Треба більше зброї: чому Захід постачає мало боєприпасів

Треба більше зброї: чому Захід постачає мало боєприпасів

І до чого тут «миролюбна» політика кремля

Треба більше зброї: чому Захід постачає мало боєприпасів
Колаж згенеровано у мережі Midjourney

Опис подій навколо війни в Україні навесні 2023 року в різних ЗМІ – як європейських, так і вітчизняних – зосереджено на начебто не взаємопов'язаних питаннях: брак зброї та особливо боєприпасів як у росії, так і в Заходу. Як це впливає на загальний хід бойових дій і чого чекати далі, спеціально для Mind розбирався військовий експерт Михайло Жирохов.

Ви можете подивитись відео-версію матеріалу вкінці тексту.

Почнемо з головного питання, яке обговорюється в українському суспільстві: «Захід нам дає мало зброї, щоб оборонятися від рф». Проте мало хто замислюється над тим, чи є в західних арсеналах достатньо боєприпасів і техніки для ведення повномасштабної війни з масованим використанням артилерії, танків та піхоти, яку ми бачимо зараз на фронтах російсько-української війни.

Як змінювалася оборонна доктрина Заходу?

Розпад радянського союзу та взагалі блоку соціалістичних держав призвів до кардинальних змін у всьому і насамперед в оборонній політиці західних країн. Уже до середини 1990-х років у європейських політичних колах дозріла думка, що збройні сили в тому обсязі, у якому вони існували в роки холодної війни, не потрібні – є НАТО і, найголовніше, США, які й забезпечать захист Європи. А отже, такі величезні військові витрати не потрібні, і їх можна направити на соціальний розвиток. Тоді ж почався масовий розпродаж військового майна та скасування обов'язкового військового призову.

Однак і США виявилися заручниками миролюбної риторики кремля. І загалом стало зрозуміло, що Вашингтон не готовий до повноцінної війни ще за часів Другої іракської війни. Так, у 2004 році, коли іракська кампанія перейшла до стадії міських боїв (причому навіть не такої інтенсивності, яку ми бачимо зараз у Бахмуті, наприклад), виявилося, що американська армія не має достатньої кількості боєприпасів до стрілецької зброї.

А через їх брак з'явилася й інша проблема – заповнити дефіцит самостійно американська військова промисловість не могла. Тотальне її скорочення у 1990-ті роки залишило США лише з одним заводом із виробництва куль та кількома невеликими патронними заводами.

Для забезпечення військ Вашингтон був змушений екстрено укладати контракти з Ізраїлем, Іспанією, викуповувати частину резервів країн НАТО і навіть купувати боєприпаси американського виробництва часів Другої світової в Латинській Америці (ця історія стосувалася 50-го калібру, або як звично для нас – 12,7-мм).

Що змінило 24.02.2022?

Аналогічна ситуація склалася і з Україною 2022 року, але тут виявилося, що для ведення повноцінної війни ані Європа, ані США не можуть дати достатньої кількості артилерійських снарядів. І тут йдеться не про «радянські» калібри, виробництво яких у західних країнах обмежене зі зрозумілих причин, а про снаряди стандарту НАТО. Виявилося, що їхнє виробництво в США перебуває на катастрофічному рівні. Наведемо лише одну цифру – згідно зі звітом Пентагону, 1995 року Сполучені Штати могли виготовляти 450 000 снарядів усіх типів на місяць.

Зараз Вашингтон планує вийти на рівень виробництва 90 000 снарядів на місяць… до 2026 року. Лише у 2023 році розпочався якийсь рух у напрямку розгортання виробництва, але навіть не в масштабах військової економіки.

Так, нещодавно Європейське оборонне агентство повідомило, що цього тижня 17 країн – членів ЄС і Норвегія домовилися про спільні закупівлі боєприпасів для допомоги Україні та поповнення власних запасів. Гроші знайшли, а можливостей для виробництва всередині як не було, так і немає. Пролунали заяви тієї самої Польщі про збільшення потужностей – того ж таки Dezamet, підрозділа державного виробника озброєнь Polska Grupa Zbrojeniowa, однак коли це буде, не відомо.

США наразі на момент розгортання власного виробництва пішли шляхом закупівлі снарядів поза НАТО. Ще восени 2022 року з'явилися повідомлення в західних ЗМІ про те, що Вашингтон для постачання в Україну закупить у Південній Кореї 100 тисяч артилерійських снарядів калібру 155 мм.

Розгортанню масового виробництва заважає також економічний чинник – ніхто не знає, як швидко закінчиться війна в Україні та чи буде попит на боєприпаси й надалі. Адже виробництво боєприпасів – це дуже дорого та не вигідно: партія у десятки тисяч снарядів ніколи економічно не буде вигідною. Тому залучити приватні інвестиції у цю галузь дуже складно.

А що відбувається «за порєбріком»?

Щодо проблем із виробництвом зброї та боєприпасів у росії. Так, вони там теж є, але, хоч як парадоксально це звучить, не такі масштабні, як на Заході. Річ у тім, що москві дісталися всі запаси колишньої радянської армії. А, як відомо, радянська економіка була зав'язана виключно на військові потреби – десятиліттями збройні сили та військова промисловість освоювали щонайменше 13% ВВП СРСР – це колосальні за масштабами кошти.

Оскільки країна готувалася до тривалої війні з усім світом, то на склади йшло дуже багато боєприпасів. Звісно, за 30 років щось було продано за кордон, щось використано у двох чеченських та одній сирійській війнах. Однак і того запасу, що залишився, наразі росії вистачає воювати в Україні.

І тут проблема в іншому – недостатньо сучасних високоточних боєприпасів, які в росії виробляли буквально сотнями, не сотнями тисяч. Тому, коли українські артилеристи для ураження цілі використовують один-два кориговані «Ескалібури», російським артилеристам доводиться випускати умовний вагон боєприпасів зразка 1970-х років. А це величезне навантаження на логістику, яка є не найстійкішою ланкою російської військової машини.

На тлі виснаження радянських запасів росіяни розгортають виробництво нових боєприпасів. Але тут проблеми технологічного порядку – виробництво частини компонентів просто втрачено. І саме такої допомоги зараз потребує рф. І коли говорять про російсько-китайське чи російсько-іранське співробітництво, йдеться насамперед про постачання комплектовання, а не готових продуктів. І в цьому плані Китай може виявитися дуже корисним партнером – виробництво зброї і боєприпасів старого зразка там розгорнуто дуже масово, а передачу вузлів і компонентів важче відстежити, аніж постачання готових зразків.

Чи може Україна самотужки підняти свою «оборонку»?

На цьому тлі останніми місяцями радує Державний концерн «Укроборонпром», який заявив про налагодження виробництва вже трьох видів боєприпасів для української армії – 120-мм мінометної міни, танкового 125-мм снаряду та артилерійського 122-мм снаряду. Звісно, це відбувається за кордоном, на іноземних потужностях, але із залученням українських вузькопрофільних фахівців. І, як вважається, за українською технологією (хоча,  наскільки технологічним може бути виробництво снарядів зразка 1960-х років, це питання дискусійне).

Підбиваючи деякі підсумки, слід зазначити, що російсько-українська війна стала поворотним моментом у розвитку воєнної думки Заходу. Вже зараз очевидно, що військові доктрини слід переглядати, причому кардинально. І ті підходи, які діяли до 2022 року в умовах постіндустріального суспільства, застаріли. І тут потрібно буде перебудовувати все – від принципу комплектування армії до кількості та якості збройних сил.

🛑 Чому Захід постачає Україні мало зброї? Навесні 2023 року українці обговорюють війну переважно в контексті: «Захід нам дає мало зброї, щоб оборонятися від рф». Проте мало хто замислюється над тим, чи є в західних арсеналах достатньо боєприпасів і техніки для ведення повномасштабної війни з масованим використанням артилерії, танків та піхоти, яку ми бачимо зараз на фронті. Як змінювалася оборонна доктрина Заходу та чи в змозі партнери постачати Україні більше зброї, розбирався військовий експерт Михайло Жирохов. Його висновки – у відео Mind. Детальний розбір від експерта читай у статті 👇 http://surl.li/gkekr

Опубліковано Mind. UA Неділя, 16 квітня 2023 р.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло