Українських будівельних компаній, що працюють за кордоном, мало. Основні причини: ринки вже поділені, будівельні ліцензії отримати важко через особливості технічних стандартів кожного конкретного регіону, підбір фахівців ускладнений кадровим дефіцитом. На місці набирати працівників дорого, а привезених фахівців місцеві конкуренти зазвичай перекуповують через пару місяців.
Mind відібрав п'ять вітчизняних будівельних компаній, які все ж зуміли пробитися на закордонні ринки.
Власник: Михайло Голиця
Компанія реалізує шість проектів у Європі: п'ять у столиці Угорщини – Будапешті та один в Іспанії – в місті Кальп (регіон Costa Blanca).
Всі угорські проекти – малоповерхові та фактично зводяться в центрі або в навколоцентральних районах. «Центр міста дає можливість здійснювати помилку. У передмісті прорахунок на собівартості «квадрата» в 100 євро міг стати критичним для проекту, а в центрі такі похибки легко нівелюються, там припустиме відхилення до 20%», – розповідав раніше глава ради директорів GEOS Максим Барбашов.
За його словами, в Угорщині чітко прописані вимоги до використання ділянки, обмеження по висотності для кожного району міста, регламентується і кількість корисної площі, яку можна забудувати на тій чи іншій ділянці – в кожному районі та мікрорайоні є свій коефіцієнт.
У Будапешті жорсткі вимоги до наявності паркомісць, тому на більшості об'єктів облаштовані підземні паркінги. Буває також, що в дозвільній документації вже регламентується термін, протягом якого проєкт має бути реалізований.
Власник: Олександр Глімбовський
«Альтіс-Холдинг» як генпідрядник працював на ринку Польщі. Один з останніх проектів – Центральна лабораторія CEZAMAT (центр високих технологій і матеріалів). Зведення лабораторії обійшлося замовникові у $109 млн. Цей унікальний комплекс призначений для досліджень матеріалів і технологій майбутнього з багатьох дисциплін.
Також «Альтіс-Холдинг» проектував нафтовий термінал у Гданську та зводив парк нафтових резервуарів.
У Польщі одна з найпростіших систем реєстрації підприємства для іноземців – вся процедура забирає три-чотири тижні. Причому, щоб зареєструвати фірму, досить статутного капіталу в 5000 злотих, або 1200 євро.
У країні діє оптимальна система оподаткування. Наприклад, податок на прибуток – 19%, один з найнижчих у ЄС.
При цьому в будівельній сфері Польщі досить складно домогтися успіху з нуля. Щоб привернути до себе підрядників, необхідна хороша репутація і рекомендації попередніх клієнтів.
Власник: Сергій Кияшко
Компанія брала участь у будівництві найбільшої в Індії станції метро Dwarka Sector 21. Спільно з індійською компанією ERA IFRA ENGINEERING Ltd українські метробудівці звели саму станцію і проклали тунелі загальною довжиною 2073 м.
Індія приваблює інвесторів дешевою робочою силою. Однак іноземцям у цій країні працювати непросто. Причин безліч, але головна з них – повсюдна бюрократія. Наприклад, установа нової юрособи може забрати від півроку до року. Саме стільки триває процедура – починаючи з присвоєння ідентифікаційного номера директору фірми і до відкриття валютного рахунку в резервному банку.
Нерезидент обмежений у правах на законодавчому рівні: він може володіти не більше ніж 49% компанії, створеної в Індії. Також іноземним компаніям заборонено купувати землю – допускається тільки оренда.
Власник: Олександр Старовойтов
Вітчизняний будконцерн зводив в Україні три ТРЦ: «Блокбастер», Lavina і Ocean mall – всі проекти девелопера Вагіфа Алієва.
Фірма активно працює на ринку Казахстану: брала участь у зведенні готелю Ibis, а також будувала ЖК Expo Boulevard, ЖК «Зелений квартал» спільно з провідною будівельною компанією Казахстану BI Group і фондом нерухомості «Самрук-Казина».
У рейтингу доступності відкриття і ведення бізнесу Doing business з 190 країн світу Казахстан посідає 25-те місце. Основні принади почати підприємництво в цій країні – зрозумілі та швидкі терміни реєстрації фірми (від 5–10 днів), обслуговування бізнесу за принципом «єдиного вікна» (надається понад 300 державних послуг після отримання дозвільних документів).
Також є преференції для інвесторів. Наприклад, ввезення необхідного обладнання з-за меж країни без сплати митних зборів або інвестиційні субсидії від держави як відшкодування витрат на будівельно-монтажні роботи та вартість обладнання – до 30%.
Власник: Пантелеймон Бумбурас
Компанія придбала великого грецького будівельного генпідрядника EKATEL S.A. з офісом у Афінах. Спільно з ним «Гефест» уже почав будувати елітний готельний комплекс на грецькому острові Лемнос. Також на стадії узгодження знаходиться проект «Нове місто» – на ділянці площею 110 га в прибережній зоні.
У Греції офіційно вести бізнес можуть іноземні громадяни, які мають дозвіл на проживання в цій країні. Специфіка бізнес-клімату чимось схожа з українськими реаліями: забюрократизованість, корупційна складова, супутня багатьом процесам, і не завжди прозора законодавча база – це основні проблеми, з якими тут стикаються підприємці.
У рейтингу Doing Business Греція у 2019 році посідає 79-те місце. Відкриття бізнесу тут потребує багато часу, тому одним із оптимальних варіантів стає придбання готової фірми.
Рівень оподаткування в Греції – один з найвищих у ЄС. Залежно від роду занять станом на 2019 рік ПДВ може становити від 6,5 до 29%, хоча індивідуальні підприємці платять ще більше – до 42% залежно від розміру доходу.