США і Китай: про що можуть говорити два лідери незабаром

І чи буде на порядку денному Україна

Фото: Shutterstock

Днями має відбутися зустріч між президентом США Джо Байденом і головою КНР Сі Цзіньпіном. Двосторонні переговори глав двох держав пройдуть у Сан-Франциско 15 листопада, під час щорічної економічної зустрічі лідерів Азійсько-Тихоокеанського регіону. Вже минув рік від зустріч цих двох лідерів, і багато подій відбулося протягом цього часу. Що ж можуть обговорювати лідери двох могутніх держав зараз і чи буде в порядку денному Україна, спробував спрогнозувати для Mind політолог Ярослав Телешун

Намагаючись дати оцінку зустрічі лідерів Сполучених Штатів та Китаю, не варто ані перебільшувати важливість цієї зустрічі, ані нівелювати її значення. Найпотужніші держави світу, за різними показниками, намагаються знайти формат свого співіснування – і це вже певною мірою позитив для світового співтовариства. Проте не варто сподіватися, що ця зустріч дозволить розрубати гордієв вузол глобальних інтересів одномоментно.

Швидше варто говорити про поступальні кроки у спробі відновити конструктивний діалог між США та Китаєм. Ця зустріч буде своєрідним індикатором і символом для інших глобальних гравців щодо готовності цих держав до пошуку консенсусу й компромісів.

Хоча, безперечно, цей пошук буде вкрай складним. Адже «закляті друзі» перебувають одночасно у двох суперечливих станах: з одного боку, вони жорстко конкурують один з одним, не цураючись різних методів боротьби, з іншого – вони та їх статус-кво залежний один від одного.

Читайте також: США послабили санкції проти Венесуели. До чого тут Іран, Китай і російські активи

Підсумки головних суперечок, що світ спостерігав протягом року

Також ця зустріч буде своєрідним підбиттям підсумків цього календарного року у відносинах цих двох держав. Адже цій потенційній зустрічі на найвищому рівні передували численні двосторонні зустрічі між Китаєм та США на різних рівнях:

Ба більше, активний діалог з Китаєм Сполучені Штати ведуть за посередництва своїх найближчих союзників: прем’єр-міністр Австралії Ентоні Албанізі зараз перебуває з 4-х денним візитом в Китаї вперше з 2016 року тощо.

Варто розуміти, що нині усталений світовий порядок руйнується або ж трансформується і кожен із глобальних чи регіональних гравців хоче віднайти своє місце та роль у цих процесах. Тому ця зустріч буде під пильною увагою всього світу незалежно від того, якими будуть її результати.

Читайте також: Ентоні Блінкен: «Рішення про те, як захищати власну територію від російської агресії, – це справа суто України»

Чи можливо, що одним із питань зустрічі буде Україна?

Звичайно, можливо. Ба більше, є сподівання, що президент США обов’язково підніме це питання з огляду на його важливість для зовнішньої політики Білого дому.

Адже незалежно від того, чи будуть знайдені якісь рішення чи ні (найімовірніше, ні) – це буде гарним повідомленням для всіх, що Україна є і залишається ключовим елементом зовнішньої політики Сполучених Штатів. А такі меседжі з огляду на поточний внутрішній і зовнішній порядок денний США та інших союзників України не варто недооцінювати.

Проте в цьому разі, на мою думку, найімовірніше, ключовими питаннями, що підніматимуть лідери обох держав, будуть питання, що породженні внутрішньою політикою і знаходять своє відображення у зовнішній:

Україна вже давно стала не лише питанням зовнішньополітичної складової США, а й  інструментом внутрішньополітичної боротьби, тому з високою імовірність наша країна буде темою для обговорення. А це можливість. Питання в іншому, чи зможемо ми скористатися цим шансом.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS