7 тез із Київського інвестфоруму про відбудову столиці та майбутню зиму

7 тез із Київського інвестфоруму про відбудову столиці та майбутню зиму

Відновлення Києва, як і України загалом, – це спільне завдання всього демократичного світу

7 тез із Київського інвестфоруму про відбудову столиці та майбутню зиму
Фото: kyiv.klichko.org

28 листопада Київ провів Інвестиційний форум, присвячений післявоєнній відбудові та проблемам цієї зими. Оскільки столиця України зараз не є найбезпечнішим місцем для представників міжнародної інвестиційної спільноти, то захід вперше перенесли за кордон – до Брюсселя.

Ця локація є символічною  з огляду на формальний центр Європи, але, швидше за все, її було обрано через те, що Філіп Клозе, мер Брюсселя, підтримує дружні стосунки зі своїм київським колегою Віталієм Кличком і міг забезпечити режим найбільшого сприяння.

Відкриваючи форум, Клозе згадав, що «напередодні зими було знищено близько 40% енергетичної інфраструктури». Підтвердити цю цифру не вдалося, оскільки українські посадовці конкретних оцінок не озвучують. «Ми хотіли знайти відповідь на запитання, що буде після перемоги України. Щоб Київ зітхнув із полегшенням та зрозумів, що все буде добре», – сказав Клозе.

Віталій Кличко виступав онлайн, хоча ще в п'ятницю ймовірність його особистої присутності оцінювалася організаторами як «вища за середню». Швидше за все, переглянути плани змусила висока загроза масованих обстрілів, які очікуються цього тижня.

7 тез із Київського інвестфоруму про відбудову столиці та майбутню зиму

Згідно зі статистикою, яку навів Кличко, на сьогодні внаслідок бомбових та ракетних ударів лише у Києві пошкоджено чи знищено 678 об'єктів, з них 350 житлових будинків, 77 закладів освіти, 80 об'єктів ЖКГ, 20 – транспортної інфраструктури, 26 об'єктів охорони здоров'я. У місті загинули 150 мирних жителів, із них четверо дітей.

«Війна продовжується, але ми вже думаємо про відновлення нашого міста. Точніше, про його післявоєнне оновлення та трансформацію. Для цього недостатньо просто відремонтувати будинки. Наша мета – модернізація столиці та муніципального господарства, – сказав Віталій Кличко. – Це буде місто з новою енергетичною, сервісною та транспортною інфраструктурою на основі найсучасніших інновацій і технологій».

Але це у майбутньому. А поки що Київ і столичну агломерацію чекає найскладніша, з часів Другої світової війни, зима – тож місто потребує більш приземлених речей. «У Києві, як і в усій країні, – дефіцит електроенергії. Нам потрібні генератори, теплі речі, машини швидкої допомоги, їжа, міський транспорт. Але ми стоїмо та віримо у перемогу», – сказав київський мер.

Mind наводить ключові висловлювання учасників Київського інвестиційного форуму, які вичерпно характеризують місце Києва на мапі Європи та світу.

Анн Ідальго, мер Парижа:

7 тез із Київського інвестфоруму про відбудову столиці та майбутню зиму

Київ має друзів у Європі. Усі чи майже всі вас підтримують. Ми хочемо і готові допомогти вам зараз – під час цієї складної зими і потім, коли ви відновлюватимете місто.

Ми знаємо, що український народ переможе. У цьому немає сумнівів. Ми з вами, з першого дня до дня перемоги України.

На Саміті франкофонів (інституційний механізм, що поєднує франкомовні країни. – Mind) з мерами інших міст було вирішено, що Київ увійде до цієї мережі.

Потрібно правильно структурувати та продумати допомогу. Має бути створена Спеціалізована робоча група, до якої увійдуть мери, бізнесмени, представники корпорацій для координації надання допомоги як Києву, так і іншим українським містам. Допомога потрібна якнайшвидше, тому що зима буде дуже непростою.


Юхана Вартіайнен, мер Гельсінкі: 

7 тез із Київського інвестфоруму про відбудову столиці та майбутню зиму
Юхана Вартіайнен – перший ліворуч
kyiv.klichko.org

В історії  нашої країни був трагічний жорстокий епізод із нашим східним сусідом. Тим більша наша солідарність з українським народом.

Моїй матері було вісім років, коли Виборг у Карелії був завойований Совєтами. Для її покоління зараз не відбувається нічого нового. Тому ми вас і розуміємо так добре.

Але коли ви знаходитеся під загрозою знищення, ви можете обернути це на свою користь. І це об’єднує все суспільство у боротьбі за верховенство права.

Вибір залишатися чи рятуватися – він дуже простий. Кожен його для себе зробив.

У минулому я був істориком і знаю, що коли наша країна обирала між комунізмом та капіталізмом, ми зрозуміли, що не виживемо з таким сусідом без демократії та прозорості. Немає кращої зброї проти зграї бандитів, ніж чесна адміністрація та прозорі інститути.

Україна зараз у такій самій ситуації.

Звісно, потрібні генератори, потрібні ковдри та швидкі. Але в перспективі потрібна прозорість усіх інституцій. Я був у Києві, бачив людей і знаю, що Україна впорається.

Місто Гельсінкі зробить усе, чим може допомогти. Ми готові ділитися нашою експертизою в цифровізації, повторного використання сміття, будівництва бомбосховищ. Ми також готові навчатись у Києва.


Беньяміна Карич, мер Сараєво:

Я жила у місті, яке довелося відновлювати.

Ми жили в умовах багаторічної облоги, в якій Сараєво вистояв, а Боснія та Герцоговина перемогла. Київ та Україна теж переможуть.

Цього року ми відзначатимемо 30 років від тієї облоги. Це також і річниця нашої незалежності. Але якщо ви запитаєте наших людей – їм здається, що це було тільки вчора. А минуло вже 30 років. Звісно, ​​ми думали, що таке не може повторитись. Ми помилились. Зло фашизму нікуди не поділося.

Під час облоги жителі Сараєва показали величезну єдність. У нас не було електроенергії, води, тепла. Але в нас була наша сила, і ми перемогли. Хоробрість – ось що найважливіше.

Під час облоги у місті проходило в середньому два культурні заходи на день. У нас з'явився перший у Європі військовий театр. Сараєвський кінофестиваль був заснований саме тоді, існує донині і є одним із найкращих у Європі.

І зараз, навіть через 30 років ми продовжуємо відновлювати зруйноване, відбудовувати інфраструктурні об'єкти. Маючи мир, все інше вже простіше. Найважче – це втрата людських життів.

Ми небагата країна, але ми маємо досвід. Ми пережили щось подібне. Ми готові допомогти Києву.

Пам'ятаємо, наскільки важлива підтримка, і залишаємось побратимами з тими, хто тоді допомагав нам. Люди, які приходять на допомогу в біді, залишаються найкращими друзями після того, як складні часи минають.


Майві Руте, заступник генерального директора Спільного дослідницького центру ЄС: 

Сьогодні ми фокусуємось на тому, який вигляд матиме життя в Україні наступного дня після закінчення війни. Настав час подумати про те, як можна відновити Україну та Київ. Для цього вирішальне значення матимуть стійкість, інновації та сталість.


Роберто Гуальтьєрі, мер Рима:

Коли була перша хвиля ковіду, багато хто думав, що ми не впораємося. У нас великий держборг, слабка економіка. Але наші люди все подолали. Підтримували один одного і не втрачали присутності духу – навіть співали на балконах.

Про Україну теж багато хто думав, що ви не впораєтеся. росія сильніша, йдіть на компроміс – ось це все. Але все змінили українські люди, котрі піднялися на захист своєї країни.

Те, що війна точиться проти цивільних, – це просто неприпустимо. Рим ухвалив рішення приєднатися до ініціативи «Генератори надії». Ми вже сформували першу партію, яку відправимо до України.

І кілька слів про підтримку відновлення Києва.

Рим також має багато проблем, не вистачає інвестицій тощо. Але ми для себе вирішили, що нам потрібно більше ефективності та можливості для трансформації. Міста майбутнього мають бути цифровими, кліматично нейтральними та орієнтованими на людей.

Щоб міста нових поколінь не просто надавали послуги, а й допомагали людям та наблизилися до своїх громадян. Так, для цього потрібні інвестиції, але гроші – не головне. Головний ресурс – це люди.

Те, що відбувається зараз у Києві – це трагедія. Але те, що роблять його мешканці, виводить це місто на пік трансформації та є взірцем для інших міст.


Ана-Марія Тресня, представник землі Берлін, державний секретар із волонтерства, просування демократії та міжнародних справ у Канцелярії Сенату Берліна:

7 тез із Київського інвестфоруму про відбудову столиці та майбутню зиму
Ана-Марія Тресня – перша праворуч
kyiv.klichko.org

Берлін – це безпечна гавань. Ми прийняли 350 000 біженців і 150 000 з них продовжують залишатися тут. Але Берлін – це також хаб демократичних зусиль.

путін не має довіри демократичного світу. Київ – має.

На рівні міста ми не можемо дати зброї. Але ми можемо надавати гуманітарну допомогу, одяг, їжу. Ми підтримуємо ініціативу «Генератори надії».

Ви не самі. Це наше спільне завдання – відбудувати Київ та зробити його ще кращим.


Володимир Кличко, засновник Klitschko Ventures:

7 тез із Київського інвестфоруму про відбудову столиці та майбутню зиму

Зараз у Європі йде війна – наймасштабніша після Другої світової. А чи знаєте чому? Тому що не було наслідків у 2014 році. Ми попереджали, що росія не зупиниться. 2022-го відбулася ескалація, бо нас не почули.

Вона триває 300 днів, а не три дні. Ми протрималися, але якою ціною. Понад 10 млн людей виїхали чи стали біженцями. Понад 2000 дітей було вбито, зґвалтовано або поранено. Ще 10 000 дітей росія просто вкрала, проти волі вивезла з України. Скільки це триватиме?

Я, якщо чесно здивований, що Віталій (Віталій Кличко, мер Києва. – Mind) зміг вийти з онлайн-зверненням. Напевно, на генераторі. Але не кожна київська родина має генератор. Не всі мають воду.

Сьогодні ми говоримо про інвестиції, і це правильно. Нам потрібно мати план на майбутнє, тому що зло завжди неминуче програє. Я хочу звернутися до корпорацій, до великого бізнесу – запитайте, що ви можете зробити, щоб допомогти? І так, якщо ви все ще ведете справи з росією – ви підливаєте олії до вогню. Припиніть!

Ми боремося не лише за себе та свої сім'ї, ми боремося за демократичні принципи. Зупинити нас не вдасться. Наша воля сильніша за будь-якого агресора.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло