Рік незламності: 25 цифр, що характеризують економічні втрати України за період війни

Рік незламності: 25 цифр, що характеризують економічні втрати України за період війни

Пряма шкода від повномасштабного вторгнення оцінюється в $140 млрд, непряма – вп'ятеро більше. Втрати людського капіталу – непоправні

This text is also available in English
Рік незламності: 25 цифр, що характеризують економічні втрати України за період війни
Фото: УНІАН

Минув рік із початку повномасштабного вторгнення росії на територію України. Кампанія, що почалася о 4 ранку 24 лютого 2022 року та була розрахована «на три дні», все ще далека від завершення. І хоча результат її зрозумілий наперед і поразка агресора недискусійна, Україна вийде з цієї війни з величезними втратами.

Будь-які оцінки на нинішньому етапі є попередніми. Цифри можуть оновлюватися кілька разів на день залежно від інтенсивності авіанальотів та бомбардувань. Проте рік – це період, за який прийнято підбивати нехай і проміжні, але підсумки.

Mind розпочинає проект «Рік незламності», в якому аналізує вплив військової агресії на різні галузі національної економіки. Відкриваючи його, наводить основні показники, що характеризують стан цих галузей через рік після її початку.

Спойлер: Україна виявилася стійкішою, ніж побоювалися її друзі та сподівалися вороги.

Ось цифри, що доводять це.

$140 млрд – прямі загальні матеріальні втрати України після 12 місяців військової агресії. З них:

$50 млрд – руйнування будівель та житлових будинків (приватних та багатоквартирних). В одному лише Маріуполі постраждали 2000 будинків, де проживала майже половина населення міста. Із них 800 будинків не підлягають відновленню.

Близько $40 млрд зовнішніх інвестицій отримала Україна за 31 рік незалежності (1991–2022). Польща за цей період залучила понад $350 млрд.

Понад 8000 км доріг повністю зруйновано, переважно у східних областях України.

Понад 300 мостів зруйновано, зокрема стратегічно, щоб зупинити наступ ворога. Деякі з них відновлено – у тому числі у Харківській області та на Київщині, у Бучі та Ірпені.

Втрати енергетичної інфраструктури засекречено; лік пошкоджених ТЕС, ТЕЦ, трансформаторних підстанцій, транспортних магістралей йде «на десятки» у кожній категорії.

Понад $5 млрд становлять збитки, завдані об'єктам енергетики, включаючи сонячні, вітрові та гідроелектростанції, розташовані переважно на півдні країни, у Херсонській та Миколаївській областях.

35% склало падіння експорту з України у 2022 році.

30% падіння ВВП у 2022 році.

30% – середньозважений показник безробіття. Тобто кожен третій економічно активний українець шукав роботу і не знайшов її.

28% досяг Індекс споживчих цін (інфляція) за підсумками 2022 року згідно з офіційними даними.

35%, за оцінками експертів, становив реальний рівень споживчої інфляції в Україні минулого року.

$700–750 млрд становлять збитки, завдані українській економіці військовим вторгненням, враховуючи непрямі втрати, недоотриманий прибуток підприємств та втрачений ВВП.

2–3% ВВП становлять збитки, що їх завдають українській економіці обстріли енергетичної інфраструктури.

У 2,5–3 рази дорожча вартість електроенергії з урахуванням роботи генератора, ніж із стаціонарного джерела.

$5,5 млрд становлять сумарні збитки, завдані двом найбільшим металургійним підприємствам країни, ММК ім. Ілліча та «Азовсталь».

Понад $15 млрд – загальні втрати промислових підприємств, включаючи недоотриманий прибуток.

8 млн людей залишили Україну.

$2–10 млн складає за поточними цінами бюджет будівлі з нуля нової лікарні або університету замість зруйнованих.

Понад 100 млрд грн  на місяць витрачає Україна на армію, включаючи зарплати військовослужбовців.

Близько 144 440 особового складу армії склали втрати росії з 24.02.22 по 21.02.23.

6884 загиблих та 10 947 поранених – втрати цивільного населення України з 24 лютого 2022 року на кінець минулого року (згідно з даними Верховного комісара ООН з прав людини).

+4% становитиме зростання ВВП України у 2023 році за прогнозом НБУ.

До 20% знизиться безробіття за підсумками 2023-го.

У діапазоні 15–18% буде Індекс споживчих цін цього року.

$300 млрд – загальна сума золотовалютних резервів росії, заморожених на рахунках у Європі та США, які можуть бути спрямовані на відновлення України.

Як зазначає Олександр Бондаренко, керуючий партнер групи компаній Бюро інвестиційних програм, зведена на сьогоднішній день сума втрат на рівні понад $700 млрд є безпрецедентною у новітній історії. «Важливо розуміти, що навіть якщо ми відбудуємо кожен будинок, ми не житимемо в тій економіці, яка була 23 лютого 2022 року. Тому що не працюватимуть підприємства, поїхали люди, економічні коліщатка не крутяться, – пояснює він. – Нам потрібно максимально стимулювати створення та розвиток малого та середнього бізнесу, який найбільше постраждав від війни. Важливо зрозуміти, що просто спорудження будівель не поверне нам довоєнний економічний статус-кво. Потрібні програми підтримки бізнесу, і ці програми потрібно планувати вже зараз».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло