Інвестиційна рецензія: повний гайд із використання криптобірж

Які показники надійності, зручності та ризиків варто брати до уваги, щоб заробити на криптовалютах

Фото: depositphotos.com

Mind продовжує серію матеріалів, присвячених розбору конкретних фінансових інструментів, доступних українцям. У текстах ми докладно розглядаємо головні фінансові можливості, технічні нюанси та юридичні ризики того чи іншого інструменту. Принагідно нагадуємо, що найважливішою інвестицією в наше майбутнє є донати для ЗСУ або вкладення у військові облігації.

Читайте також: Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція

Цього разу зосередимося на використанні криптобірж. Біржі є простим і зручним місцем для купівлі чи продажу криптовалют, так само, як і з іншими активами – цінними паперами, товарами тощо. Відтак для вибору криптобіржі важливо керуватися тими самими критеріями, що стосуються традиційних бірж.

Навіщо взагалі потрібні біржі? Якщо звести до основного, то їхня роль – це:

1). Гарантії виконання угод. Говорити про відсутність ризиків можна лише в разі одночасної передачі активів (поставка проти платежу), а якщо є хоча б незначний часовий проміжок, завжди залишається ймовірність, що одна зі сторін відмовиться або затягне виконання своєї частини угоди. Бухгалтери як ніхто знають це, працюючи з такими статтями, як «прострочена дебіторська / кредиторська заборгованість».

Біржа надає гарантії, блокуючи активи так, що до виконання угоди обидві сторони не маю змоги використати їх в інший спосіб. Тож ніхто не може «втекти», не розрахувавшись чи не передавши активи. Важливим є також захист від «скасування операції». Він декларується як одна з головних переваг криптовалют над традиційними валютами навіть поза біржовою торгівлею.

2). Біржа – це місце, де зустрічається велика кількість контрагентів: вам не треба шукати того, хто хоче продати вам той чи інший актив фізично або в інтернеті – усі й так в одному місці.

3). Інформація. Цей аспект найпоказовіший – ми можемо бачити поточні пропозиції сторін (котирування), реальні угоди, графіки. Усе це допомагає учасникам ринку в ухваленні рішень.

Тож, відповідаючи на питання, як вибрати біржу, саме навколо цих трьох функцій ми й будуватимемо наші критерії: безпека, ліквідність, інформація. Ба більше, біржа має не лише виконувати означені задачі, а й не створювати додаткових ризиків чи інших проблем клієнтам. А, як ми побачимо далі, саме так часто й буває.

У цьому матеріалі Mind аналізує класичні централізовані біржі. Наступний матеріал буде присвячено децентралізованим біржам (де торги відбуваються на основі смартконтрактів, а не через центрального контрагента).

Безпека

Які б знання про криптовалюти ви не опанували, чого б від операцій із ними не очікували, усе це не матиме сенсу, якщо ви втратите активи чи доступ до свого рахунку внаслідок шахрайства, обмежень або блокувань.

Варто розуміти: відкриваючи рахунок на біржі та перераховуючи туди свої гроші чи зберігаючи там криптоактиви, ви не є їх безпосередніми власниками. Фактично ви стаєте власниками зобов’язань – від біржі на вашу користь. Буквально їх реалізація може бути сформульована так: «Ви маєте права перевести n грошей та m криптовалюти на свої рахунки поза біржею».

Так, ці активи де-юре ваші, але не напряму, а через реалізацію таких взаємин із біржею. І це дещо відрізняється від того, щоб тримати гроші в руках чи криптовалюти на своєму «холодному» гаманці. Not Your Keys, Not Your Crypto.

Довідка Mind:

Холодні або апаратні гаманці – це автономні пристрої для зберігання криптовалюти, які не мають доступу до мережі. Вважаються найбезпечнішими, тому що не прив'язані до бірж або інших онлайн-платформ.

Втім ми стикаємося з подібним непрямим володінням скрізь. Адже гроші, які знаходяться на наших звичайних банківських рахунках, також, по суті, перебувають під контролем банку, і це нас не лякає (або майже не лякає). Наразі це є банальною зручністю, і якщо з банком / біржею все гаразд, то й ризики є мінімальними.

Безпекові проблеми можуть мати кілька джерел

1. Сама біржа може бути закрита / доведена до банкрутства – найсвіжіший приклад, осінній крах FTX (яка входила у четвірку лідерів за обсягами торгів у світі). Отже, перше та найважливіше: дізнатися всю можливу юридичну інформацію про біржу, на якій ви плануєте працювати.

На що дивитися?

Що може ввести в оману?

Фінансова організація може мати різні елементи – окремі юридичні особи, які не несуть відповідальності одна за одну. Тож, навіть якщо головна структура має солідну реєстрацію, зверніть увагу, з ким саме ви працюєте, відкриваючи рахунок (так, ті самі «умови надання послуг», які ми часто не читаємо, а просто погоджуємося – приділіть увагу їм) і які права та обов'язки має саме ця організація.

Щоб добре розумітися на всіх цих питаннях, треба бути технічним і юридичним спеціалістом одночасно. Але й у такому разі наявність інформації нічого не гарантує. Полегшити завдання можна, орієнтуючись на зовнішні аналітичні та статистичні дані. Ми можемо рекомендувати Рейтинг довіри криптобірж від CoinGeco.

Важливим критерієм є показник Proof of Reserves (PoR) – підтвердження резервів. Тобто біржа має повністю покривати активи клієнтів. У січневому оновлені анонсоване також розширення й поліпшення алгоритму цього параметру.

Простою мовою – біржа не має проводити власні операції з активами клієнтів (наприклад, позичати їх третім особам). Докладно можна дослідити на ресурсі від Hacken Group (вкладка solvency – платоспроможність).

Інвестиційна рецензія: повний гайд із використання криптобірж

Але зверніть увагу на дату проведення аудиту – ситуація може змінюватися з часом. Окрім того, PoR не показує всіх зобов’язань біржі як організації, тому хоч і є важливим параметром, але не повним.

2. Біржа (і ваші активи разом із нею) може стати жертвою атаки зовнішніх зловмисників. Криптосфера є полем із чи не найбільшою різницею в знаннях між пересічним користувачем (чи можете ви досконало пояснити, як усе влаштовано?) та експертами. І, як водиться, далеко не всі з них є «носіями ідеології відкритого блокчейн-суспільства» – набагато простіше користуватися недосконалістю технологій та банально грабувати.

На що дивитися?

Почати можна з простих запитів до Google у вигляді комбінації «назва біржі + hack / attack» і подібних. Біржа, з якою ви працюєте, має перейматися безпекою і запобігати максимальному колу проблем.

Ви можете окремо дізнатися про технології захисту, які застосовує біржа.

Що може ввести в оману?

Надмірне використання складної технічної термінології, яку неможливо перевірити, – створення ілюзії захисту.

На вже згадуваному нами ресурсі cer.live є і рейтинг із кібербезпеки (відповідна вкладка).

Найвищий показник ААА на момент публікації мали 10 бірж. Окрім іншого до уваги тут беруть penetration test (під час якого моделюються атаки кіберзлочинців), bug bounty (програма винагороди для тих, кто знайде помилки та вразливості на біржі).

Інвестиційна рецензія: повний гайд із використання криптобірж

Можна переглянути інформацію і по окремих біржах:

Інвестиційна рецензія: повний гайд із використання криптобірж

3. Ризик блокування чи обмеження вашого рахунку самою біржею. Він може бути результатом, наприклад, проблем із походженням грошей. Звісно, важливо самому не порушувати закон, але й непорозуміння тут можуть мати місце – тож варто читати документи біржі, а не підтверджувати все наосліп.

Як приклад наводимо причини для блокування акаунтів на біржі Binance: інформація з блогу компанії. Серед іншого тут є захист вашого акаунту від хакерів, порушення умов використання сервісів, запит правоохоронних органів.

У цьому контексті складність реєстрації має розглядатися радше як плюс, ніж навпаки. Адже серйозні гравці зазвичай підтримують стандарти Know-Your-Customer (KYC) – «Знай свого клієнта». І, якщо у вас вимагають підтвердження особи та резидентства, варто розуміти, що це є однією з вимог безпеки, а не простою бюрократичною процедурою. Крім того, за будь-яких негативних сценаріїв ви матимете змогу відстоювати свої інтереси від власного імені, а не як «анонімний користувач».

Тож, попри весь дух свободи, що асоціюється з криптосферою, без регулювання тут не обходиться. Як у будь-якій молодій галузі, де концентрація аферистів з одного боку, та мрійників – з іншого є високою, вживатимуться заходи контролю щодо перших та стримування надмірного ентузіазму других.

Наприклад, Департамент фінансових послуг штату Нью-Йорк (New York State Department of Financial Services) є найсерйознішим світовим регулятором, видаючи BitLicense – комерційну ліцензію на діяльність у віртуальній валюті. Формально це стосується штату Нью-Йорк і жителів міста Нью-Йорк, однак, якщо компанія володіє такою ліцензією, це є безумовним знаком якості також для резидентів інших локацій. Як би там не було, обираючи біржу, ви також можете поцікавитись, чи підпадає вона під зовнішнє регулювання і в якій країні.

Разом із тим 2023 рік може стати складним для бірж саме в контексті регулювання. Очільник Комісії з цінних паперів і бірж США Гарі Генслер не втомлюється наполягати на необхідності прирівнювання ринку криптовалют до інших фінансових ринків, з усіма наслідками. Першою ластівкою стала історія з однією з провідних світових бірж Kraken – її було оштрафовано на $30 млн унаслідок порушень (на думку SEC) при операціях зі стейкінгу. Пан Генслер вважає, що операції зі стейкінгу мали бути зареєстровані як фінансова послуга, а умови та ризики були розкритті недостатньо.

Інвестиційна рецензія: повний гайд із використання криптобірж
Очільник SEC Гарі Генслер
Фото: DR

Окремим чинником підвищення довіри може бути публічність компанії, тобто вихід її акцій на фондовий ринок. Як правило, до таких компаній застосовуються суворіші методи регулювання, а також вони мають регулярно публікувати свою звітність. Як це робить, наприклад, Coinbace Inc. на сторінці зв’язків з інвесторами.

Ринкова капіталізація компанії становить $13,4 млрд, а ціна її акцій добре корелює з провідними криптовалютами, втративши за минулий рік 86%. Утім з початку 2023 року динаміка позитивна.

Інвестиційна рецензія: повний гайд із використання криптобірж

Звісно, вихід на фондові біржі є опціональним, тому не варто його розглядати як першочерговий фактор. А ось публічність засновників і менеджменту біржі є одним із ключових питань, що потребують уваги. І мало лише побачити фото й імена: не зайвим буде перевірити бекграунд дійових осіб – їхній досвід та репутацію.

Ліквідність

Другим після безпеки найважливішим параметром під час обрання біржі є ліквідність.

Інтуїтивно, більше – означає краще. Однак варто не надто спрощувати, адже, наприклад, уже згадувана FTX була серед найбільших бірж. Та це не допомогло їй, а навпаки – масштаби зловживань виявилися настільки значними, що можливостей виправити ситуацію через залучення сторонніх інвесторів не було.

Питання обсягу торгів актуальне швидше для великих гравців, які справді мають знаходити відповідні розміри зустрічних заявок у контрагентів. Для пересічного ж інвестора біржа має просто бути достатньо великою.

Перелік бірж за обсягом торгів можна подивитися на coinmarketcap.com, де в лідерах із великим відривом – Binance (варто мати на увазі, що саме ця біржа 2020 року й придбала coinmarketcap).

Інвестиційна рецензія: повний гайд із використання криптобірж

Обсяг торгів не можна сприймати суто на віру, адже на криптобіржах великий обсяг так званих wash trading (фіктивних угод). В опублікованому у грудні звіті від співробітників Національного бюро економічних досліджень було підсумовано аналіз 29 криптобірж.

Висновок симптоматичний: на регульованих біржах (як-от Coinbase, BitStamp, Gemini, BitFlyer – перелік зі звіту) обсяг фіктивних угод становив лише 3%, тоді як на нерегульованих – 77,5%. Звичайно, ці пропорції можуть відрізнятись від біржі до біржі, тож можна дивитися на скориговані («нормалізовані») обсяги торгів на CoinGeco. Масштаби корекції не є точними, та це хоча б наближає дані до реальних – в оцінках до уваги беруться показники відвідування сайту, які порівнюються з торговою активністю.

Результати ваших криптоінвестицій безумовно залежатимуть від безпосередніх тарифів. І чим активнішій торговій стратегії ви надаєте перевагу, тим більше уваги варто звертати  на комісії під час операцій.

Окрім них, є також комісії на введення та виведення активів. Якщо ви є інвестором, який вірить у довгостроковий потенціал, для вас немає сенсу зберігати власні активи на рахунках біржі. Це питання насамперед безпеки, про яку ми говорили раніше. Тож вивести їх на свій «холодний» гаманець буде нормальним рішенням, а тому варто потурбуватися про вартість такого виведення.

Активним гравцям варто звернути увагу не лише на стандартні тарифи, а й на різні додаткові можливості. Так, багато бірж пропонують знижені комісії, якщо ви інвестуєте в їхні токени або виконуєте інші вимоги.

Окрім прямої комісії, не варто забувати і про спред – різницю між ціною купівлі та продажу, яку доводиться враховувати при операціях. І якщо за ліквідними парами котирування купівлі та продажу можуть бути близькими (за нормальних ринкових умов) – «стакан» на малюнку ліворуч, то в «екзотиці» може спостерігатися й щось подібне «стакану» праворуч:

Інвестиційна рецензія: повний гайд із використання криптобірж

Довідка Mind:

Біржовий стакан – це перелік заявок (ордерів) на купівлю та продаж від учасників торгів, що доступні на поточний момент часу. У верхній половині знаходяться заявки на продаж (зазвичай вони виділені червоним кольором). У нижній – на купівлю (виділені зеленим). У центрі «стакану» сконцентровані найкращі заявки: за найвищою ціною на купівлю та найнижчою – на продаж.

Тож задля уникнення проблем із «несподіваною» втратою ліквідності можна фокусуватися на роботі з провідними інструментами, та не вважати за перевагу біржі доступність торгів багатьма сотнями монет.

Торгівля

Отже, ми перейшли до третьої групи чинників: своєчасність даних, інформативність, зручність торгівлі. І невипадково ця група є останньою, хоча саме на ній часто фокусуються в рекламних оголошеннях, розповідаючи, «як неймовірно легко та зручно стало торгувати».

На наш погляд, така постановка питання провокує небезпечне змішування складного й серйозного питання інвестицій із дозвіллям та задоволенням. Як це сталося з популярним у США застосунком RobinHood, завдяки якому на ринок потрапило багато непідготовлених людей.

Тож «зручність» має бути рівно такою, якої буде достатньо для адекватного ухвалення рішень та їх реалізації. Графіки мають бути актуальними, дані про торги – повними.

Інвестиційна рецензія: повний гайд із використання криптобірж

Окрім того, біржа має надавати можливість для реалізації заявок різного типу:

Щодо маржинальної торгівлі «з плечами», то, якщо така умова є, варто розуміти всі ризики. Так, якщо ви торгуєте з плечем 1 до 20 (тобто на власні $1000 придбали криптовалюти на $20 000), при падінні ринку на 5% ви втрачаєте всі свої гроші.

Також не варто переоцінювати зручність застосунку. Звісно, мати «біржу в кишені» – зручно. Але чи допоможе це більше заробляти на торгах? Результати дослідження впливу торгівлі зі смартфону на вибір активів і рішення можна переглянути за посиланням. Численні імпульсивні операції здійснюються саме за такої доступності торгів 24/7.

У дослідженні порівнювалися угоди, здійснені тими самими інвесторами в ті самі місяці на різних платформах. Було задокументовано, що трейдери на смартфонах купують більш ризиковані активи, прагнуть до вищої волатильності та активів «лотерейного» типу. Крім того, інвестори, швидше за все, купуватимуть те, що показувало позитивну динаміку в минулі періоди.

У другій частині матеріалу Mind опублікує власний рейтинг криптобірж, доступних для українських користувачів.

Читайте також: Інвестиційна рецензія: як заробляти на здачі в оренду комерційної нерухомості, не викуповуючи весь об’єкт

Читайте також: Інвестиційна рецензія: як правильно вкладати кошти на ринку акцій США

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS