З понеділка, 17 жовтня, росія інтенсивно атакує міста України дронами-самовбивцями. Військові аналітики розповіли про особливості цієї зброї. Mind наводить основні думки.
Це дешевий і простий вид озброєння, завдання якого – долетіти до вказаного місця, виявити ціль, спікірувати на неї та підірвати боєзаряд при контакті з ціллю чи підльотом до неї.
«Ці дрони належать до категорії озброєнь «баражувальні боєприпаси». Тобто вони сконструйовані так, що можуть довго дрейфувати над полем битви, вишукуючи цілі, як-от радари. Як тільки вони виявляють ціль, то скеровуються на неї», – пояснює Інгвільд Боде, спеціаліст Центру вивчення війни при університеті Данії.
Через те, що ці баражувальні боєприпаси відносно дрібні та летять на невисокій швидкості і малій висоті, деякі радари їх не помічають, а на інших вони відображаються як «птахи».
Запуск дронів-камікадзе здійснюється з вантажівок чи залізничних вагонів, тому вильоти можуть статися практично з будь-якої точки. Крім того, пускові установки можуть відправляти в політ відразу «зграю» з п'яти або шести безпілотників.
«Дрони можуть летіти купно. На радарі це одна мітка, і неможливо зрозуміти, що насправді їх п'ять. На жаль, неможливо збити 100% із них, оскільки цілі складні та дрібні», – цитує alarabiya.net спікера командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігната.
За даними київської мерії, вранці 17 жовтня в бік Києва летіло 28 дронів-камікадзе, випущених росією. Українські ППО збили більшість із них. У Києві пролунало лише п'ять вибухів.
Російські безпілотники за характерну форму і звук їх двигунів називають «балалайками путіна» або «мопедами, що літають». На їхніх уламках, знайдених на місці вибухів, чітко видно напис «Герань-2». Проте, як запевняють багато аналітиків, це перейменовані апарати Shahed-136, які росія закупила в Ірану.
Ці дрони-камікадзе мають довжину 3,5 м та розмах крил 2,5 м. Разом із 50-кілограмовим боєзарядом Shahed-136 важить 200 кг і здатен летіти зі швидкістю до 185 км/год на висоті від 60 м до 4 км. Апарат працює на бензиновому або дизельному двигуні та може подолати відстань понад 1000 км і перебувати в повітрі більше 12 годин.
«Дальність польоту Shahed-136 не така важлива, як тривалість баражування в повітрі. Навіть із невеликим паливним баком цей дрон здатний кружляти над місцевістю дві-три години, яких цілком достатньо, щоб знайти цілі та атакувати», – наводить The National думку Скотта Кріно, експерта з бойових дронів та антидронних технологій.
Потужність цього дрона-камікадзе – як у трьох мінометних снарядів. Це вдесятеро менше, ніж у російської крилатої ракети «Калібр». Однак вартість Shahed-136, за підрахунками аналітиків, не перевищує $20 000, тоді як ціна виробництва «Калібру», за різними оцінками, становить від $300 000 до $6,5 млн.
Експерти пов'язують появу дронів-камікадзе із виснаженням запасів ракет у росії, військовими невдачами путінської армії на східному та південному фронтах, а також зі зміною командувача російського вторгнення в Україну. 8 жовтня 2022 року на цю посаду було призначено Сергія Суровікіна, прихильника завдання ударів по цивільній інфраструктурі.
«Кремлівський жорстокий «Генерал Армагеддон», командувач російських військ, активізував атаки об’єктів енергопостачання України. Змінився тип атак, бо росія мала намір зруйнувати інфраструктуру. З настанням зими це вплине на цивільне населення, і Суровікін, очевидно, підходить для здійснення цієї кампанії. Стратегічна мета – тероризувати всю країну, оскільки росія зазнає військових поразок на Сході та Півдні України», – наводить думки військових експертів британська Mirror.
За словами Семюеля Бендетта з американського аналітичного центру Центру військово-морського аналізу, Україна здатна збити більшість дронів-камікадзе. Але достатньо лише одного дрона, що прорвався, щоб вибухом справити психологічний вплив на мирних жителів, посіяти страх і порушити повсякденну діяльність.
«Ці вибухи здійснюються, зокрема, для того, щоб показати, що вся Україна в грі. Що будь-яке місце – це потенційна ціль… Тож дрони-камікадзе – це ще й психологічна зброя, яка сигналізує українцям, що їхнє небо не під повним контролем їхнього уряду», – розмірковує Семюель Бендетт.
Поява «літаючих балалайок» у небі над українськими містами зробила Shahed-136 найбільш обговорюваною зброєю у світі. Проте аналітики вважають, що цей резонанс принесе Україні більше зиску, аніж шкоди.
«Російські атаки з використанням іранських дронів призведуть до того, що Україна отримає більше допомоги та зброї, у тому числі зенітно-ракетних комплексів від Сполучених Штатів та інших союзників», – цитує Newsweek думку військового експерта та ветерана Шона Спунтса.
За його словами, той факт, що помітні та повільні Shahed-136 легко збити зі «Стінгера» чи навіть звичайної стрілецької зброї, робить їх неефективними проти військових цілей, що добре охороняються. Саме тому росія використовує ці дрони для атак по незахищеним цивільним об'єктам, що є безперечним військовим злочином і посилить міжнародний тиск на росію.
Розпізнати наближення баражувального боєприпасу типу Shahed-136 можна за гучним звуком, що нагадує роботу двигуна мопеда або бензопили.
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України рекомендує при виявленні дрону-камікадзе, як і при загрозі ракетного обстрілу, дотримуватися таких правил: