Квартири в новобудовах або старих будинках чи, можливо, приватний будинок – усі ці варіанти можна знайти серед пропозицій оренди житла. Нові квартири попри вищу вартість продовжують користуватися попитом як у містах, так і в передмістях. Проте й старе житло також має попит серед орендарів. Чого очікувати на ринку оренди нерухомості найближчим часом, який був попит серед українців 2021 року та чому довгострокова оренда залишається ефективною для обох сторін, розповіла Mind експертка на ринку нерухомості в «OLX Нерухомість» Юлія Ковбаса.
Докладніше про те, чим цікаве, зокрема, передмістя для купівля житла, Mind розповідав у матеріалі «Квартира у Броварах: що й за скільки?».
Такий вид оренди може стати гарантованим стабільним доходом і звести до мінімуму необхідність регулярного пошуку орендарів. Навіть з огляду на пандемію та її вплив на ринок договір зараз укладається на пів року/рік. Для орендарів – це фіксовані права та обов'язки сторін, можливість осісти й облаштувати житло на свій смак, а в разі закріплення договором ціни на певний період ще стабільність й економія.
Звісно варто не забувати, що для орендодавців і досі важливим залишається перевірка стану приміщення після виїзду кожного гостя та, безумовно, впевненість у сумлінності людей, які живуть у квартирі.
Як почувається ринок у карантині часи та чи змінилися ціни на оренду – розглянемо трохи докладніше.
Попри напружену епідеміологічну ситуацію в країні, ринок оренди нерухомості цього року не стояв на місці. У порівнянні з попереднім, коли вартість довгострокової оренди в Києві впала на 6–9%, зараз показники мають інший вигляд.
За нашими даними, ціни за останні пів року зросли в середньому на 4%. Зокрема, тепер винаймати квартиру в найбільш густонаселеному районі столиці – Солом'янському, коштуватиме від 10 000 грн за однокімнатну до 16 000 грн за трикімнатну квартиру.
Традиційно житло у великих містах має вищий попит починаючи із серпня, коли приїжджають студенти на навчання, стартує активний бізнес-сезон і відбувається приплив робітників. Тобто певна сезонність і зростання цін цього року все ж зберігаються.
Водночас на ринку оренди було представлено чимало нових квартир для першої здачі, власники яких встановлювали вартість трохи вищу за середню. І не варто забувати про зростання цін на придбання власного житла. Загалом ці три чинники, попри карантин, впливають на подорожчання оренди.
2021 рік відзначився активним зацікавленням українців купівлею власної квартири, що зумовлено різноманітністю доступної нерухомості, бажанням зберігати та примножувати свої активи. Зростання попиту й кількості угод дозволило змінити ситуацію на ринку. Наслідок – значне підвищення цін.
Об'єкти на етапі будівництва подорожчали на 19%, будинки, збудовані після 2011 року, – на 16,7%, а вторинний фонд – на 16,4%. Це спонукає власників ставити вищі ціни при здачі житла в оренду.
Цього року кількість операцій із нерухомістю в порівнянні з торішнім показником збільшилася на 25% відсотків, на платформі було розміщено понад 157 000 оголошень про продаж квартир, 13% з яких – пропозиції щодо купівлі нерухомості в новобудовах.
Варіювання вартості оренди житла має сезонний характер, але важливі також і зовнішні фактори. Так, 2020 рік став переломним для українського ринку. Тоді ціни були значно нижчі за докарантинні, і на оренді трикімнатної квартири на кількох людей можна було заощадити від 1630 до 4500 грн на місяць.
Наслідки введення карантину відчув на собі майже весь ринок оренди, крім елітного сегменту. Найбільше постраждали власники однокімнатних квартир, ціни на які зменшилися на чверть, двокімнатні впали у вартості на 20%, а трикімнатні – лише на 5%.
Сьогодні ми маємо зовсім інакшу ситуацію – наприклад, у середньому вартість оренди трикімнатної квартири в Шевченківському районі столиці майже на 21% вища, ніж торік, у Дніпровському – на 20%.
Найвигіднішим для орендаря районом столиці є Голосіївський, де ціна зросла всього на 1,3%, а також Деснянський та Святошинський із подорожчанням на 10%.
Згідно з даними Асоціації фахівців з нерухомості України, восени майже повністю був задоволений попит на оренду, що дозволить стабілізувати ціни на найближчий період (до березня-квітня 2022 року). Тому українцям поки не варто очікувати зростання орендної плати до кінця опалювального сезону – воно буде несуттєвим і переважно для нових орендарів.
Серед можливих ризиків підвищення вартості проживання на місяць – зростання комунальних послуг (найбільше – опалення). Це передусім стосується старих радянських будинків, де комуналка може коштувати додаткові 40–50% до оренди. Частина орендарів просто не зможе винайняти тут житло через такі витрати.
До чого це призведе в умовах карантинних обмежень і розвитку формату віддаленої роботи? Відповідь проста – відтік орендарів із великих міст, а такий сценарій не вигідний орендодавцям. Саме тому найближчим часом у довгостроковій оренді житла нас чекатиме балансування цін на одному рівні.