Відновлення світу після кризи та «чорний лебідь» від Трампа. Що буде з глобальною економікою у 2025 році?
Mind Explains

Відновлення світу після кризи та «чорний лебідь» від Трампа. Що буде з глобальною економікою у 2025 році?

Прогнози та очікування фінансових інститутів і аналітиків. Інфографіка

Відновлення світу після кризи та «чорний лебідь» від Трампа. Що буде з глобальною економікою у 2025 році?
Фото: depositphotos.com

Напередодні 2025 року міжнародні фінансові інститути, рейтингові агенції та консалтингові компанії традиційно оприлюднили свої макроекономічні прогнози. Проти 2024 року настрої експертів стали оптимістичнішими. Попри те що глобальна рецесія себе ще до кінця не вичерпала, 2025-й може стати роком остаточного виходу з кризи, яка була спровокована пандемією COVID-19 і військовими конфліктами в Україні та на Близькому Сході.

Протягом 2024 року провідні економіки змогли приборкати інфляцію, вирівняти зовнішню торгівлю й налагодити альтернативні канали постачання енергоносіїв, щоб зменшити залежність від російських нафти та газу.

Втім у 2025 році на зліт світового ВВП очікувати не слід. Розвинені економіки демонструватимуть помірне зростання, а економіки, що розвиваються, ризикують зіткнутися з високою інфляцією на тлі споживчого попиту, що падає. Хоча саме такі країни, як Китай, Індія та Бразилія, стануть «локомотивами» глобального зростання.

Також існує чинник «чорного лебедя» у вигляді нової адміністрації США під керівництвом Дональда Трампа, який має намір проводити протекціоністську політику, захищаючи внутрішній ринок, що може мати непередбачувані наслідки для світової економіки.

Mind вивчив, що напророкували різні маститі експерти та яка з цього випливає «середня температура по палаті».

Як зростатиме світова економіка?

Консенсус-прогноз зростання глобального ВВП на 2025 рік становить близько 3%. Це на 0,5 в. п. краще, ніж у 2024 році, на який міжнародні інституції прогнозували динаміку ВВП на рівні 2,5%

Найоптимістичніші у своїх очікуваннях Міжнародний валютний фонд (МВФ) й Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Вони припускають, що світова економіка 2025 року зросте більш ніж на 3%. Стриманіші в оцінках –  агентство Fitch і банк Goldman Sachs, на думку яких варто чекати зростання ВВП у межах 2,6–2,8%.

Серед найбільших економік найкращі темпи продемонструють Китай (+4,6%) та США (+2,3%). Сукупний ВВП країн Єврозони 2025 року зросте на 1,2%, ВВП Великої Британії – на 1,3%, Японії – на 1,4%.

У середньому, залежно від регіону, прискорення темпів зростання 2025 року проти 2024-го становитиме 0,3–0,7 в. п. Але ситуація у світовій економіці ще не настільки стабільна, щоб можна було констатувати завершення кризи.

ОЕСР у своєму звіті вказує, що через накопичення суверенних боргів і загальну геополітичну напруженість середньострокові перспективи економічного зростання «занадто слабкі».

Агентство Fitch констатує, що споживчий попит у Єврозоні відновлюється повільніше, ніж очікувалося, що своєю чергою уповільнює зростання ВВП. А економіка Китаю, як і раніше, відчуває труднощі внаслідок дефляційного тиску та стагнації ринку нерухомості.

МВФ зі свого боку нагадує, що військові конфлікти в Україні та на Близькому Сході продовжують негативно впливати на світову торгівлю та логістику енергетичних товарів і продовольства насамперед.

Що буде з цінами в різних країнах та у світі загалом?

Одним із найбільш значущих результатів 2024 року аналітики вважають уповільнення темпів інфляції. Такого ефекту вдалося досягти завдяки посиленню монетарних заходів із боку центральних банків, які тривалий час утримували відсоткові ставки на максимальному рівні.

Зокрема Федеральна резервна система США (ФРС) тільки з вересня 2024 року почала коригувати базову ставку й до кінця року знизила її до 4,25–4,5%. Європейський центробанк (ЄЦБ) знизив ключові ставки у червні 2024 року вперше за п'ять років та у грудні 2024 року зафіксував їх у діапазоні 3–3,4%. Народний банк Китаю розпочав зниження базової ставки у липні 2024 року й за 6 місяців довів її з 3,45% до 3,10%.

Як зазначає у своєму звіті Goldman Sachs, центробанки вже можуть дозволити собі пом'якшувати монетарну політику, оскільки показники інфляції перебувають у безпосередній близькості від цільового рівня.

За попередніми оцінками ФРС, у 2024 році інфляція в США становила 2,4%. Річний рівень інфляції в Єврозоні також сягнув 2,4%. А в Китаї, згідно з офіційними підрахунками, інфляція 2024 року не вийшла за межі 3%.

За прогнозом МВФ, глобальна інфляція у 2025 році сповільниться до 4,3% пороти 5,8% у 2024-му. При цьому в США інфляція буде близько 1,9%, у Єврозоні – на рівні 2%, у Китаї – близько 1,7%, у Японії – близько 2%.

Водночас експерти Euromonitor International очікують, що у 2025 році темпи інфляції хоч і будуть помірнішими й глобальне зростання цін навряд чи перевищить 3,8%, ймовірність відновлення інфляційного тренду зберігається. Тому існує ризик, що центробанки відкладуть чи сповільнять подальше зниження процентних ставок на невизначений термін.

Які виклики чекають на світову економіку?

Глобальний економічний розвиток у 2025 році багато в чому залежатиме від тих кроків, які робитиме нова адміністрація Білого Дому.

Йдеться про наміри нового президента США Дональда Трампа обмежити імпорт за допомогою загороджувальних мит. Трамп уже заявляв, що має намір у перший же день перебування на своїй посаді запровадити 25% тариф на всі товари з Канади та Мексики та додатковий 10% тариф на товари з Китаю. Крім того, Трамп пригрозив обкласти митом імпорт із Євросоюзу, якщо ЄС не збільшить закупівлю енергоносіїв у США.

Аналітики S&P Global вважають, що, з одного боку, подібні дії сприятимуть посиленню долара й забезпечать певну вигоду внутрішнім виробникам у штатах. З іншого – вони можуть спровокувати зростання інфляційного тиску, порушити хиткий баланс у логістиці та підштовхнути зростання цін на сировинні товари. А це вкрай негативно вплине не лише на США, а й на світову економіку.

Втім експерти Citibank бачать ситуацію у світліших тонах. За умови впровадження податкових пільг для невеликих і середніх компаній, протистояння між США та головними торговими партнерами меншою мірою вдарить по американському бізнесу. Хоча прискорення зростання світового ВВП все одно може опинитися під загрозою.

Не забули аналітики і про «гарячі» точки, такі, як Україна та Ізраїль. Вони впевнені: якщо ці регіони так і залишаться осередками напруженості протягом 2025 року, сировинним ринкам не уникнути цінових коливань. Насамперед це стосується енергоносіїв, особливо після того, як Україна вирішила остаточно відмовитися від перекачування російського газу через свою ГТС.

Крім того, у всьому світі продовжує зростати потреба в робочій силі. Це загалом сприяє зниженню рівня безробіття. У США до кінця 2024 року безробіття становило близько 4% проти рекордних 15% у квітні 2020 року. У ЄС рівень безробіття не перевищує 6%, а в Китаї перебуває у межах 5%.

Але є проблема: дефіцит кваліфікованих кадрів, який сформувався ще в роки пандемії, лише набиратиме обертів. Отже, вартість робочої сили стане ще вищою. Це змусить бізнес у всьому світі активніше інвестувати в автоматизацію виробництва та альтернативні рішення, такі, як штучний інтелект (ШІ), щоб замінити дорогу людську працю там, де це можливо.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло