Напередодні Мінреінтеграції оприлюднило оновлений перелік громад у районах бойових дій, на ТОТ і тих, що в оточенні. За даними міністерства, зокрема, на території Чернігівської області чотири громади поки що включені у наведений перелік. Так, російські війська з початком вторгнення в Україну 24 лютого поступово почали захоплювати значні частини Чернігівської області, щоб просунутись у бік Києва з півночі і спробувати захопити столицю. Частина області опинилась під окупацією ворога. Однак вже 3 квітня майже всі ці території було деокуповано – недоармія рф відійшла до кордонів з рф та білоруссю і лишила після себе масштабні руйнування. Наприкінці жовтня на території області було відновлено українське мовлення. Радник голови Чернігівської обласної державної адміністрації Андрій Подорван розповів Mind, яким коштом відбувається відновлення області і скільки ще потрібно видатків на відбудову.
Остаточних розрахунків ще немає, але це точно не менше кількох мільярдів доларів: якщо враховувати приватну забудову, збитки, які отримав бізнес, інфраструктурні пошкодження тощо. Втім це ще дуже попередні розрахунки.
На відновлення об'єктів, що постраждали від агресії рф, з резервного фонду вже виділили 250 млн грн. Ці кошти направлять на першочергові об’єкти: зокрема, 99 млн грн – для ТЕЦ, 150 млн грн – на водоканал. З державного бюджету виділено 135,7 млн грн на будівельні матеріали. За бюджетні установи – лікарні, школи – часто беруться міжнародні партнери.
Читати також: Життя в окупації: які руйнування спричинила російська агресія в Мелітополі
Обласний бюджет дефіцитний і в ньому практично немає капітальних видатків. Близько 90% бюджету – захищені статті, тобто це оплати працівникам бюджетних установ та енергоносіїв.
На жаль, обласний бюджет не може спрямовувати капітальні видатки на відновлення. Однак цього року вдалося виділити з резервного фонду кошти на закупівлю будматеріалів для відновлення в одній із громад будинків, найбільш постраждалих від російської агресії.
Це комплексний процес. По-перше, ми підготували «FAST RECOVERY PLAN» – проєкт відновлення критично важливої пошкодженої інфраструктури.
Якщо говорити про приватне житло, в області постраждало понад 6000 будинків, а також майже 1000 багатоквартирних будинків. Житло відновлюють частково коштом резервного фонду державного бюджету, обсяг якого наведений вище – частина цих коштів була направлена на ремонт багатоповерхівок.
Крім того, щодо приватного житла є й інші ініціативи з відновлення. Наприклад, проєкт, в якому ОДА закуповує будматеріал, передає його громадам, а волонтери, учасники громадських організацій та всі охочі допомагають у відновленні цих будинків.
Читати також: 7 тез із Київського інвестфоруму про відбудову столиці та майбутню зиму
До відновлення житлового фонду у Чернігівській області долучилися вісім міжнародних організацій (французька міжнародна неурядова організація «Acted», Датська рада у справах біженців (DRC), Норвезька рада у справах біженців (NRC), БФ «New Way», Міжнародна гуманітарна організація «Людина в біді» (People in Need), БФ «ZOA», Міжнародна організація з міграції (MOM), БФ «Рокада») в 37 громадах області.
Вони охопили 2030 житлових будинків, з яких 479 вже відновлено та по 1551 триває процес відновлення. Фонди надають будматеріали та ремонтні комплекти для відновлення домогосподарств, а деякі фонди – і грошову допомогу.
Крім того, у нас ще є шість модульних містечок, які встановлюють у містах, де велика кількість людей втратила житло й на відновлення потрібен тривалий час. Три модульні містечка вже працюють (два на території Киселівської сільської ради, одне – в Новобасанській сільській громаді), а ще три – на етапі фінального благоустрою, їх невдовзі заселятимуть. Це допомога від Польщі за координації з регіоном. Тобто самі конструкції модульних містечок надавала Польща, а безпосередньо облаштуванням займалася Чернігівська ОДА спільно з громадами.
Тож відновлення області відбувається за допомогою держави, обласного бюджету, бюджетів громад, європейських партнерів, а також міжнародних організацій, фондів.
Наразі налагоджено проїзд майже біля всіх зруйнованих мостів та переїздів, а їх в області було після відступу росіян 35. Відновлено 732 км дорожнього покриття. Завершені роботи за кошти резервного фонду на 74 першочергових об’єктах. Зараз левова частка уваги прикута до відновлення ліній електропередач.
У найближчому майбутньому робитимемо те, на що знайдемо/виділять кошти та буде технічна можливість.
Головне бажання – щоб бізнес оговтувався. Наразі відновило роботу близько 90% підприємств (у квітні 25%), але далеко не на повну потужність. Працюватиме бізнес – будуть робочі місця, будуть податки, буде відновлення. До слова, бізнес Чернігівщини відразу включився і допомагав області пережити облогу, окупацію та вигнати ворога.
Читати також: Дороги vs війна: як «Укравтодор» відновлює зруйновані мости та дороги
Спільно з Обленерго, РВА корегуємо графіки та розширюємо абонентську базу, аби скоротити тривалість відключень в одних і тих же споживачів.
Максимально перезаживлюємо теплопункти, щоб на момент відключень будинків не зникало теплопостачання, запасаємося альтернативними джерелами живлення, пальним.
Читати також: Дефіцит зарядних станцій в Україні: що можна знайти в Польщі. Ціни, моделі, потужність, ємність
Громада має максимально ощадливо користуватися електроенергією, аби дати можливість енергетикам відновити мережі. Звісно, громада та громадяни повинні готуватися до блекауту: морально і практично. Бо ворог у нас дуже підступний.