Справу відкрито: волонтерство, або 7 років в’язниці

Які дії бізнесу призводять до відкриття кримінальної справи через волонтерську діяльність

Фото: depositphotos.com

Волонтери цієї війни вирішують безліч питань як для військових, так і для цивільних. Уже нікого не здивуєш постами в соцмережах щодо збору коштів на ті чи інші необхідні речі. Наразі вся країна, і не тільки вона, донатить задля Перемоги у війні із російськими загарбниками. Як приватні особи, так і бізнес намагаються допомогти у різний спосіб. Проте трапляються випадки, коли підприємці можуть невірно тлумачити ідею волонтерства, через що за такі діяння можуть потрапити під кримінальну відповідальність. Тож як робити добрі справи і не потрапити до в'язниці, розповів Mind Ігор Млечко, партнер A.S.A.Group. 

Зайве наголошувати на очевидних речах – на ролі волонтерів в питаннях втримання країни на старті війни. 

Пам’ятаю, як із середини березня пішли перші запити на створення всіляких фондів та благодійних організацій. Так багато, подумав я… А вже з липня до нас почали доходити перші звістки про кримінальні переслідування «волонтеробізнесменів».

Сталося так, що окрім громадської відповідальності, війна запустила також і нові підходи в «підприємництві».

Але зараз не про відверто брудні випадки та людей, які за рахунок кращих людських якостей робили собі приватний профіт, експлуатуючи бажання інших допомагати, а також не про певні правові пільги.

Зараз – про незнання закону і практики, про необережність і авантюризм. Про все, що в ретроперспективі волонтерського контексту може призвести до великих проблем.

Читати також: «Броніки для ЗСУ бабуся привезла із США у 62-х валізах»: як волонтери напівлегально забезпечують армію всім необхідним

Перший крок до неприємності – це поєднання волонтерської і бізнес-діяльності

Для багатьох «волонтеробізнесменів» стало неприємною несподіванкою те, що застосовувати в бізнесі передбачені для волонтерства пільги – це є злочин. А в умовах війни – тяжкий злочин.

Такі моменти призводили до трагічних наслідків. Втрата товарів, грошей, іншого майна, тобто всього того цінного, що вилучали правоохоронні органи під час обшуків, визнаючи всі ці цінності речовими доказами. А подекуди такі моменти призводили і до втрати свободи. Миттєво. При виході з магазину, наприклад.

Виявилося, не можна завозити із-за кордону товари як гуманітарну допомогу, а потім використовувати в комерційних цілях, тобто продавати.

Не можна збирати кошти на благодійність, а потім прокручувати в бізнесі, хоч і повертаючи назад з дисконтом, але… Не можна.

Будь-які фокуси з гуманітарною/благодійною допомогою є табу

Про це йдеться і статті 201-2 Кримінального кодексу України. Ну і за логікою правоохоронних органів.

Диспозиція цієї статті звучить так: «продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги або використання благодійних пожертв, безоплатної допомоги або укладання інших правочинів щодо розпорядження таким майном, з метою отримання прибутку».

А логіка правоохоронних органів нерідко полягає в тому, що навіть приблизні ототожнення дій із диспозицією статті 201-2 ККУ мають ознаки злочину.

І якщо в мирний час при певних обставинах відповідальність за такий злочин могла обмежуватися штрафом, то в умовах надзвичайного або воєнного стану – це одразу позбавлення волі на строк від 5 до 7 років, з конфіскацією майна.

Читати також: Mind nominations 2022: компанії та люди, які вразили протягом року. Ч. 9. Волонтерський рух

Якщо ціна питання починається від пів мільйона грн

Якщо сума прибутку від правопорушення знаходиться в діапазоні 434 175–1 240 000 грн (розраховано станом на 2022 рік, до початку війни).

Інтерес правоохоронних органів до таких «гуманітарних фокусів» є доволі високим. Будь-який підприємницький креатив на гуманітарці є потенційно неприємна перспектива.

Інше питання, за що стає дійсно прикро, це коли під удар потрапляли «випадкові люди», які не займалися «підприємницьким креативом» і «фокусами», тобто не мали за мету збагатитися за рахунок пільгових інструментів волонтерства.

Читати також: Від махінацій з гуманітаркою до діпфейків: 6 найпоширеніших шахрайств під час війни

І ризики таких випадків класично мають прояв в наступному:

На цьому, мабуть, все. Знати права і діяти по совісті – це дієвий принцип безпеки. Подяка чесним волонтерам. Слава Україні!

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS