Кінцеві бенефіціари: час юрособам розкрити інформацію про власників настав

Перелік даних, які потрібно подавати до ЄДР, може бути розширено до закінчення воєнного стану

Фото: depositphotos

Кабмін спільно з Нацбанком наприкінці вересня затвердили методологію визначення кінцевого бенефіціара. Відповідна Постанова Кабміну, що затверджує згаданий документ, набрала чинності 3 жовтня 2023 року. Як зазначена методологія вплине на юросіб та їхніх бенефіціарів і, чому дані про останніх Єдиний державний реєстр юросіб (ЄДР) може вимагати раніше, ніж закінчиться воєнний стан, розповів Mind керуючий партнер EVRIKA LAW Андрій Шабельніков

Читайте також: Показати себе: нові правила розкриття бенефіціарів діють з початку 2023 року

Питання про кінцевого власника бізнесу сьогодні все частіше ставить не лише держава, а й кожен пересічний українець, хоч може і іншими словами. Адже все частіше відкривається інформація про приналежність до певних компаній так званого російського сліду. Тому не дивно, що під час дії воєнного стану набагато більше уваги приділяється фінансовому моніторингу та пошуку кінцевих бенефіціарів.

Історія з розкриттям інформації про кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб розпочалася близько двох років тому, механізм тоді так до кінця і не запрацював. Відновити процес має Закон України №2571-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення регулювання кінцевої бенефіціарної власності та структури власності юридичних осіб», який набрав чинності 29 грудня 2022 року.

Він визначив строк, протягом якого необхідно подати інформацію про кінцевих бенефіціарних власників тим компаніям, які були зареєстровані за старими правилами без подання інформації про бенефіціарів. 

Юрособам, згідно із законом, потрібно подати дані впродовж 6 місяців з дня набрання чинності Положення про форму та зміст структури власності та Методології визначення кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, але не раніше 90 днів з дня закінчення воєнного стану, якщо згадані документи будуть прийняті раніше.

Читайте також: Очищення від «російського сліду» та жонглювання бенефіціарами. Як українські компанії змінюють власників під час війни

Виконавча влада намагається випередити дію закону

Попри те що час здавалося б є, виконавчі органи влади активно працюють над виконанням вимог  Закону №2571-IX. Так, спільна постанова Міністерства фінансів України та Національного банку України №1011  «Про затвердження Методології визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника» від 19 вересня 2023 року вже набрала чинності.

Зазначена методологія розроблена відповідно до абзацу четвертого ч. 2 статті 5-1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». 

Мета методології – створення ефективної системи у сфері розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників, удосконалення процесу визначення юридичними особами кінцевих бенефіціарних власників. 

Методологія містить:

Читайте також: Розкрити таємницю: як народні обранці пропонують удосконалити процедуру розкриття бенефіціарів

Внесення даних до ЄДР може початися раніше закінчення воєнного стану

Крім того, Міністерство фінансів України вже розробило проєкт наказу про внесення змін до Положення про форму та зміст структури власності, якими передбачено встановити:

Також Мінфін має вжити заходів щодо забезпечення можливості подання юридичними особами структури власності до ЄДР в електронній формі. Зазначені заходи дозволять здійснювати автоматизовану перевірку даних програмним забезпеченням ЄДР.

Що важливо, найближчим часом очікується  оновлення програмного забезпечення ЄДР, і в реєстрі з’являться такі дані про юрособу:

Така активність виконавчого органу може натякати, що зазначене в законі №2571-IX формулювання «не раніше 90 днів з дня закінчення воєнного стану» найближчим часом буде викреслено. Натомість усі юрособи, які були зареєстровані за старими правилами без подання інформації про бенефіціарів, матимуть тільки 6 місяців, щоб надати всі дані.

У будь-якому разі неподані дані в ЄДР про бенефіціара можуть викликати багато питань вже зараз щодо того, хто ж «ховається» за «Інформація відсутня» і чи не пов’язаний бізнес із російськими активами.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS