Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція

Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція

І чому немає сенсу купувати облігації на суму менше 10 000 грн

Этот материал также доступен на русском языке
Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція
Фото: depositphotos.com

На початку жовтня Міністерство цифрової трансформації анонсувало запуск сервісу з придбання військових облігацій у застосунку «ДіЯ». Ця функція призначена для громадян, які хочуть інвестувати свої заощадження в ОВДП та отримувати пасивний дохід.

«Військові облігації – це цінні папери від держави, які допомагають економіці країни під час воєнного стану. Вони працюють дуже просто. Купуєте облігації у «ДіЯ», підтримуєте ЗСУ, а через певний час отримуєте свої кошти назад із відсотками», – прокоментував цю подію міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Мінцифри запевняє, що військові облігації користуються великою популярністю серед населення. За даними НБУ, портфель ОВДП фізосіб від початку жовтня та до 18 жовтня зріс на 63 млн грн.

Mind протестував новий сервіс купівлі державних цінних паперів та з'ясував, скільки на цьому можна заробити.

Що таке військові облігації та чим вони відрізняються від депозитів?

Військові облігації – це боргові цінні папери, що їх випускає Міністерство фінансів України. Міністерство розміщує їх на первинному ринку, проводячи регулярні аукціони. Такі аукціони відбуваються раз на тиждень. Найближчий, наприклад, заплановано на 25 жовтня.

Насправді військові облігації – це ті ж самі облігації внутрішньої держпозики (ОВДП). Але оскільки держава випускає їх в умовах воєнного стану, а кошти, залучені від розміщення паперів, скеровуються на покриття як невідкладних бюджетних потреб, так і фінансування оборонних цілей, облігації отримали назву військових.

Номінальна вартість ОВДП – 1000 грн, термін обігу (якщо виходити з графіка аукціонів на IV квартал, який оприлюднено на сайті Мінфіну) – від 3 місяців до 1,5 років. Прибутковість паперів також прив'язана до їх обігу. Чим довше – тим ставка вища.

Мінімальна доходність облігацій, розміщених на нещодавньому аукціоні 18 жовтня, становить 4,25% річних, максимальна – 18,5% річних. У принципі, це можна порівняти з тією прибутковістю, яку пропонують банки за гривневими депозитами.

До речі, якщо вже порівнювати ОВДП та депозити, то варто зауважити, що при виплаті доходу за облігаціями не стягуються жодні податки. Дохід за депозитами оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором у розмірі 1,5%.

Таким чином, покупець облігацій з прибутковістю 18,5% річних, який витратить на них умовно 1000 грн, через рік отримає 1185 грн. Вкладнику, який довірив гроші банку, за таких самих умов повернеться на руки близько 1150 грн, бо реальна відсоткова ставка після вирахування податків буде 14,9% річних.

Депозити мають одну перевагу – гарантію з боку держави, яка в умовах воєнного стану покриває 100% усіх вкладів населення. Простіше кажучи, в якому банку не лежали б гроші, якщо він збанкрутує, Фонд гарантування вкладів фізосіб поверне вкладнику повну суму. ОВДП також випускають під держгарантії. Але є нюанс: якщо уряд вирішить провести реструктуризацію боргів або, що ще гірше, оголосить дефолт за своїми зобов'язаннями, власники військових облігацій отримають «дірку від бублика».

Як купити військові облігації у «ДіЯ»?

Процес купівлі ОВДП доволі простий. Потрібно мати встановлений застосунок «ДіЯ» у смартфоні або планшеті та обліковий запис. Після авторизації у «ДіЯ» необхідно перейти на вкладку «Військові облігації», після чого з'явиться можливість обрати одну із серій ОВДП. Усі папери, які доступні для купівлі, названо на честь одного з окупованих українських міст та регіонів: Крим, Херсон, Маріуполь, Донецьк та ін.

Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція
Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція

Якщо відштовхуватися від терміну обігу паперів, то найближча за датою погашення у «ДіЯ» серія – «Горлівка». Виплату за нею заплановано на 2 листопада 2022 року з розрахунку прибутковості на рівні 9% річних. Найбільший термін обігу має серія «Севастополь». Дата погашення цих паперів настане 13 березня 2024 року, а дохідність за цими ОВДП встановлена ​​на рівні 16% річних.

Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція

Наступним етапом стане вибір посередника, який продає папери. Справа в тому, що фізособа не може купити ОВДП безпосередньо у Мінфіну. Таку угоду можна укласти лише з банком чи брокером, які мають ліцензію на операції з цінними паперами.

Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція

На сьогодні «ДіЯ» пропонує трьох посередників: державний Укргазбанк, Альфа-Банк (що недавно перейменовано на Сенс Банк) та брокерську платформу BondUA. З ким мати справу – вибір за вами. На операції з облігаціями це ніяк не впливає, і на кишені покупця не позначиться, оскільки комісії за угоди з ОВДП у «ДіЯ» відсутні.

Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція

Далі система запропонує вибрати кількість паперів для покупки. Мінімальний розмір лоту – одна військова облігація. І ось тут може виникнути питання, чому вартість ОВДП не дорівнює 1000 грн. Вона або трохи нижча, або трохи вища за номінал.

Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція

Це знову пов'язано з тим, що фізособи не можуть безпосередньо купувати військові облігації у Мінфіну під час первинних аукціонів. Тому банки та брокери, перепродуючи ОВДП населенню, дещо коригують їхню вартість. Про це, до речі, є попередження і у «ДіЯ», щоб потенційні інвестори не лякалися, чому номінал 1000 грн, а облігація продається за 995 грн.

Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція

Перед завершенням угоди необхідно вказати дані картки, на яку повернуться гроші з відсотками після погашення паперів (це може бути лише картка «єПідтримка»), перевірити введені дані та надіслати запит на придбання. Після того як банк або брокер схвалять заявку на купівлю ОВДП, її потрібно підписати за допомогою біометричної ідентифікації та сплатити за облігації. Для оплати підійде будь-яка банківська картка.

Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція

Усе, тепер можна пишатися своїм невеликим вкладом у підтримку української економіки та чекати на погашення військових облігацій, щоб отримати свій дохід.

Які недоліки придбання ОВДП через «ДіЯ»?

Оскільки цей сервіс запустився зовсім нещодавно, йому можна пробачити певні недоліки та дивності. Проте їх потрібно враховувати перед тим, як інвестувати в ОВДП:

1. Купівля облігацій доступна (поки що) лише у застосунку. Через браузерну версію на порталі держпослуг «ДіЯ» придбати держоблігації неможливо. Чому так – незрозуміло.

2. Обмежений вибір посередників, які проводять угоди з цінними паперами, звужує можливості для маневру. Тим більше, що на банківському ринку вже точаться розмови про можливу націоналізацію Альфа-Банку, що не додає йому плюсів в очах потенційних покупців ОВДП.

3. Асортимент військових облігацій у «ДіЯ» представлений виключно гривневими цінними паперами. При цьому безпосередньо у банків або брокерів можна купити ОВДП, номіновані в доларах або євро (докладніше про це – нижче) з прибутковістю до 3,7% річних. Жоден річний валютний вклад не принесе стільки. А за вирахуванням податків – і поготів.

4. Повернення коштів за облігації та відсотків виключно на картку «єПідтримка» також створює деякі незручності, особливо для тих, хто не хоче плодити цілий вивід банківських карток.

5. Незважаючи на низький поріг входу в ОВДП-інвестиції (по суті, від 1000 грн), вкладати менше 10 000 грн особливого сенсу не має, оскільки дохідність, особливо для облігацій з терміном обігу менше 1 року, буде мізерною.

6. Застосунок не завжди працює коректно та може обробляти заявку досить довго. А іноді й взагалі спроба здійснити угоду з ОВДП обертається невдачею – і треба робити наново. Схоже, це пов'язано з тим, що сервіс ще недоопрацьований і не справляється з великим обсягом заявок.

Які альтернативні способи вкладень в облігації?

Деякі банки, інвестиційні та брокерські компанії продають ОВДП безпосередньо фізособам. Подібна послуга є у ПриватБанку, Райффайзен банку, Укргазбанку, monobank. Купити облігації можна у BTC Broker, компанії ICU і т. д.

Особливість у тому, що не у всіх реалізована можливість здійснювати угоди з облігаціями онлайн. Це означає, що необхідно відвідати відділення банку чи офіс брокера, укласти договір, відкрити рахунок у цінних паперах. Звісно, ​​це не так зручно, як у «ДіЯ», де процес максимально спрощений.

Крім того, продавці цінних паперів беруть комісійні за свої послуги, десь у межах 0,05–0,2% від суми угоди. Причому як за купівлю, так і за продаж. І при цьому мінімальний розмір комісії обмежений сумою 200–500 грн. Отже, підсумкові витрати інвестора будуть не менше 400–1000 грн.

Із цього випливає, що купувати ОВДП поштучно немає сенсу, оскільки комісійні повністю з'їдять весь дохід. До того ж банки, наприклад, зазвичай і не продають клієнтам облігації на суму менше 50 000–100 000 грн.

У якому разі є сенс купувати цінні папери безпосередньо зо договором з банком чи брокером? Коли хочеться зібрати максимально прибутковий та диверсифікований портфель. Можна насипати до нього ОВДП з різним терміном обігу, від 3 місяців до 5 років. А найголовніше – придбати валютні облігації, дохідність яких, нагадаємо, у рази перевищує середню дохідність валютних депозитів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло