Інвестиційна рецензія: як правильно вкладати кошти на ринку акцій США

Інвестиційна рецензія: як правильно вкладати кошти на ринку акцій США

На прикладі українського консультанта HUG`S

Інвестиційна рецензія: як правильно вкладати кошти на ринку акцій США
Фото: depositphotos.com

Торгівля на ринку цінних паперів – один із найскладніших видів бізнесу, попри його уявну доступність. Для успіху в цій справі потрібен цілий комплекс якостей аналітичного й ментального характеру. Простота входу («відкрий рахунок у два кліки і почни торгувати») має привернути людей, єдина перспектива яких –
втратити гроші.

Саме тому у світі існують різні форми консультацій і довірчого управління на фондовому ринку. Найбільш поширена з них – інвестиції в професійні фонди, які самостійно торгують клієнтськими грошима й отримують премію за загальний результат. Водночас послуга довірчого управління дозволяє не розлучатися з грошима, а лише надавати професіоналам доступ до укладення угод.

В обох випадках перед інвестором стоїть непросте завдання: як вибрати того самого «професіонала», якому можна довіряти свої заощадження, і як оцінити його здатність приносити високу прибутковість. Mind пропонує зануритися в нетрі фондових торгів на прикладі спеціалізованої консалтингової структури HUG`S, заснованої Еріком Найманом.

Читайте також: Інвестиційний аналіз: чи вигідно вкладати гроші в «Промприлад. Реновація» 

Ерік Найман – один із найвідоміших українських інвесторів на фондовому ринку, автор популярних книг із технічного аналізу, співзасновник інвесткомпанії Capital Times – посідає в Україні нішу довірчого управління активами на фондовому ринку США. Його продукт HUG`S дає можливість українцям заробляти на рівні американських інвесторів (для яких усі ринки були відкриті завжди).

Інтервью з Еріком Найманом, що було взято під час підготовки цього матеріалу, можна прочитати тут: Ерік Найман: «Появу фондових індексів можна порівняти з винаходом колеса»

Що таке HUG`S

Локація Київ
Сфера Фінансові ринки
Географія інвестицій Глабально, переважно – США
Бізнес-модель Управління активами інвесторів
Мінімальна сума інвестицій $5000
Механізм інвестування Власний рахунок у брокера. 
Договір про інвестиційне консультування з HUG'S
Метод отримання доходу Зростання балансу на власному рахунку у брокера
Планова доходність для нових інвесторів 12-15% річних
Винагорода посередника 12% премії за успіх (від суми приросту активів інвестора)

На сайті компанії вказано, що HUG'S – інвестиційний консультант, створений для допомоги у формуванні збалансованого інвестпортфелю персонально під кожного клієнта. Тобто, за задумом засновників, це ідеальне рішення для тих, хто не готовий витрачати багато часу на фінансове планування та самостійний трейдинг.

Компанія має ліцензію НКЦПФР на проведення операцій на ринку цінних паперів – №814 від 15.11.2018. У серпні 2021 року ТОВ «Хагс» одним із перших на українському ринку отримало ліцензію на надання додаткових послуг (рішення НКЦПФР №621 від 05.08.2021), зокрема:

  • проведення інвестиційних досліджень і фінансового аналізу;
  • надання клієнтам консультацій із питань фінансування господарської діяльності та стратегії розвитку;
  • консультацій із купівлі корпоративних прав.

Суть роботи з компанією HUG'S

Ви відкриваєте рахунок у одного з брокерів (торговців цінними паперами), які одночасно мають ліцензію на роботу на українському ринку й доступ до торгів на закордонних біржах. Такими брокерами є EXANTE та Interactive Brokers. Цей рахунок буде іменним, закріпленим безпосередньо за вами. Переказавши на нього гроші, ви залишаєтеся повноцінним їхнім господарем (на відміну, скажімо, від інвестування у фонди через КУА, де ви купуєте інвестсертифікати або акції фонду).

Потім ви підписуєте угоду з HUG'S про те, що він виступатиме вашим інвестиційним консультантом та отримує право здійснювати операції за вашим рахунком – як із грошима, так і з цінними паперами. HUG'S зі свого боку має угоду з брокером і статус офіційного консультанта, що забезпечує надійність конструкції на всіх етапах.

Отже, власником активів залишаєтеся ви, але операції за вашими активами здійснює HUG'S. Важливо: якщо ви з якихось причин вирішите відмовитися від співпраці з HUG'S, ви можете це зробити будь-якої миті. Після розриву відносин ви самі виконуватимете операції на свій страх і ризик.

Mind вважає, що конструкція інвестування є досить прозорою та комфортною для інвестора, який зберігає право власності на всі свої кошти (рахунок у брокера іменний – ваш).

Брокери

Перед тим як перейти безпосередньо до продуктів HUG'S, важливо завершити юридичний блок. Так, хоч операції здійснюватиме HUG'S, і весь торговий ризик лежить саме на плечах команди Наймана (заробите ви, і скільки), інституційний ризик – це вже сфера брокера й регуляторів ринку.

Важливо розуміти, що гроші ви переказуєте не компанії HUG'S, а своєму брокерові. І від стабільності його роботи може залежати можливість вивести капітал. Так звані кухні (брокери, які лише відображають результати операцій у торговому кабінеті клієнта, не здіснюючи їх на ринку насправді), взагалі не зацікавлені в поверненні грошей інвесторам, бо єдиний їхній заробіток складається саме з торгових «мінусів» клієнтів.

Реальні ж брокери, які виводять капітал клієнтів на ринки, заробляють на комісіях. Це потрібно брати до уваги при відкритті рахунків – і не спокушатися раптовими заниженими комісіями або взагалі їхньою відсутністю. Для адекватної роботи ми повинні розуміти, на чому заробляють наші контрагенти. Коли ні – це перша ознака ризиковості співпраці.

Interactive Brokers – міжнародна компанія, ліцензована SEC (Комісія з цінних паперів і бірж США, The United States Securities and Exchange Commission), яка працює з 1977 року зі штаб-квартирою в США. Докладніше про компанію – на офіційному сайті.

EXANTE – також міжнародна компанія з прямим доступом на ринки, заснована 2011 року. Компанія діє на основі законодавства ЄС, зокрема MiFID (The Markets in Financial Instruments Directive), директиви Євросоюзу «O ринках фінансових інструментів». Ліцензована Комісією з цінних паперів і бірж Кіпру (CySEC). Докладніше на сайті компанії.

Вибір однієї з цих компаній – справа клієнта. Як би там не було, ми бачимо, що обидві компанії є офіційними ліцензованими торговцями цінними паперами. Це обмежує ризики втрати грошей через інституційні фактори (банкрутство, відмову від виплат тощо). Найважливішим аспектом діяльності ліцензійних брокерів є відокремлення клієнтських коштів від власних. Клієнтські активи не можуть використовуватися для розрахунків по боргах брокерів.

Також важливо наголосити на додаткових гарантіях. Так, Interactive Brokers входить до Корпорації із захисту інвесторів у цінні папери (SIPC). Цінні папери клієнтів застраховані на суму до $500 000. Страховка передбачена і для клієнтів EXANTE – клієнти EXT Ltd, що відкрили рахунок у кіпрській юрисдикції, отримують державну страховку своїх коштів на суму до 20 000 євро.

Говорячи про страховку, важливо розуміти – йдеться не про ринкові втрати. Як і у всіх фірмах, що здійснюють торгівлю цінними паперами, це страхове покриття захищає інвесторів на випадок банкрутства брокера-дилера, а не падіння ринкової вартості цінних паперів.

Довідка про SIPS

Корпорація із захисту інвесторів у цінні папери (SIPC) була створена 1970 року як некомерційна недержавна членська корпорація, яка фінансується своїми членами (брокерами та дилерами). SIPC надає обмежене покриття для інвесторів на брокерських рахунках, якщо їхній брокер стає неплатоспроможним.

SIPC також у багатьох випадках захищає клієнтів від несанкціонованої торгівлі або крадіжки з їхніх рахунків цінних паперів. Усі брокерські фірми, які продають акції чи облігації інвесторам або проводять клірингові операції, мають бути членами SIPC. Покриття SIPC є доступним у двох різних типах ситуацій:

  1. Неспроможні або збанкрутілі фірми.
  2. Несанкціонована торгівля. 

Покриття SIPC також обмежено $500 000 на одного клієнта, зокрема до $250 000 готівкою. Перевірити участь вашого брокера в SIPS можна на сайті організації. Також важливо звернути увагу на те, щоб в списку була зазначена конкретно та юридична особа, з якою ви співпрацюєте (а не співзвучна або зареєстрована в іншій юрисдикції).

Interactive Brokers пропонують дві моделі комісійних – Tiered (багаторівнева цінова структура, де тарифи залежать від обсягу торгів) і Fixed (фіксована ставка за акцію або встановлений відсоток від вартості угоди). Цінова структура Fixed включає всі комісії, біржові та регуляторні збори. Конкретні розміри комісій залежать від ринку й виду цінних паперів. Так, на операції з американськими акціями встановлений тариф $0,005/акція, але не менше $1 за операцію.

Торгівля з EXANTE також передбачає різні комісії – залежно від торгового майданчика. По операціях з акціями, що торгуються на New York Stock Exchange і Nasdaq, комісія становіть $0,02. Докладніше – на сайті компанії.

Але умови, зазначені на сайтах, можуть змінюватися та не враховувати всіх особливостей операцій, а тому важливо прояснити деталі, ознайомившись із договором про надання послуг і поставивши всі питання консультантам.

Продукти. HUGS'A

Найпростіший продукт компанії. Стратегія передбачає відповідність динаміці активів населення США. В основі портфеля HUGS'A лежать профільні громадські фонди, які торгуються на фондових біржах Сполучених Штатів.

Ця стратегія оптимальна для інвесторів, що здійснюють регулярні вкладення. За даними HUG'S, її історична прибутковість становить 12%. В основі стратегії – покупка ETF, загальноринкових і секторних. Перегляд портфеля здійснюється раз на квартал, при цьому точкові перестановки відбуваються двічі-тричі на місяць.

Ця стратегія відображає довгостроковий висхідний темп зростання ринків. Не передбачаючи активної торгівлі, при цьому зберігає деяку гнучкість, що дозволяє не так сильно просідати на падіннях, але й не бити рекорди прибутковості на зльотах. Як показує практика, такий підхід дозволяє щонайменше зберегти нерви.

Що таке ETF?

ETF (Exchange Traded Fund, фонд, що торгується на біржі) – фонд, паї якого обертаються на біржі. Структура ETF, як правило, повторює структуру вибраного базового індексу. Тобто замість власних рішень щодо наповнення фонду тими чи іншими активами, керуючий здійснює операції для того, щоб активи фонду відповідали індексу. Наприклад, S&P 500 – індекс 500 провідних американських компаній, або Dow Jones, у який входить 30 компаній.

Отже, динаміка подібних фондів максимально близько повторює відповідний біржовий індикатор. Різницю становить комісія за управління, але й вона в подібних фондах до смішного мала – часто йдеться про соті частки відсотка.

Що логічно – тут не потрібно аналітичних команд, які день і ніч вивчатимуть оптимальні варіанти вкладення коштів. Вистачає технічних операцій – розподілу коштів за шаблоном індексного кошика.

Приклад. ETF індексу Dow Jones, під керуванням Black Rock на момент публікації складався з таких акцій у пропорціях.

Тикер

Назва компанії

Вага (%)

Ціна акції

UNH

UNITEDHEALTH GROUP INC

7,63

405,3

GS

GOLDMAN SACHS GROUP INC

7,53

399,8

HD

HOME DEPOT INC

6,43

341,4

MSFT

MICROSOFT CORP

5,54

294,2

CRM

SALESFORCE.COM INC

5,27

279,7

MCD

MCDONALDS CORP

4,67

248,1

V

VISA INC CLASS A

4,32

229,6

BA

BOEING

4,22

224,2

HON

HONEYWELL INTERNATIONAL INC

4,1

217,9

AMGN

AMGEN INC

4,01

213,1

CAT

CATERPILLAR INC

3,77

200,0

MMM

3M

3,42

181,8

DIS

WALT DISNEY

3,36

178,3

AXP

AMERICAN EXPRESS

3,33

176,8

JPM

JPMORGAN CHASE & CO

3,14

167,0

JNJ

JOHNSON & JOHNSON

3,07

163,2

TRV

TRAVELERS COMPANIES INC

2,94

156,3

NKE

NIKE INC CLASS B

2,79

148,0

AAPL

APPLE INC

2,74

145,4

WMT

WALMART INC

2,68

142,3

PG

PROCTER & GAMBLE

2,67

141,7

IBM

INTERNATIONAL BUSINESS MACHINES CO

2,61

138,6

CVX

CHEVRON CORP

1,94

103,0

MRK

MERCK & CO INC

1,38

73,4

DOW

DOW INC

1,13

59,7

CSCO

CISCO SYSTEMS INC

1,06

56,2

VZ

VERIZON COMMUNICATIONS INC

1,03

54,5

INTC

INTEL CORPORATION CORP

1,03

54,7

KO

COCA-COLA

1,01

53,6

WBA

WALGREEN BOOTS ALLIANCE INC

0,92

48,8

Відповідно, керуючий подібним фондом має купити акції UnitedHealth Group на 7,63% активів, Goldman Sachs – на 7,53% тощо. У подальшому ж потрібно стежити за тим, щоб структура не змінювалася. Примітно, що індекс Dow Jones зважений не по капіталізації компаній (як це відбувається у більшості провідних індексів), а за ринковою ціною акцій. Це й відображено в структурі фонду. Докладніше з його характеристиками можна ознайомитися на сайті Black Rock.

Ба більше, у сучасному світі угоди зазвичай реалізує алгоритм, а не людина. А оскільки індексів на світових ринках дуже багато, то й вибір тут величезний. Відповідно, замість того, щоб шукати кращі акції зростання, ми можемо розподілити активи між декількома ETF, позбавивши себе необхідності «вгадувати»лідерів зростання в межах регіону, країни або галузі.

Чому професіонали ринку також часто слідують ETF, а не намагаються визначити найбільш перспективні акції?

Як показує практика, навіть кращі експерти тут далекі від наших ідеалів. Звернемося до даних ресурсу SPIVA. На цьому сайті порівнюють результати активно керованих фондів із ключовими фондовими індексами. Так, ми бачимо, що за п'ять років лише кожен четвертий американський фонд зумів перевершити індекс S&P 500.

Інвестиційна рецензія: як правильно інвестувати на ринку акцій США

І чим довше горизонт інвестування, тим гірше порівняльні результати активно керованих фондів, причому практично відсутня залежність від країни або специфіки ринку. Так, на 15-річному проміжку в Австралії краще індексу виявився вже всього лише один із семи фондів.

У 2007 році Уоррен Баффет уклав парі на $1 млн, що за найближчі 10 років фондовий індекс S&P 500 покаже кращий результат, ніж будь-які п'ять хедж-фондів.

Інвестиційна рецензія: як правильно інвестувати на ринку акцій США

Опонентом гуру з Омахи виступив Тед Сейдс, відібравши п'ять фондів і не афішуючи їх (такі були умови парі). До 2017 року індекс широкого ринку приріс на 85,4%, тоді як хедж-фонди лише на 22%. Виграш традиційно віддали на благодійність.

Одна з причин такого розриву в результатах полягає в тому, що проти активно керованих фондів грають не тільки помилки керуючих, а й підвищена комісія, а також регулярні втрати на операціях (спред між ціною купівлі та продажу та комісія брокеру).

Отже, стратегія HUGS'A дозволяє взяти все найкраще від пасивного інвестування через ETF, при цьому не здавшись повністю на волю долі. Ерік Найман і його команда залишають за собою ключові рішення щодо того, у які саме ETF вкладатися, у яких пропорціях і як часто міняти ці співвідношення.

Грамотне управління активами сьогодні полягає не в метушливій активній торгівлі та спробах знайти кращу ціну, а в планомірному балансуванні пропорціями в портфелі – алокації активів. Це стратегія розподілу коштів по фундаментально різних категоріях активів, і перегляд цих часток – акуратний, без різких рухів.

Такими команда HUG'S обрала акції найбільших американських компаній, державні облігації США, Золото та нерухомість в США.

А механізм ETF дозволяє знизити ризики, інвестуючи в ці активи не безпосередньо, а через збалансовані індексні фонди.

Відстежувати динаміку ETF ви можете на ресурсі ETF Database. На момент публікації огляду в базі порталу було понад 2500 різних фондів. Ви можете застосовувати різні фільтри: клас активів, регіон, компанія-провайдер. Ось так виглядає дюжина найбільших індексних фондів на сьогодні.

Symbol ETF Name Asset Class Total Assets ($MM) YTD Price Change Avg. Daily Share Volume (3mo)
Previous Closing Price
SPY SPDR S&P 500 ETF Trust Equity $399,314.00 15.90% 69,032,438 $429.14
IVV iShares Core S&P 500 ETF Equity $295,692.00 15.93% 4,275,639 $430.82
VTI Vanguard Total Stock Market ETF Equity $270,459.00 15.18% 3,483,277 $222.06
VOO Vanguard S&P 500 ETF Equity $254,606.00 15.93% 4,247,035 $394.40
QQQ Invesco QQQ Trust Equity $189,003.00 14.50% 37,871,000 $357.96
VEA Vanguard FTSE Developed Markets ETF Equity $105,239.00 8.73% 7,382,421 $50.49
IEFA iShares Core MSCI EAFE ETF Equity $100,843.00 8.99% 7,175,280 $74.25
AGG iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF Bond $89,723.20 -1.67% 5,347,437 $114.83
VUG Vanguard Growth ETF Equity $84,635.80 14.98% 787,114 $290.17
VTV Vanguard Value ETF Equity $84,410.50 15.71% 2,186,592 $135.37
BND Vanguard Total Bond Market ETF Bond $82,135.30 -1.83% 5,402,269 $85.45
VWO Vanguard FTSE Emerging Markets ETF Equity $79,926.40 1.38% 10,457,863 $50.01

Провідним світовим ETF-провайдером є компанія Vanguard, заснована Джоном Боглом – гуру пасивного інвестування. У профайлі найбільшого фонду компанії Vanguard Total Stock Market ETF (тикер: VTI)видно, що комісія за управління становить усього 0,03%. Тобто з кожних $10 000 інвестицій ви заплатите всього $3.

Структура активів у стратегії HUGS'A розраховується щокварталу за даними ФРС США. Команда має всі необхідні ресурси, щоб безпосередньо виходити на ринки для угод і мінімізації витрат, відповідно. А відсутність потреби регулярно купувати і продавати дозволяє економити на комісіях.

Дані про активи населення США регулярно публікуються у звіті Z1, ознайомитися з яким можна на сайті Федерального Резерву. До речі, всупереч розхожій думці, що «рядові американці живуть у борг», реальні цифри показують протилежне: на $154 трлн активів домогосподарств припадає $17 трлн зобов'язань. Інша справа – корпоративний і урядовий борг, але це вже зовсім інша історія.

Домінують у структурі активів інвестиції в корпоративні цінні папери безпосередньо (24,6%), нерухомість (23%) і пенсійні фонди (21%). До 10% – прямі вкладення у бізнес і банківські депозити. А ось улюблений актив наших співгромадян – готівкові кошти – не дотягує і до 2%.

Активне управління портфелем. HUGS'ON

Цей продукт заснований на активному управлінні структурою активів залежно від кон'юнктури фондового ринку й ситуації в економіці США.

Управління портфелем HUGS'ON базується на роботизованих алгоритмах для мінімізації участі у «ведмежому» ринку й використанні кредитних ресурсів у період впевненого зростання.

Для підвищення ефективності стратегії застосовуються рішення Інвестиційного комітету HUG'S на чолі з Еріком Найманом. У кризові періоди алгоритм скорочує частку ризикових активів, а в інтервали зростання ринку акцій і економіки – нарощує позицію в акціях.

Стратегія пов'язана з ризик-профілем клієнта, який визначається за результатами тесту Risk ID (пройти його можна тут). Йдеться про більш високий (але при цьому контрольований) ризик, але й більш високу очікувану прибутковість.

Для чого потрібен інвестиційний консультант, якщо можна купити просто фонд?

Ключове питання, як ми зазначали вище, це алокація активів. Індексні фонди гарні в тому, що чітко відображають структуру того чи іншого активу. Але жоден із них не дозволяє відповісти на ключове запитання: а яка частка акцій, облігацій, нерухомості, дорогоцінних металів, грошей та інших інструментів має бути у вашому інвестпортфелі в конкретну мить?

Ось тут і мусять проявити свої навички інвестиційні керуючі – визначати цю структуру та своєчасно вносити до неї корективи. І якщо в разі стратегії HUGS'A такі кроки робляться не так часто (хоч і там людина «з вулиці» навряд чи визначить оптимальний момент для укладення угод), то успішність HUGS'ON уже цілком залежить від рішень керуючих.

Індексні фонди зазвичай прив'язані до того чи іншого класу активів. Так, вклавшись навіть у дуже надійний і найбільший у світі фонд SPDR S&P 500 ETF Trust (повторює динаміку індексу S&P 500 – п'ятисот провідних американських корпорацій), на ринку акцій, що стагнує, ми не зможемо претендувати на високі результати.

Наразі ринки акцій рекордно зростають. Але непоодинокими були періоди, коли боковик або спадний тренд затягувався на довгі роки. І якщо США останнім часом зростають, випереджаючи весь світ, то це зовсім не означає, що так буде завжди.

Досить згадати хоча б динаміку ринку Японії, який так і не повернувся до своїх піків більш ніж 20-річної давності. Але ж до цього акції зростали без відчутних «просідань» чотири десятиліття.

Інвестиційна рецензія: як правильно інвестувати на ринку акцій США

Джерело: macrotrends

Або, наприклад технологічному індексу NASDAQ Composite знадобилося довгих 17 років, щоб надолужити минулі піки дотком-буму.

Інвестиційна рецензія: як правильно інвестувати на ринку акцій США

Джерело: macrotrends

Щоб активи інвестора не слідували сліпо динаміці ринків, і здійснюються рішення щодо алокації. Ерік Найман і команда мають ухвалювати рішення стосовно балансування портфелю – яку частку в яких активах (фондах) тримати.

Наприклад, на «ведмежому»ринку може підвищуватися частка облігаційних ETF, а в періоди повної невизначеності – ETF, акцентованих на дорогоцінні метали. Фінансові ринки не люблять різких рухів, тому йдеться не про панічне «продаю по будь-якій ціні», а про плавний перегляд часток, відштовхуючись від динаміки ринку й макропрогнозів.

Саме в цьому проявляється стратегія HUGS'ON. Вона передбачає активне управління портфелем. Тут є вплив і макроекономічного алгоритму, і інвестиційного комітету.

Цей підхід реалізується насамперед у балансуванні, а саме у визначенні того, яка частка коштів інвесторів буде розміщена в ті чи інші активи. Це принципово важливий момент: забудьте про яскраві картинки з фільмів, де брокери в паніці продають усе або закуповуються з абсурдно великим «плечем» (беручи гроші в кредит). Насправді інвестори далекі від подібних крайнощів.

Зазвичай рішення стосовно портфелю, які ухвалює інвестиційний комітет, можуть виглядати так: «На «бичачому» тренді підвищуємо частку акцій з 60 до 70% і знижуємо частку облігацій до 10%, портфель у нерухомості зберігаємо стабільним».

Тобто ніяких крайнощів – розумне балансування з акуратними рухами. Немає нічого гіршого, ніж спроба продати весь пакет акцій на ринку, що падає, коли покупців банально мало, а спреди широкі. Якщо діяти в подібний спосіб, ми будемо часто потрапляти в ситуацію, коли продаємо по самим «поганим»цінам, а відкуповуваємо потім дорожче.

За словами Еріка Наймана, важливі будь-які деталі. Наприклад, безумовно, не варто торгувати на премаркеті, коли ліквідність мінімальна, а найкращий час для угод – останні 5 хвилин торгової сесії.

Аналогічно не варто піддаватися торгівлі «на новинах». По-перше, наївно вважати, що ми дізнаємося новини першими, а по-друге, великі тренди рідко залежать від щоденного інформаційного шуму.

У компанії приводять цікаву статистику: інформації на сьогодні так багато, що навіть ЦРУ 95% відомостей бере з відкритих джерел. Так що зараз важливо не стільки отримати доступ до даних, скільки відфільтрувати дійсно важливі. І тут також інвестиційний консультант відіграє роль своєрідного фільтра, доводячи до клієнта тільки ключове.

Що ж, стратегія диверсифікації за різними напрямами, звичайно, гарна. Але що ж саме купують керуючі Hug's?

Нерухомість

Інвесткомпанія не купує об'єкти в США та не сплачує всілякі податки, не вплутується в довгі процедури оформлення власності.

Як і з цінними паперами, тут на допомогу приходять спеціалізовані фонди – Real Estate ETF. Вони, як і інші фонди, покликані повторити прибутковість компаній, що інвестують у нерухомість – REIT.

REIT (Real Estate Investment Trust, Інвестиційний фонд нерухомості) – це компанія, яка володіє нерухомістю, що приносить дохід, і зазвичай керує нею. Йдеться про вкладення в різні види комерційної нерухомості – офіси, готелі, склади, апартаменти, медичні установи тощо.

ETF вкладається в подібні компанії та отримує прибуток від їхньої діяльності. Отже, інвестор може вкластися в нерухомість, не купуючи самих об'єктів.

Принциповою відмінністю від фонду акцій тут є і джерело доходу. Добра половина класичних акціонерних товариств дивідендів не виплачує. Але це й не потрібно, оскільки прибуток відображений у цінах акцій. І навіть якщо ми розраховуємо на дивідендну прибутковість, все одно після подібних виплат капіталізація компанії знижується на відповідну суму. Тобто, грубо кажучи, ми знову повертаємося до головної мети інвестора – зростання цін на акції.

А ось компанії, що займаються комерційною експлуатацією нерухомості, не так сильно залежать від динаміки цін. Якісні комерційні об'єкти, здані в оренду, мають приносити стабільний дохід бенефіціарам. І дохід цей не відбивається безпосередньо на капіталізації самих об'єктів.

Як і в акціях, різноманітність фондів є великою. Найбільші виглядають наступним чином.

Symbol ETF Name Asset Class Total Assets ($MM) YTD Price Change Avg. Daily Share Volume (3mo) Previous Closing Price
VNQ Vanguard Real Estate ETF Real Estate $42,934.70 22.15% 4,417,425 $101.78
IYR iShares U.S. Real Estate ETF Real Estate $7,479.17 21.06% 7,895,039 $102.39
SCHH Schwab US REIT ETF Real Estate $6,247.01 21.48% 624,215 $45.68
VNQI Vanguard Global ex-U.S. Real Estate ETF Real Estate $5,103.53 4.76% 460,678 $56.31
XLRE Real Estate Select Sector SPDR Fund Real Estate $4,337.55 24.27% 5,474,203 $44.45
REET iShares Global REIT ETF Real Estate $3,197.96 17.22% 650,174 $27.41
ICF iShares Cohen & Steers REIT ETF Real Estate $2,545.30 22.99% 151,692 $65.42
USRT iShares Core U.S. REIT ETF Real Estate $2,307.59 23.17% 229,945 $58.65
FREL Fidelity MSCI Real Estate Index ETF Real Estate $1,920.56 22.22% 368,412 $30.40
RWR SPDR Dow Jones REIT ETF Real Estate $1,852.22 24.31% 205,620 $105.43
RWO SPDR Dow Jones Global Real Estate ETF Real Estate $1,650.33 16.92% 113,946 $51.06
SRVR Pacer Benchmark Data & Infrastructure Real Estate SCTR ETF Real Estate $1,548.12 9.68% 245,757 $38.92

Що примітно, компанії REIT зобов'язані розподіляти не менше 90% свого доходу між інвесторами. А капіталізація подібних компаній відображає загальну динаміку цін на ринку нерухомості.

Котирування найбільшого у світі ETF нерухомості Vanguard Real Estate додали 23% з початку року. І ми можемо зрозуміти, завдяки чому: важливою особливістю ETF є прозорість – активи та їхні пропорції доступні на офіційних сайтах.

Робота REIT оцінюється за параметрами, які дуже відрізняються від тих, до яких ми звикли. Наприклад, ключовою характеристикою тут є FFO (Funds from operations, кошти від операційної діяльності) – по суті, орендний дохід, що отримує компанія.

Окремо враховується Adjusted FFO, що нівелює разові транзакції, які викривляють загальну динаміку. Оскільки часто REIT працюють із «плечем», важливо враховувати Debt-to-EBITDA (співвідношення боргу до прибутку до податків, відсотків та амортизації).

Також варто звертати увагу на Percent Contractual Rent Collected – співвідношення реально отриманих орендних платежів до планових. Тобто, чим ця цифра нижче, тим більше проблем у компанії зі своєчасністю та повнотою оплат від орендарів. Зрозуміло, в ідеалі вона має прямувати до 100%.

Як би там не було, інформації багато, і тримати руку на пульсі досить складно. Саме тому оптимальним буде вкластися не в конкретні REIT, а в індексний фонд. Адже й там існує безліч варіантів. Наприклад, фонди, що спеціалізуються на складській або медичній нерухомості.

Стратегія – передбачити тренд

Крім описаних вище стратегій HUGS'A та HUGS'ON, Ерік Найман пропонує і особливі спеціалізовані формати інвестування. Наприклад, HUGS'G – вкладення в компанії зростання (Growth).

Аналітики компанії регулярно публікують як спільне бачення ринку, оцінки та прогнози, так і точкові рекомендації щодо секторів і конкретних компаній. Отже, допитливий інвестор може «відмотати»час і подивитися, наскільки часто ті чи інші оцінки команди HUG'S виявляються правильними.

Звичайно, на всі 100% правим ніхто бути не може, але загальний рівень і якість аналітики при цьому оцінити можна. І, готуючи до публікації цей огляд, ми вчинили так само.

5 січня 2021 року. Опублікований «бичачий» прогноз щодо сектору телемедицини «як одного з головних бенефіціарів ситуації з COVID-19 у всьому світі, а також одного з яскравих інноваційних трендів» (інформація доступна в телеграм-каналі. А інші оцінки мегатрендів можна знаходити за хештегом #trends там же).

Аналітики виділили лідера галузі – компанію Teladoc Health (TDOC). На момент публікації огляду, ціна акції становила $201, потім вона злетіла до історично максимальних $295 в середині лютого, після чого сталося падіння і торгівля в боковику близько $130 на тлі активної вакцинації та зниження панічних настроїв через вірус.

Отже, інвестор міг заробити швидкі гроші, купивши ідею HUG'S. Але, якщо ми говоримо про довгострокові тренди, навряд чи йшлося про швидку спекулятивну операцію.

Джерело: tradingview

До речі, компанії Beam і Gyant на поточний момент розташовуються вище котирувань початку року, а їх Найман і Co також виділяли як цікаві. А ось American Well, навпаки, з початку року втратила вже понад дві третини своєї вартості.

Джерело: tradingview

Який висновок можна зробити із цього блоку? Навіть твердо усвідомлюючи зростаючий тренд, ми не можемо знати, яка з компаній краще скористається сприятливими можливостями.

А тому є два виходи: або «копати» і до дрібниць вникати в дані щодо конкретних компаній або вкластися у всю галузь. Але навіть це не допоможе гарантовано ухваліти правильне рішення.

Інвестиції в zero-emission

Другим перспективним трендом на початку року, на думку команді HUG'S, є zero-emission: «Альтернативні джерела енергії є одним із пріоритетних напрямів новоспеченого президента США, кандидата від Демократичної партії Джо Байдена. Його мета – вийти на 100% споживання енергії з відновлюваних джерел не пізніше 2050 року».

Розвиваючи тему, у HUG'S приходять до несподіваного для багатьох висновку: «Протягом наступного десятиліття понад 75% наземних вітряних електростанцій і 80% сонячних фотоелектричних потужностей, які будуть введені в експлуатацію, зможуть виробляти енергію за нижчими цінами, аніж найдешевші нові варіанти вугілля, нафти або природного газу».

Після детального розбору традиційно наводиться список ключових гравців галузі, які можуть стати бенефіціарами тренда: JinkoSolar (JKS), SolarEdge (SEDG), Enphase Energy (ENPH), Brookfield Renewable (BEP), Sunrun (RUN), Tesla (TSLA), Invesco Solar ETF (TAN).

І якщо Tesla на слуху в усіх після вибухового зростання  минулого року, то інші компанії непосвяченому інвестору варто вивчати окремо. Так, JinkoSolar із початку року в мінусі на 33%, Brookfield Renewable – на 17%, а SolarEdge –на 5%. Головною невдахою поки є Sunrun Inc, вона втратила майже 40% капіталізації.

Enphase Energy, яка ще влітку показувала невеликий приріст, також пішла в негативну зону (-12% у 2021 році). Закономірно знижується і фонд Invesco Solar ETF, який збалансував результати галузі: мінус 17% з початку року.

І сама Tesla зараз далека від динаміки 2020 року, намагаючись підібратися до $800 за акцію (історичний пік залишився на січневих $880, тоді як на початку минулого року ціна не доходила й до $100). Утім, за рік торгів компанія показує значні +84%. На тлі вищезгаданих позицій виглядає переконливо.

и

Джерело: tradingview

New Industrial Revolution

Третім глобальним трендом, на думку HUG'S, є технології так званої нової промислової революції (New Industrial Revolution, NIR). Ключові технологічні сфери, які будуть задіяні:

  • штучний інтелект та робототехніка;
  • інтернет речей, хмарні технології;
  • блокчейн.

До сектору входять різні напрями, як-от роботизація та 3D-друк, фінтех тощо. Ось тут точно очі можуть розбігтися навіть у бувалого інвестора – у що інвестувати, чиї розробки «вистрілять» і як взагалі не загубитися в колосальному обсязі технічної інформації, що постійно з'являється в новинних стрічках цього сектору?

Відповідь, як і раніше, – фонди або довірче управління. А найбільш збалансованим варіантом виглядає передача інвестицій в управління, при якому купуватимуться саме фонди (ETF).

Підсумуємо. Інвестуючи в галузеві ідеї, важливо не забувати, що загальні ринкові умови можуть сильно загальмувати «відіграш» навіть найперспективніших секторів. На ринку «ведмедів» падати можуть навіть якісні фундаментальні ідеї.

Тонкі місця

Стратегії інвестування можуть сильно різнитися, і кожен інвестор може вибрати оптимальну для себе. Але навіть у такому разі ми не захищаємо себе від усіх ризиків. Mind виділив кілька тонких моментів, які якщо й не таять у собі глобальної прихованої загрози, то вимагають уваги під час інвестування.

Перший момент, що лежить на поверхні, – сильне фокусування на американському ринку. В інтерв'ю Mind Ерік Найман підтвердив, що 95% інвестицій зав'язані на американські активи. Безумовно, цей ринок найбільший у світі, але великий – не дорівнює безпечний.

Подивимося на тренди світових ринків за останні роки.

MSCI USA Investable Market Index – індекс, що відображає динаміку 99% американського фондового ринку. У нього входять 2490 компонентів, починаючи від малих і закінчуючи найбільшими корпораціями. Тому він набагато більш показовий, ніж традиційні індекси Dow Jones або S&P500. Порівняємо його динаміку із загальносвітовім індексом (MSCI World IMI) та індексом ринків розвинених країн (MSCI ACWI IMI).

Інвестиційна рецензія: як правильно інвестувати на ринку акцій США

Джерело: msci.com

За останні 10 років середньорічна дохідність американського ринку становила 14,6%, тоді як світу загалом – 11%. Ще більш красномовним буде розрив, якщо ми виділимо індекс «світ без США» (MSCI World ex USA IMI), який за той самий проміжок часу зростав лише на 6,2% на рік. Розбіжність графіків ставала все ширше завдяки «ефекту складних відсотків».

Джерело: msci.com

Окрім іншого, кидається в очі й величезний вплив самої Америки на загальні цифри. На сьогодні її капіталізація, згідно з індексами MSCI, становить $45 трлн. Тоді як загальносвітовий індекс MSCI Global (що містить 9239 компаній із 23 «розвинених» і 27 «ринків, що розвиваються») капіталізований на $76,5 млрд.

Інвестиційна рецензія: як правильно інвестувати на ринку акцій США

Джерело: msci.com

Як бачимо, інвестиції в Америку й зараз виглядають виправданими. Але тут важливо не піти в помилкову ідентифікацію ринку США та всього світу.

І нехай головний емісійний центр та імпульс для поточного зростання ринків знаходиться саме в Північній Америці, ми не повинні виключати ймовірність того, що світ почне випереджати США. Це не прогноз і не твердження, але один із можливих сценаріїв.

Циклічно скориговане співвідношення ціни і прибутку (т. н. P/E Роберта Шиллера) теж натякає, що подібний сценарій не є неможливим.

Джерело: multpl.com

І навіть без радикальних очікувань того, що «усе впаде», як мінімум перехід інвесторів на ринки, що розвиваються, виключати не варто. Тим більше, вони сильно відстають зараз.

 Індекс MSCI Emerging Markets в порівнянні зі світовими

Джерело: msci.com

Цілком імовірно, що драйв «швидкого кратного зростання», який інвестори раніше шукали в «недооцінених країнах, що розвиваються», тепер перекочував у сфери новітних технологій, але хто знає, що може трапитися в майбутньому. Ну а думку про те, що ринки зростають завжди, можна спростувати численними прикладами. Крім зазначених раніше, можна згадати Італію та Португалію, які досі не оговталися від обвалу 2007–2008 років.

Джерело: tradingeconomics.com

Ще одним тонким місцем може бути комісія. Як ми бачимо, більшість інвестицій через компанію HUG'S здійснюються із застосуванням індексних фондів, головним завданням яких було якраз-таки зниження витрат інвесторів. Великі зарубіжні ETF із цим справляються чудово, а легальний механізм інвестування завдяки е-ліміту відкриває ці опції для вітчизняного інвестора.

Відкривши рахунок у брокера, ви можете самостійно сформувати кошик фондів на основі того самого звіту Z1. А можете посилити диверсифікацію, розклавши гроші по різних кошиках глобально.

Водночас Ерік Найман і команда запевняють нас у тому, що використовують далеко не тільки стандартні стратегії «купив і тримай», час від часу змінюючи пропорції. Вони мають доступ до інструментів хеджування, недоступних для середнього інвестора-любителя.

Отже, якщо ви вирішите оплачувати премію за успіх, еквівалентну 12% приросту ваших активів, то є сенс переконатися в довгостроковій перевазі, яку дадуть вам подібні стратегії в порівнянні з простою покупкою ETF та утриманням їх. Окрему цінність мають також консультації з питань довгострокового фінансового планування й оподаткування. І тут експертиза інвестиційного консультанта HUG'S може бути дійсно корисна.

Третім моментом, на який варто звернути увагу, будуть так звані захисні активи. Традиційно альтернативою акцій на падаючому ринку виступають облігації.

А папери, емітовані урядами західних країн, і зовсім вважаються еталоном надійності. Але давайте подивимося на ці папери під іншим кутом. Історично ціни бондів обернено пропорційні інфляції. І чим більш «довгими»є папери, тим серйозніше на них позначається розгін цін.

Джерело: multpl.com

Як бачимо з графіка, прибутковість бондів зараз знаходиться на історично низьких рівнях. При розгоні інфляції (або навіть на очікуваннях цього) інвесторам буде все менш вигідно тримати папери з негативною реальною прибутковістю (коли прибутковість бондів нижче за поточну інфляцію).

Це не вигідно вже зараз, але, якщо почнуться повномасштабні продажі бондів, і прибутковості піднімуться хоча б до рівня «компенсації інфляції», зрозуміло, вони втратять статус надійної «тихої гавані». Погіршить ситуацію сценарій одночасного падіння акцій та облігацій.

Тому інвесторам HUG'S важливо поцікавитися альтернативними інвестиціями керуючих, як і планами дій за різних сценаріїв. Наскільки вдалося дізнатися Mind, у команді Еріка Наймана опрацьовують різні варіанти розвитку подій  і готують відповідні дії.

Батько індекс-фондів Джон Богл стверджував, що «головні вороги інвестора –це витрати та емоції». Інвестування через індексні фонди допомагає уникнути першого, а довіра операцій фахівцям HUG'S – другого.

При цьому важливо пам'ятати, що від збитків на фінансових ринках не застрахований ніхто. А динаміка минулих періодів  жодним чином не впливає і не гарантує майбутніх прибутків.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло