Домовлятися на березі: як оформити договір оренди житла

Про основні моменти, які мають бути зафіксовані в документі

Фото: pixabay

Коли етапи моніторингу сайтів нерухомості, спілкування з рієлторами та перегляду варіантів житла позаду, залишається ще один важливий етап – юридичне оформлення договору оренди. На що варто звернути увагу для захисту своїх інтересів при оренді житла та як підготуватися до укладення договору, розповіла Mind партнер ЮК «SLS Group» Семена Грапенюк

Обов’язково укладайте письмовий договір оренди

По-перше, обов’язок укладення договору оренди в письмовій формі встановлений Цивільним кодексом.

По-друге, письмовий договір є документом, який підтверджує право орендаря на користування житлом і його  укладення перш за все захищає інтереси особи, яка орендує приміщення.

Крім того, сьогодні вже майже відійшла в минуле практика здачі в оренду житла без укладення договору з метою уникнення оподаткування доходів орендодавця. Тому ситуації, коли орендодавець відмовляється від укладення письмового договору оренди майже не трапляються.

Законодавство не вимагає нотаріального посвідчення договору оренди житла, проте сторони за власним бажанням можуть домовитися про таке посвідчення.

Ознайомтеся з умовами договору заздалегідь

У  разі, якщо договір оренди готує рієлтор або орендодавець, попросіть надіслати вам проєкт договору за кілька днів до його укладення, щоб ви могли ознайомитися з умовами й мали можливість запропонувати зміни.

Перед підписанням договору оренди ще раз ознайомтеся з текстом для того, щоб впевнитися що це саме та редакція, яку з вами погоджували.

Перевірка повноважень орендодавця

Попросіть надати вам для ознайомлення документи, які підтверджують право власності орендодавця на об’єкт нерухомості, який передається вам в оренду.

Якщо майно передається вам в суборенду, переконайтеся, що в особи є таке. Для цього попросіть надати вам договір оренди, у якому має бути закріплене право орендаря передавати майно  в суборенду та документи, які підтверджують право власності орендодавця.

Інформацію про власника майна ви завжди зможете перевірити самостійно на сайті Мін’юсту https://online.minjust.gov.ua/login. Для цього достатньо зайти в систему за допомогою електронного ключа та замовити платний витяг.

У  разі, якщо договір з боку орендодавця підписує не власник, а довірена особа, вам повинні надати довіреність, яка підтверджує повноваження представника.

Коли власник майна є фізичною особою – довіреність має бути нотаріально посвідчена. У довіреності повинні бути зазначені повноваження представника на передання майна в користування та право підписувати договір.

Копію документів, які підтверджують повноваження орендодавця, зберігайте в себе до закінчення дії договору оренди.

Перед підписанням договору попросіть орендодавця пред’явити паспорт, щоб пересвідчитися, що договір підписує особа, яка зазначена в документах на власність.

Обов’язкові умови договору

У договорі має бути прописані такі умови:

Звертайте увагу на будь-які додаткові платежі, що передбачені в договорі. Порядок оплати за останній місяць оренди або гарантійного платежу, якщо таке передбачено, зазначте порядок і строки зарахування таких платежів в рахунок орендної плати або повернення коштів після закінчення договору.

Варто також вказати в договорі право на тимчасове проживання в орендованому житлі ваших гостей без необхідності додаткового погодження з орендодавцем.

Необов’язкові умови

Будь-які інші умови договору можуть бути включені до договору на вимогу (пропозицію) однієї зі сторін. Нижче перераховані умови, які часто вносят орендодавці в договір, для захисту інтересів орендодавця.

Однак такі умови зазвичай не відповідають інтересам орендаря, тому варто їх додатково обговорити й у разі  досягнення інших домовленостей – внести зміни до договіру.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS