Напередодні міністр оборони Великої Британії Бен Воллес підтвердив передачу Києву далекобійних крилатих ракет Storm Shadow. Дальність ураження цих ракет становить 250 км, і це перша настільки далекобійна зброя, яку отримала Україна від західних партнерів від початку повномасштабного вторгнення рф. Як ця зброя допоможе Україні відвоювати власні території у російських загарбників, а також про можливості цієї ракети розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.
Незважаючи на повноцінну підтримку України, час від часу на тлі внутрішньополітичних проблем США щодо чутливих для себе питань, як-от постачання важкого озброєння, вдаються до російської тактики «нас_там_нет».
Так, наприклад, було з танками, зараз із ракетами великої дальності, і, думаю, так буде з літаками F-16. Щодо ракет, то на сьогодні вже очевидно, що замість американських MGM -140 ATACMS українська армія отримала британські Storm Shadow.
Читайте також: Треба більше зброї: чому Захід постачає мало боєприпасів
Ракету Storm Shadow почали розробляти в середині 1980-х років, коли було запущено програму НАТО зі створення так званої модульної зброї стримування (NATO Modular Stand – Off Weapon, MSOW). До неї увійшли сім країн – США, Велика Британія, Іспанія, Канада, Франція, Західна Німеччина та Італія. Проте незабаром Франція і Канада відмовилися від участі.
У рамках MSOW планувалося розробити три ракети різних розмірів із використанням модульної концепції бойової частини: протитанкова ракета малого радіусу дії, ракета великого радіусу дії проти стаціонарних цілей і ракета великого радіусу дії проти рухомих цілей.
Але ще на етапі проєктування виникли розбіжності в концепції між ВПС США та Королівськими ВПС Великої Британії. Зокрема, ВПС США хотіли відмовитися від важкої (1600 кг) далекобійної версії, якою Королівські ВПС планували озброїти власні літаки Tornado. Також суперечки точилися щодо доцільності використання технології «стелс». Як наслідок, у 1989 році США вийшли з програми і вона була закрита, а її учасники почали розробляти ракети самостійно.
Пізніше, 1992 року, французька компанія Matra та британська BAE Dynamics розпочали обговорення об'єднання зусиль із розробки нової ракети. При цьому вимоги Королівських ВПС залишилися незмінними – британцям була потрібна далекобійна ракета, ефективна проти захищених цілей, як-от ангари літаків, аеродроми, командні та контрольні пункти.
Знайшовся проєкт, який можна було швидко адаптувати до нових вимог. Ним став французько-німецький проєкт крилатої ракети APACHE (Arme Planante À Charges Éjectables – зависаюча зброя з катапультними зарядами).
На початковому етапі ракета мала масу 1230 кг, радіус дії – 140 км і була оснащена десятьма боєприпасами KRISS. Льотні випробування розпочалися 1986 року. Проте Німеччина вийшла з програми у 1988 році, і тому проєкт був запропонований Британією.
Так виник новий проєкт крилатої ракети, який отримав назву SCALP. Згодом французький варіант так і залишився SCALP, а британський став Storm Shadow. Насправді ракети ідентичні і відрізняються лише програмним забезпеченням і деякою електронікою.
У 1996 році відбулося злиття компанії BAe Dynamics та Matra в одну корпорацію, тим самим об'єдналися передові розробки Британії та Франції у сфері високоточних ракет. Контракт на розробку та виробництво ракет Storm Shadow на суму 700 млн фунтів стерлінгів було підписано в 1997-му.
Наступного року Міністерство оборони Франції уклало з компанією Matra BAE Dynamics контракт на 6 млрд франків на виробництво 500 ракет SCALP-EG (Emploi General). Крім того, ракета Storm Shadow 1999 року була обрана для озброєння італійських ВПС.
Читайте також: Від «мавіка» до Patriot’а: як майстерно українці комбінують на полі бою прості та високі технології
Перший політ Storm Shadow відбувся наприкінці 2000 року. Цікаво, що польові випробування ракета пройшла в бойових умовах. На першому етапі війни в Іраку в 2003 році Tornado GR.4 617-ї ескадрил'ї Королівських ВПС здійснили пуски 27 ракет Storm Shadow (незважаючи на те, що вони офіційно були прийняті на озброєння тільки в жовтні 2004 року).
Storm Shadow – це багатоцільова, дозвукова крилата ракета, призначена для ураження наземних цілей – як і на відкритій місцевості, так і під землею (бункер).
Корпус ракети зроблений із композитних матеріалів й авіаційних сплавів алюмінію. Стабілізатори та крило під час транспортування й до моменту пуску знаходяться у складеному вигляді, а повітрозабірник закритий захисним обтічником, який скидається перед запуском.
Як двигун застосовується Turbomeca Microturbo TRI 60-30, який є останньою модифікацією двигуна TRI 60 – інші його варіанти використовувалися на різних крилатих ракетах, зокрема на шведській протикорабельній RBS-15.
За відкритими даними, двигун забезпечує дальність польоту від 250 до 560 км. При чому, швидше за все, ракети з дальністю до 300 км є експортним варіантом Storm Shadow – Black Shaheen, який розроблений для арабських країн із можливістю пуску з Mirage 2000.
«Родзинкою» ракети є система управління польотом TERPROM, яка дозволяє ракеті огинати рельєф і летіти на надмалих висотах. Для цього вона сканує поверхню під собою, що збільшує точність ураження цілі за допомогою порівняння даних, завантажених перед пуском, з тими, що були отримані під час польоту.
У носовій частині під обтічником знаходиться теплова головка самонаведення. Під час зниження та наведення на ціль, за кілька кілометрів до об'єкта, ракета скидає захисний ковпак і включається головка самонаведення з функцією розпізнавання цілі, завдяки чому збільшується точність ураження.
Система керування обладнана приймачем супутникової системи GPS-навігації. Підхід до цілі стандартний для дозвукових крилатих ракет – перед наближенням ракета виконує гірку з наступним пікіруванням на об'єкт наведення. Кут пікірування може встановлюватися вручну залежн від характеристики цілі.
Читайте також: Біологічна зброя кремля: як близькі до росії олігархи заважають перебудові європейського енергоринку
Storm Shadow може оснащуватися кількома типами бойових частин, у тому числі моноблочною та касетною. Найцікавіша проникаюча тандемна бойова частина – BROACH (Bomb Royal Ordnance Augmenting Charge).
Принцип роботи досить простий: при наближенні до цілі (бункеру, будівлі) спрацює перша бойова частина, яка пробиває прохід для другої, яка вибухне в середині. Така бойова частина ефективна проти різних укріплень, підземних споруд, мостів і бункерів.
Тактико-технічні характеристики ракети:
У 2011 році ракети Storm Shadow активно застосовували під час операції ELLAMY у Лівії. Так, 19 березня чотири Tornado GR4 здійснили виліт із бази Королівських ВПС Мархем для атаки восьми військових об'єктів у Лівії. Загалом під час операції в Лівії британські військові використали 80 крилатих ракет типу Storm Shadow і Tomahawk .
У 2016 році стало відомо про застосування ракет Storm Shadow проти бойовиків ІДІЛ у Сирії. А через п'ять років, Королівські ВПС використали ці ракети в Іраку, знову ж таки проти ІДІЛ.
У 2013 році розпочалися випробування ракети Storm Shadow у варіанті для нового винищувача Eurofighter Typhoon. Перший пуск відбувся у 2015-му. Наступного року уряди Франції та Великої Британії погодилися обмінюватися всією інформацією щодо комплексів Storm Shadow та SCALP у межах програми розробки перспективної ракети Future Cruise and Anti – Ship Weapon ( FCASW ) / Futur Missile de Croisière (FMAN / FMC), яку планують прийняти на озброєння у 2030–2035 роках.
Планувалося, що ракета Storm Shadow буде інтегрована під винищувач F-35B, але згодом від цієї ідеї відмовилися на користь перспективної ракети.
На сьогодні ракети Storm Shadow та її варіанти знаходяться (або вже відомо про принципове рішення) на озброєнні восьми країн: Франції, Великої Британії, Італії, Греції, Катару, Саудівської Аравії, ОАЕ (варіант Black Shaheen), Єгипту (варіант Black Shaheen).
Зараз у Британії проводять модернізацію ракет за стандартом SPEAR Capability 4 (загалом їх на озброєнні 900 одиниць). Контракт з MBDA передбачає модернізацію турбореактивного двигуна, навігаційної системи, заміну таких елементів як кабелі, ущільнювачі та прокладки, що особливо мають термін служби.
Розмови про передачу ракет Storm Shadow розпочалися ще 2022 року. При цьому офіційних заяв не було. Основною проблемою передачі цих ракет може стати пошук носія.
Зважаючи на все, досить підхожою платформою для запуску цієї ракети міг би стати умовний фронтовий бомбардувальник Су-24М, проте готового варіанта для адаптації британських ракет не існує (чи не існувало?).
Отже, швидко й ефективно це можна реалізувати за прикладом адаптації ракет HARM для МіГ-29, коли дані конкретної цілі та програму польоту для ракети завантажуватимуть на умовний «планшет» до зльоту літака. А на сам літак буде встановлено балкове кріплення, після чого екіпаж повинен буде лише здійснити пуск.
Якщо ж говорити про інші носії, які могли б стати доступними для України та мають можливість використовувати ракети типу Storm Shadow, то це Dassault Mirage 2000D із його SCALP.
Критично важливо, що Storm Shadow має достатньо дальності, щоб завдати удару вглиб окупованої росією території України. Західний офіційний представник повідомив CNN, що Велика Британія отримала від уряду України запевнення, що ці ракети використовуватимуться тільки на суверенній території України, а не на території росії. Водночас офіційні особи Великої Британії постійно роблять публічні заяви про те, що Крим є суверенною територією України, описуючи його як «незаконно анексований».
Storm Shadow – ракета, яка «по-справжньому змінює правила гри з погляду дальності», заявив CNN високопоставлений військовий представник США, і дає Києву можливості, про які останній просив із самого початку війни.