Рік незламності: як світові селебріті допомагають у відбудові знищених українських міст

Хто скільки уже вклав і хто ще може долучитися

Фото: Олексій Кулеба

За рік повномасштабної російської агресії Україна зазнала страшних руйнувань. Інфраструктура Бучі знищена на 30%, Ірпеня – на 70%, Ізюма – на 80%. У Київській області загалом пошкоджено майже 27 000 об'єктів, серед яких левова частка – це  житлові будинки. А тільки в одному харківському районі Північна Салтівка зруйновано декілька тисяч об’єктів. До 24 лютого 2022 року там мешкало понад 300 000 людей. Це в сім разів більше, ніж у князівстві Монако або стільки ж, як в Ісландії чи на Мальдівах. Усього, за інформацією Харківської мерії, у місті пошкоджено понад 4500 будинків, 500 із них не підлягають відновленню.

Значних руйнувань зазнав Херсон – його інфраструктура постраждала на 30–40%. Деякі міста на Сході України знищені майже повністю: Сєвєродонецьк, Попасна, Рубіжне, Щастя, Кремінна, Маріуполь, Лисичанськ, Вугледар, Волноваха – там масштаби руйнувань сягають 90%.

Наразі ніхто не береться озвучити точну цифру, скільки всього пошкоджено об'єктів в Україні, оскільки росіяни обстрілюють Україну щодня. За попередніми даними, вже зруйновано будівель на 50 млрд євро.

Читайте також: Хто відбудовуватиме Україну: ключові рекомендації Німецького фонду Маршалла

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, презентуючи Програму відновлення України, наголосив, що вона стане найбільшим проєктом відбудови з часів Другої світової війни. Та весь цивілізований світ уже долучився до відбудови постраждалих регіонів. І поки урядові делегації досягають багатомільярдних домовленостей на найвищому рівні, допомогти Україні вистояти й відновитися можуть усі охочі.

Mind з’ясовував, які світові селебриті та як саме допомагають відбудовувати Україну.

З яких джерел залучаються кошти для відновлення України?

Станом на 10 січня 2023 року загальна сума, необхідна на відновлення України, що має надійти з уже відомих джерел, становила близько 110 млрд грн. Усього ж цьогоріч держава розраховує отримати $17 млрд, або 680 млрд грн, на першочергове відновлення пошкодженого та зруйнованого майна.

Наразі виділено чотири ключові джерела фінансування проєктів із відновлення:

Першими об’єктами, які відновлять у рамках проєкту «Відбудова України» від платформи UNITED24 стануть 18 будинків у Київській області: в Ірпені, Бородянці, Гостомелі, а також у селах Бузова та Мила Дмитрівської ОТГ. Як зазначено на платформі, це дозволить повернутися до власних осель 4237 українцям.

«Точну кількість коштів, залучених амбасадорами UNITED24, порахувати неможливо, адже одна згадка фандрейзера у відомої людини може привести великого донора як на цей, так і на інший збір. Проте загалом ми можемо говорити про мільйони доларів», – пояснюють у UNITED24.

Рік незламності: як світові селебріті допомагають у відбудові знищених українських міст
ЖК «Мюнхгаузен» в Ірпені, який відновлюється за допомоги Мішеля Азанавічуса та Еліни Світоліної
Фото: facebook/United24

Хто із зірок долучається до відбудови України?

Перші будинки через платформу UNITED24 були обрані спеціальною міжвідомчою комісією. Звернення на відновлення було подано на розгляд від Київської обласної військової адміністрації. «За кошти, зібрані через UNITED24, будуть відновлювати спершу багатоквартирні будинки, які були частково пошкоджені, так більше людей зможуть якомога швидше повернутися додому», – пояснював віцепрем'єр-міністр із відновлення України Олександр Кубраков.

«Зірки, які взяли під патронат будинки, – це амбасадори фандрезингової платформи UNITED24, з якими команда проєкту вже має теплі відносини. Тема відбудови їм імпонує, оскільки це можливість допомогти людям повернутися додому, почати життя заново. Мешканці Ірпеня та Бучі пережили жахи, про які дізнався весь світ. Їхні історії нікого не залишили байдужими, і підтримати їх – місія, яка відгукується багатьом», – пояснила Mind команда UNITED24 .

Рік незламності: як світові селебріті допомагають у відбудові знищених українських міст
Андрій Шевченко
Фото: Andrii Yushchak

Футболіст Андрій Шевченко став одним із перших амбасадорів UNITED24. Влітку він відвідав місто Ірпінь та побачив, у якому стані перебуває тамтешній стадіон «Чемпіон». Спортивний об’єкт було зруйновано російськими снарядами ще в березні 2022 року. На полі залишилися сліди після щонайменше 12 «прильотів», вщент зруйновані трибуни й підтрибунні приміщення. Але діти грали на стадіоні попри руйнування.

Для відбудови стадіону Андрій Шевченко зібрав перші 150 000 євро з необхідних 600 000 завдяки італійському футбольному клубу «Мілан». Решту – у рамках програми UNITED24. На сьогодні збір майже завершено. 

Рік незламності: як світові селебріті допомагають у відбудові знищених українських міст
Олександр Усик
Фото: AP Photo

П'ятиповерховий будинок по вулиці Лисенка, 14-Г в Ірпені був пошкоджений під час окупації міста російськими загарбниками. До війни в цьому будинку розташовувався боксерський зал, у якому навчав дітей відомий український тренер із боксу Олексій Джунківський. Російські військові розстріляли його просто в залі, де раніше займалися діти.

Абсолютний чемпіон світу з боксу в суперважкій вазі Олександр Усик став амбасадором UNITED24 ще в жовтні 2022 року, а на свій день народження – 17 січня 2023-го – оголосив про початок збору коштів на відновлення цього ірпінського будинку. Усик обирав із 18 будинків – й інтуїтивно обрав саме цей. А вже при огляді будівлі дізнався, що тут загинув його знайомий – тренер Олексій Джунківський.

Олександр Усик вніс першу пожертву в розмірі $205 000 із необхідних $330 000. На початок лютого вже було зібрано $243 000.

Рік незламності: як світові селебріті допомагають у відбудові знищених українських міст
Мішель Азанавічус та Еліна Світоліна
Фото: u24.gov.ua

Французький кінодіяч Мішель Азанавічус узяв під свій патронат відбудову двох будинків в Ірпені – ЖК «Затишний двір» і ЖК «МюнХайзен». Допомагала йому в цьому відома українська тенісистка Еліна Світоліна.

Азанавічус влаштував благодійний аукціон. Лоти для нього надали десятки представників кіноіндустрії зі всього світу. Зокрема, Катрін Денев – власну косметичку, Наталі Портман – кілька рідкісних плакатів зі своїм автографом. Том Хенкс надав друкарську машинку зі своєї особистої колекції, Ален Делон – фотографію з кінофільму «Басейн», надруковану на дереві, Томас Бангальте, учасник гурту Daft Punk, виставив на аукціон шолом робота з фільму Daft Punk's Electroma. Завдяки такій допомозі мешканці 130 квартир зі зруйнованого російськими окупантами житлового будинку в Ірпені по вулиці Давидчука, 42, зможуть повернутися додому.

Окрім цього, Мішель Азанавічус долучився до відбудови Ізюмської міської лікарні на Харківщині, яку частково знищили та розграбували російські військові. Під час окупації було розгромлено чотири операційні блоки та реанімацію, знищено томограф, пошкоджено шахту ліфта. В усіх корпусах вибито вікна, стіни понівечені осколками снарядів. Перша леді України Олена Зеленська під час візиту до Франції презентувала свою благодійну фундацію і закликала міжнародну спільноту приєднатися до неї у відбудові лікарні. Азанавічус спрямував половину грошей від аукціону, про який ішлося вище, на ініціативу UNITED24, а іншу половину – на фундацію Олени Зеленської. Він зробив внесок у розмірі 125 000 євро.

Рік незламності: як світові селебріті допомагають у відбудові знищених українських міст
Демна Гвасалія
Фото: з соцмереж

Креативний директор Balenciaga Демна Гвасалія також долучився до проєкту «Відбудова України». Він розуміє, що таке війна та її наслідки. У 12 років Демна втратив свій дім під час грузинсько-абхазької війни й став біженцем. Для підтримки українців він випустив світшот із принтом «Слава Україні!» та QR-кодом для фандрейзингу на UNITED24. Світшоти розійшлися світом, принісши понад 1 млн євро. 100% прибутку від продажу будуть спрямовані на відбудову України.

Рік незламності: як світові селебріті допомагають у відбудові знищених українських міст
Марчін Гортат
Фото: Keith Allison

Поза межами платформи UNITED24 також є активності світових зірок спорту та шоу-бізнесу. Зокрема, відомий польській баскетболіст, зірка NBA, Марчін Гортат провів благодійний матч задля допомоги Україні. 16 червня 2022 року в Лодзі команда Gortat team грала проти Wojsko Polskie. Зібрані кошти передані на відновлення українських будинків.

Хто може допомогти у відбудові України?

Як розповіли Mind у UNITED24, амбасадором платформи може стати будь-хто. Команда проєкту пропонує декілька опцій на вибір – будинки відрізняються за сумою збору, яку потрібно акумулювати, за кількістю людей, які там проживали, їхніми історіями. «Кожен обирає те, що лежить до душі, гостріше відгукується», – зазначають ініціатори.

Після вибору конкретного об’єкта вкладень платформа допомагає амбасадорам із пошуком потенційних донорів, організовує інтерв'ю та ефіри, супроводжує фандрейзерів і робить усе можливе, щоб разом досягти поставленої мети.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS