Захворіло у світі
44,495,972
Померло у світі
1,174,225
Вилікувалось у світі
30,058,850
Захворіло в Україні
370,417
Померло в Україні
6,868
Вилікувалось в Україні
151,632
Коронавірус vs бізнес: що дає «законний» форс-мажор

Коронавірус vs бізнес: що дає «законний» форс-мажор

Як трактувати нові законодавчі норми і що від них отримають підприємці

Цей матеріал також доступний російською
Коронавірус vs бізнес: що дає «законний» форс-мажор
Фото: pixabay

Днями Верховна Рада затвердила низку норм щодо запобігання розповсюдженню коронавірусу. Серед основних важливих змін – запровадження адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення режиму карантину. Про те, як вони працюватимуть на практиці, можна прочитати у матеріалі «Вірусні» закони: що ухвалив парламент для боротьби з інфекцією. 

Крім того, відповідним законом № 530-IX (законопроєкт 3219) народні обранці офіційно надали COVID-19 статус форс-мажору. 

Як працюватиме визнання форс-мажорних обставин на період епідемії вірусу і яким чином це допоможе  бізнесу, спеціально для Mind пояснив адвокат Віталій Жадобін

Що дає форс-мажор?

Підтвердження ТПП України факту форс-мажору дає звільнення від цивільної та господарсько-правової відповідальності за невиконання умов договору, а також відтермінування податкових та грошових зобов'язань.

Проте від виконання зобов’язань форс-мажор у більшості випадків не звільняє. А якщо спір з контрагентом дійде до суду, сертифікат ТПП буде лише одним із доказів, який оцінюватиметься судом нарівні з іншими.

Чи може коронавірус бути визнаний форс-мажором?

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 530-IX від 17 березня 2020 року, карантин, введений Кабінетом Міністрів України, віднесено до форс-мажорних обставин.

Це суттєво спростило посилання на форс-мажорні обставини суб’єктів господарювання,  які зіткнулися із неможливістю виконання своїх зобов’язань перед контрагентами, через запроваджені обмежувальні заходи. ТПП України заявила про можливість подачі відповідної заяви з мінімальним пакетом документів електронною поштою. 

Чи отримає бізнес підтримку або компенсації?

Запровадження податкових та інших пільг для бізнесу, який постраждав від карантинних заходів, є достатньо розповсюдженою практикою. 

Наразі Верховна Рада України затвердла наступні «карантинні» зміни щодо оподаткування:

  • звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ щодо лікарських засобів та виробів медичного призначення, що закуповуються для боротьби із COVID-19;
  • скасовано застосування штрафних санкції за порушення податкового законодавства, вчинених протягом періоду з 1 березня 2020 року до 31 травня 2020 року;
  • за період з 1 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року не нараховується та не сплачується плата за землю, що використовується в господарській діяльності, та податок на нерухоме майно, яке є нежитловою нерухомістю;
  • встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок з питань оподаткування з 18 березня 2020 року до 31 травня 2020 року та з питань сплати ЄСВ з 18 березня 2020 року до 18 травня 2020 року.

Будь-який форс мажор – стрес-тест для бізнесу. Проте, це саме той досвід, на підставі якого потім виступають на TEDx, пишуть мотиваційні книги або виховують онуків.

Це перевірка на міцність власного персоналу та контрагентів, а якщо щось піде не так – завжди можна сформувати «план B». 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті