За що тепер платити: податкова очікує на резидентів-власників КІК

Які дані потрібно передавати фіскальним органам

Фото: depositphotos.com

Прагнення України забезпечити фінансову прозорість компаній і вивести з тіні статки, які зберігаються за кордоном, визначили появу певних законодавчих актів, що регулюють цю процедуру. Відтак, згідно із законом, уже з 1 січня резиденти України мають повідомляти податкову про власний статус контролера іноземної компанії – його набуття чи припинення. Що це означає для таких осіб і які дані мають передаватись до фіскальних органів, розповіли Mind податкова експертка, керуюча консалтингової компанії «БЮРО» Вікторія Домарева та адвокатка, керуюча адвокатського бюро «Олени Сітарчук» Олена Сітарчук.

1 січня 2022 року Податковий кодекс України доповнено ст. 39-2, яка, зокрема, вводить поняття «контрольована іноземна компанія» (КІК).

КІК – це юридична особа, зареєстрована в іноземній країні, яка знаходиться під контролем фізичної особи-резидента України або юридичної особи-резидента України. Ключовим у цьому визначенні є словосполучення «під контролем», адже саме в ньому і криються всі підводні камені КІК.

КІК стосується резидентів – власників іноземних компаній. Контролюючою особою відносно до КІК вважається резидент України (фізична або юридична особа), який відповідає таким критеріям:

Читайте також: Жодних підпільних мільйонерів: податківці збираються виявляти українців, які «на папері» отримують мінімальну зарплату, але при цьому тримають мільйони в іноземних банках

Отже, контролююча особа – це та, яка або володіє певною часткою в КІК або здійснює фактичний контроль над КІК.

При цьому під часткою в КІК розуміються:

Своєю чергою фактичним контролем над КІК вважається:

Тож, як бачимо, під визначення «контролюючої особи КІК» підпадає досить широке коло резидентів України.

Читайте також: Податковий рай: що зміниться з 1 січня 2022 року для власників КІК

Оформлені на дружину чи тещу КІК теж підпадають під контроль податкової. Розуміючи загальновідомі способи «приховати» активи шляхом їх оформлення на дружин, дітей, тещ з тестями, держава попіклувалась про те, щоб жодна КІК не залишилась поза увагою фіскалів.

Податковий кодекс визначає, що фізична або юридична особа є такою, що володіє КІК, якщо:

Пов’язані особи – це юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності.

У ст. 14.1.159 Податкового кодексу наведено довгий перелік правил, за якими слід оцінювати, чи є особи пов’язаними, чи ні. Зокрема, для фізичних осіб пов’язаними особами будуть вважатися: чоловік (дружина), батьки (у тому числі усиновлювачі), діти (повнолітні/неповнолітні, у тому числі усиновлені), повнорідні та неповнорідні брати і сестри, опікун, піклувальник, дитина, над якою встановлено опіку чи піклування.

З точки зору КІК це важливо, адже контролюючою особою може визнаватися навіть резидент, дитина якого володіє корпоративними правами в іноземній компанії.

Контроль КІК запрацював з 1 січня 2022 року. Відтоді резиденти України повинні інформувати податкову про те, що вони стали (або припинили бути) контролером іноземної компанії.

На це відводиться 60 днів з моменту настання цієї події.

Повідомлення у податкову надається в електронному вигляді, через кабінет платника податків, з використання електронно-цифрового підпису особи-контролера, наразі його неможливо подати в паперовому вигляді. За неподання повідомлення передбачений штраф 745 000 грн.

Слід зазначити, що 60-денний строк на подання такого повідомлення, якщо рахувати з 01.01.2022 (початок застосування правил КІК в Україні), не є пропущеним. Згідно з п. 69.9 підрозділу 10 розділу ХХ ПК на час дії воєнного стану перебіг усіх строків, передбачених ПК України, є зупиненим.

Звітний період розпочнеться навесні. Як ми з’ясували, платником податку на прибуток КІК є контролююча особа. Об’єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частка скоригованого прибутку КІК, пропорційна частки володіння контролера, станом на останній день звітного періоду.

Вказана частина такого прибутку:

Треба наголосити на тому, що для малого та середнього бізнесу діють м’які умови –не треба включати прибуток КІК до декларацій контролерів, якщо одночасно виконуються такі умови:

Увага: навіть якщо ви не повинні сплачувати податок на прибуток КІК , це не звільняє вас від подання повідомлення у податкову як контролера!

Крок за кроком Україна приєднується до загальносвітової тенденції прозорості ведення бізнесу і настирливо вимагає повідомляти про кожен факт володіння КІК. «Приховування» іноземних компаній – вже антитренд, він не пасує українському бізнесу.

У даному дописі ми навели основні постулати КІК, аби проінформувати читачів про законодавчі новели та акцентувати увагу на актуальності цієї теми. Втім кожен випадок володіння КІК підлягає ретельному індивідуальному аналізу, який потрібно довірити кваліфікованим спеціалістам.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS