У кого більше: Вагіф Алієв кинув виклик Томашу Фіалі

У кого більше: Вагіф Алієв кинув виклик Томашу Фіалі

Девелопер заявив про намір до осені купити Ocean Plaza, а також відкрити ще дев'ять великих ТРЦ до кінця 2020 року

Этот материал также доступен на русском
У кого більше: Вагіф Алієв кинув виклик Томашу Фіалі
Вагіф Алієв
Фото: InVenture

Девелопер Вагіф Алієв заявив, що до осені цього року має намір придбати один із найбільших торгово-розважальних центрів Києва – Ocean Plaza. За його словами, купівля дозволить об'єднати існуючий ТРЦ зі споруджуваним по сусідству торговим центром Ocean Mall. Крім того, Алієв оголосив про намір до кінця 2020 року відкрити ще дев'ять ТРЦ у різних районах Києва. Якщо всі ці плани буде реалізовано, то він стане найбільшим девелопером в Україні, обійшовши Dragon Capital Томаша Фіали.

Складна історія торгового центру

Девелоперська компанія «ТПС Нерухомість Київ» виставила на продаж ТРЦ Ocean Plaza рік тому. Про це в бесіді з Mind повідомив інвестиційний банкір, знайомий із деталями продажу. За його словами, за один зі своїх найкращих активів компанія хотіла отримати $250–270 млн, а в переговорах брали участь усі найбільші українські девелопери – Dragon Capital Томаша Фіали, DCH Олександра Ярославського, бізнесмен Василь Хмельницький і девелопер Вагіф Алієв.

Але жоден з інвесторів поки не уклав договір про придбання. Почасти це пов'язано з тривалою процедурою узгодження з власниками, які перебувають за межами України. За даними Єдиного реєстру фізичних і юридичних осіб Міністерства юстиції, серед кінцевих бенефіціарів «ТПС Нерухомість Київ» значиться Лілія Ротенберг – дочка Аркадія Ротенберга, одного з близьких соратників президента Росії Владіміра Путіна, а також громадяни Швейцарії Андрій Рішааль Валлабах, Джейпракаш Валлабах і Сюзанна Валлабах.

«Реальні кінцеві власники – росіяни. І вони прекрасно розуміють, що Ocean Plaza потрібно продавати за будь-якої можливості, інакше можуть виникнути проблеми. При будь-яких загостреннях на Донбасі чи у взаєминах між Росією й Україною торговий центр можуть націоналізувати. Власники хочуть виручити за нього хоч щось», – говорить консультант із комерційної нерухомості, який побажав залишитися неназваним.

«Тривожні дзвінки» надходили вже неодноразово. Наприклад, 2014 року націоналізувати ТРЦ пропонував тодішній заступник губернатора Дніпропетровської області Геннадій Корбан. Він навіть вимагав від керівництва Ocean Plaza надати документи, що підтверджують відсутність зв'язку цього бізнесу з Аркадієм Ротенбергом. Нагадаємо: компанії Ротенберга займалися будівництвом Керченського моста.

У листопаді минулого року активісти української громадської організації «Сокіл» організували під ТРЦ мітинг. Одного дня входи й виходи до Ocean Plaza були перекриті, наступного дня активісти влаштували акцію протесту всередині торгового центру. Вони роздавали орендарям листівки із закликом не платити за оренду приміщень, щоб «припинити фінансування тероризму і вбивств українських солдатів за рахунок коштів, які виводяться з України через зазначений торговий центр». Після цього акції протесту припинилися.

У лютому 2019 року Ocean Plaza змінив керуючу компанію: замість «ТПС Нерухомість Київ» центр перейшов під управління «Київ Молл Менеджмент». Але, за словами опитаних Mind експертів на ринку комерційної нерухомості, це не пов'язано зі зміною власників і пояснюється лише бажанням керівництва «змінити вивіску», аби знизити градус протистояння навколо торгового центру.

Ocean Plaza – один із найприбутковіших ТРЦ Києва. «Він генерує великий трафік, і магазини, розташовані в ньому, одні з найуспішніших в Україні», – розповідає генеральний директор NAI Ukraine Віталій Бойко. Загальна площа ТРЦ становить 165 000 кв. м, торгова – близько 70 000 кв. м. Вакантних приміщень у торговому центрі зараз немає, а існуючі магазини показують хороші результати роботи. «Площа нашого магазину в Ocean Plaza складає близько 70 кв. м, і ми дуже задоволені результатами його роботи», – говорить генеральний директор торгового дому Zarina Катерина Нетовкіна.

У кого больше: Вагиф Алиев бросил вызов Томашу Фиале
ТРЦ Ocean Plaza
Фото: Архітектурна майстерня А. Пашенько (автор проекту)

Навіщо Алієву Ocean Plaza?

Будівництвом ТРЦ, який було відкрито у 2012 році, займалася компанія «К.А.Н. Девелопмент» Ігоря Ніконова і UDP Василя Хмельницького та Андрія Іванова. Перед відкриттям торгового центру вони продали Ocean Plaza компанії «ТПС Нерухомість Київ» за рекордну на українському ринку нерухомості суму – майже $320 млн.

«У цьому проекті хотів брати участь Вагіф Алієв, але, наскільки я розумію, його не запросили. Почасти тому він і розпочав будівництво ТРЦ Ocean Mall по сусідству і веде активну участь у перемовинах про купівлю торгового центру», – повідомив Mind інвестиційний банкір, який побажав залишитися неназваним.

Сам Алієв заявив, що до осені планує закрити угоду з купівлі ТРЦ і «дає на це гарантію». Він також додав, що планує об'єднати його зі споруджуваним Ocean Mall, щоб створити таким чином цілісний об'єкт. «Це може призвести до зростання трафіку. Тому ми розглядаємо можливість відкрити свій магазин в Ocean Mall. Але його площа та формат відрізнятимуться від магазину, що існує», – говорить Наталія Нетовкіна.

Що ще в планах у Алієва?

Також, за словами Алієва, до 2020 року він планує сформувати портфель із десяти торгово-розважальних центрів у різних районах міста, але поки перебуває на початку шляху. Крім Lavina Mall, який працює з 2016 року, наприкінці травня Алієв відкриє першу чергу Blockbuster Mall.

Ще через два роки він має намір побудувати вісім торгових центрів, з яких три будуть розташовані на лівому березі Києва. Середня площа кожного з них – 300 000–350 000 кв. м. Суму інвестицій у відкриття кожного об'єкта Вагіф Алієв не називає. Але при середній вартості будівництва в $800 за кв. м подібних приміщень, вкласти в кожен ТРЦ доведеться не менше $240–280 млн.

Відкриття десяти ТЦ коштуватиме Алієву приблизно $3 млрд. Девелопер не розповідає про джерела фінансування своїх планів. Директор великої девелоперської компанії, який побажав зберегти анонімність, каже, що під будівництво кожного торгового центру Вагіф Алієв шукає непублічного інвестора. «Ми протягом 16 років скуповували земельні ділянки й розбираємося в будівництві торгових центрів», – підкреслює бізнесмен.

Якщо всі ці плани будуть утілені в життя, то Алієв може стати найбільшим девелопером на українському ринку. Зараз пальма першості належить інвестиційній компанії Dragon Capital Томаша Фіали. Останнє придбання фонду спільно з The Goldman Sachs – шестиповерховий бізнес-центр Platinum Plaza в Харкові. Сумарно компанія володіє 22 об'єктами торгової нерухомості площею приблизно 700 000 кв. м.

Лідерство на ринку торгової нерухомості дозволить Алієву не лише диктувати умови орендарям, а й продавати свої об'єкти закордонним інвесторам, яких на українському ринку очікують не раніше ніж через 5–7 років.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті