік зріс у півтора раза, перевищивши 1,3 трлн грн – Мінфін

НКРЕКП відновила стандартні та нестандартні приєднання до електричних мереж

Укргазбанк став партнером в угоді страхування суден у Чорному морі

НБУ зобов'язав фінустанови детально пояснювати PEP причини відмови в обслуговуванні

КРАІЛ оприлюднила перелік з 205 нелегальних гральних вебсайтів

Працівників енергокомпаній перевірять на правомірність бронювання

Українські підприємці можуть отримати грант на суму до 25 тисяч євро на власну справу

Україна надасть 3 млрд грн на підтримку проєктів зі значними інвестиціями

НКРЕКП підвищила фінкомпенсації генереції за послуги резервної потужності на 13,1% з 5 січня

Український експорт покаже зростання у 2024 році на 9% – Мінекономіки

Кабмін визначив Держспецзв'язку регулятором комунікаційних послуг

Польські фермери підписали угоду з урядом і припинили блокувати кордон з Україною

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що змінилося для бізнесу та влади з 12.12.2023 по 18.12.2023

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло