«Вірусні» закони: що ухвалив парламент для боротьби з інфекцією

І як нові обмеження позначаться на підприємцях

Фото: pixabay

Верховна Рада ухвалила закони щодо протидії розповсюдженню коронавірусної інфекції. Одним з документів (відповідний законопроєкт №3219) передбачено суворе покарання за порушення режиму карантину і за недотримання санітарних норм.

Як діятимуть нові обмеження на практиці та які норми було змінено, розповіли Mind керуючий партнер Адвокатського об'єднання «Овчаров і Партнери» Денис Овчаров та адвокат Олена Запорожченко

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №530-IX набрав чинності. Він передбачає декілька суттєвих новел у правовому полі України.

Доповнення Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУАП) новими статтями

Перш за все варто звернути увагу на введення відповідальності за нове правопорушення – порушення правил щодо карантину людей (ст. 443 КУАП).

Дана стаття встановлює відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Санкція даної статті передбачає відповідальність у формі штрафу:

Хто має права притягати до відповідальності:

Притягнення до відповідальності та відповідно призначення штрафу у відповідному розмірі здійснюватиметься в два етапи:

  1. Складення протоколу про адміністративне правопорушення

Протокол про адміністративне правопорушення матимуть право складати наступні уповноважені посадові особи:

Очевидно, що основна маса протоколів буде складена саме поліцейськими: вони є більш мобільними та оперативними та й навички такої роботи напрацьовано краще.

Сподіваємось, що працівники органів охорони здоров’я будуть більше акцентувати увагу не на протоколах, а на здоров’ї населення. Однак не виключено, що порушення режиму буде виявлено саме під час візиту лікаря, що стане причиною для отримання протоколу.

А от про СЕС говорити поки що рано, службу намагаються реанімувати в найкоротші строки, однак про повноцінну роботу, як нам здається, у 2020 році говорити не доведеться.

  1. Розгляд справи в суді

Протокол про адмінправопорушення для розгляду передаватиметься до суду. Будь-яких змін щодо процедури розгляду поки що не внесено, строк притягнення до відповідальності (винесення відповідної постанови судом першої інстанції) становить три місяці з дня вчинення правопорушення.

За що каратимуть?

Прийнята редакція статті 443 КУАП є максимально широкою і фактично зобов’язує кожного громадянина у режимі реального часу відслідковувати всі зміни щодо режиму карантину як на рівні країни, так і на місцевому.

Наразі можна говорити про накладення штрафу на наступні дії:

Наразі немає підстав говорити про обов’язковість використання медичної маски під час перебування в громадських місцях. Більш того, запроваджуючи таку обов’язкову вимогу саме влада повинна спочатку забезпечити все без винятку населення такими масками у необхідній кількості (нагадаємо, звичайна маска має змінюватись кожні 2 години), а вже потім встановлювати відповідальність за її відсутність.

Обмеження щодо перебування на вулиці із дітьми (парки, дитячі майданчики тощо) також відсутні. Не варто вірити неперевіреним чуткам! Однак, зі свого боку, радимо уникати місць із скупченням людей, а віддати перевагу прогулянкам на свіжому повітрі у сімейному колі.

Крім вказаного вище, ст. 16414 КУАП викладено в новій редакції, зокрема, введено відповідальність за неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, що здійснюються відповідно до положень закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Зміни кримінального законодавства

Вказаним вище законом посилено кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням (ст. 325 КК України).

Нагадаємо, ст. 325 КК України встановлює відповідальність за:

Наразі за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 325 КК України, встановлено відповідальність у вигляді:

​У випадку спричинення загибелі людей чи інших тяжких наслідків (частина 2) встановлено безальтернативне позбавлення волі на строк від 5 до 8 років.

Що важливо?

Україна тільки розпочала боротьбу із вірусом COVID-19, тому, швидше за все, список дій, які стануть підставою для притягнення до відповідальності, розшириться.

Недосконалість викладення норм КУАП та КК України зобов’язує саме громадян вивчати та відслідковувати всі зміни щодо режиму карантину в країні, оскільки їх невиконання тягне настання відповідальності.

Бережіть себе та не забувайте мити руки!

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS