Законом №530-IX (законопроект 3219) Верховна Рада офіційно надала COVID-19 статус форс-мажору. Як застосовується цей статус в Україні та що від цього можуть виграти підприємці, читайте в матеріалах «Що дає «законний» форс-мажор» і «Вірусні» закони: що ухвалив парламент для боротьби з інфекцією».
Тепер про те, як застосувати форс-мажор у зовнішньоекономічних контрактах.
Юрист Практики міжнародного бізнесу Juscutum Юлія Денисова розповіла Mind, як застосовується цей статус у Європі і, що варто включати в контракт щодо форс-мажору.
На законодавчому рівні Європа ще не кваліфікувала COVID-19 як форс-мажор, але все ж Європейська комісія опублікувала рекомендації у форматі питання-відповіді «Про тимчасовий вплив COVID-19 на договірні процедури». Окремий розділ Q&A присвячений непередбачуваним подіям, незалежним від волі сторін.
Головні принципи допомоги:
У рекомендаціях Комісія розібрала приклади, які можуть виправдати припинення виконання зобов'язань через форс-мажорні обставини:
Не варто поспішати з висновками, що все пропало, а краще ще раз перечитати пункт про форс-мажор. Які ж пункти у форс-мажорному застереженні можуть стати рятівними, навіть якщо прямим текстом не вписаний «коронавірус»?
Також Міжнародна торгово-промислова палата адаптувала форс-мажорне застереження і відтепер варто приділяти особливу увагу до такого банального, на перший погляд, пункту форс-мажору з урахуванням рекомендацій.
Тим часом, коли європейські контрагенти лобіюють офіційне визнання COVID-19 форс-мажорною обставиною і направляють колективні листи на адресу Європейської комісії, в Україні вже внесли низку змін у законодавстві.
17 березня Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширення коронавірусної хвороби», чим внесла карантин до списку обставин, стосовно яких видається сертифікат Торгово-промисловою палатою України.