У рамках нового проекту Mind – рейтингу кращих книг з економіки за 20 напрямками – ми продовжуємо публікувати рекомендації топ-менеджерів з приводу літератури, яку варто прочитати підприємцям. На черзі книжкова підбірка від Катерини Губарєвої, Luxoft Global HR Director. У її списку є несподівані книжки, які підтверджують, що менеджменту можна вчитися не лише на бізнес-літературі, а й на художній.
Мотивуюча й захоплива автобіографія відомого актора, спортсмена та політика. Масивний, як і сам «залізний Арні», твір приваблює неочікуваною легкістю та глибиною спостережень. Автор через призму власної життєвої історії говорить про те, що в основі лідерства стоїть відповідальність. За кого? Беззаперечно, за себе самого. Починати потрібно з себе, і необхідно будувати свій характер кожного дня. І не лише у спортзалі застосовувати принцип “reps, reps, reps”, а й у будь-чому, та раз за разом повторювати й закріплювати результат. Адже з кожною перемогою зростає віра у самого себе, яка і є основою професійного успіху: «Якщо ти сам у себе не віриш, хто повірить в тебе?»
Шварценеґґер досяг усього, чого прагнув, перетнувши океан молодим хлопцем з австрійської провінції: стати відомим актором та одружитися з представницею клану Кеннеді. Зі сторінок книги з нами розмовляє впевнений у собі, харизматичний, реалізований чоловік, який критично ставиться до себе та усвідомленно – до оточення і реалій життя. На власному досвіді він доводить, що чітке уявлення цілі та відповідальності за наслідки відрізняють справжнього лідера, а дисципліна й позитивне бачення доводять його до бажаних висот.
Ця книга – ключ до розуміння міжкультурних відмінностей населення у різних кутках планети та й працівників мультінаціональних компаній. Через культурно-історичний наратив автор простежує розвиток менталітетів і спосіб реагування на зовнішні зміни у різних груп.
Маршалл надає повну картину світу через геополітичний контекст, аналізуючи географічні характеристики та їхній безпосередній вплив на історичну долю нації. Наприклад, тропічний клімат і відсутність виходу до моря є природними бар'єрами для процвітання держави. Географічні особливості формують «характер» народу: не захищений природними бар'єрами (гори, моря) і перебуваєш «в чистому полі» – готуйся нападати і тримати кордон, або нападуть на тебе. Це означає, що таке населення є більш прагматичним та живе за законами «сили».
Безперечно, must read для будь-якого керівника міжнародної компанії та готовий мануал для спеціаліста з комунікації.
Менеджмент змін – одна з найнепростіших тем у стратегічному управлінні. Разом з тим Джону Коттеру вдалося легко, у форматі казкової пригоди, надати низку корисних порад для керівників, чия компанія перебуває у зоні турбулентності. Досвідчені менеджери ще раз згадають найбільш дієві інструменти, а ті, хто вперше постав перед питанням впровадження суттєвих організаційних змін, отримають детальний гайд з брейнштормінгу, розподілу ролей та командної гри.
Автор пропонує 8-ступеневий алгоритм впровадження змін та усунення кризових ситуацій, який у найкоротший термін виведе організацію на якісно новий рівень розвитку. «Уміло керуючи процесом змін, можна зробити багато чого. Але випадковий підхід впровадження змін піддає ризику не тільки вас, але і інших людей».
Найважливіша, вже хрестоматійна книга з мотивації. В інформаційну епоху біхейвіористська система, прийнята раніше як основний принцип компенсацій та винагороди, абсолютно неефективна, і гроші (у будь-якій кількості) не надихають людей підкорювати вершини. Що ж лежить в основі мотивації та як побудувати ефективну систему винагороди, щоб стимулювати віддачу і творчість? Деніел Пінк не лише дає детальну відповідь, але й підкріплює свої рекомендації численними посиланнями на результати досліджень з психології.
«Досконалість і короткозорість несумісні. Щоб досягти справжніх висот, потрібно підняти погляд і рухатися вперед, до горизонту», – книга написана в вельми провокативній манері. Це змушує критично поглянути на власний стиль управління, проаналізувати поведінку працівників та додати вітальної сили системі мотивації.
Легендарний роман, не менш легендарну екранізацію якого було переглянуто безліч разів. Проте, не лише з точку зору захоплення сюжетним рядом. «Хрещений батько» – справжня енциклопедія зі стратегії управління корпорацією, кризового менеджменту, комунікації, диверсифікації бізнесу та самопрезентації. Варто лише перенести фокус з факту, що Віто Корлеоне був очільником кримінальної структури, на те, що він водночас був і власником транснаціональної корпорації GencoImports, та ладнав з цією роллю бездоганно.
Декілька уроків Дона Корлеоне, які слід засвоїти кожному керівнику:
Родина Корлеоне завжди приймає зважені рішення, не панікує в умовах відкритої ворожнечі конкурентів, відкрито обговорює невдачі та перспективи, та неухильно дотримується єдиного плану дій. Обов’язково перечитайте роман П’юзо так, наче читаєте професійну літературу.