Чого чекати світовій економіці в першій половині 2023 року

Основні тези звіту KPMG

Фото: pixabay

KPMG опублікував звіт «Економічний прогноз світових держав» (Global Economic Outlook KPMG) щодо очікувань у першій половині 2023 року.

Цей звіт базується на досконалому вивченні минулих трендів із метою зрозуміти, як те, що відбувалося вчора та відбувається сьогодні, впливатиме на майбутнє.

Разом з KPMG в Україні Mind підготував огляд звіту, виділивши економічні тренди, які мають місце в США, Китаї та регіоні Центральної та Східної Європи.

Повернення світових цін на енергоносії до рівня, який востаннє спостерігався до повномасштабного вторгнення в Україну, а також зниження цін на товари та продукти харчування сприятимуть подальшому зниженню інфляційного тиску в період до кінця 2023 року.  

Попри позитивні новини, провідні економіки світу – зокрема Велика Британія та США – останнім часом стикаються з власними внутрішніми труднощами, що відкладає реалізацію надій на поліпшення ринкових умов та зниження інфляції. Різноманітна і складна картина в кожній країні, регіоні та території чинить безпрецедентний тиск на центральні банки. Це викликає занепокоєння, що базові показники інфляції можуть залишитися високими, а зростання цін продовжиться через відносно жорсткі економічні умови, з якими стикається низка територій.

Побоювання за міжнародну банківську систему загалом можуть ще більше ускладнити ситуацію для центральних банків, оскільки вони зважують ризики для фінансової стабільності з планом повернення інфляції до цільового рівня.

Сполучені Штати: історія двох економік

За прогнозами, темпи зростання ВВП у США сповільняться до 0,9% у 2023 році. Очікується, що рівень безробіття зросте, але несуттєво. Ціни в секторі послуг, де витрати на робочу силу відіграють найбільшу роль у встановленні їх вартості, залишатимуться стабільними. Федеральна резервна система продовжить підвищувати ставки та зберігатиме обмежувальну монетарну політику до 2024 року.

Починаються розмови про дві економіки. Компанії, які отримали найбільшу користь від буму, спричиненого пандемією COVID-19, уповільнюються в розвитку. Стартапи та компанії, які встигли відновитись, усе ще набирають обертів.

Очікування:

Китай: національний попит – ключ до відновлення економіки

ВВП Китаю зріс на 3,0% у 2022 році. Поява нового штаму вірусу COVID-19, продовження динаміки уповільнення ринку нерухомості, швидке підвищення процентних ставок Федеральної резервної системи США та геополітична нестабільність ускладнили розвиток економіки Китаю минулого року. Попри уповільнення економічного зростання, обсяг ВВП Китаю досяг 121 трлн юанів ($18 трлн), що підкреслює важливість Китаю для світової економіки. Уряд намагається відновити та розширити внутрішнє споживання. За очікуваннями, саме внутрішнє споживання стане ключовим фактором зростання економіки Китаю цього року.

Очікування:

Центральна та Східна Європа: і знову нетипова історія

Можна виділити кілька основних перешкод для економічного зростання регіону Центральної та Східної Європи. Ключова – тиск із боку споживчих цін. Як видно з показників інфляції за 2022 рік, її рівень в регіоні був значно вищим, ніж в інших країнах ЕС. Хоча безпосередній тиск на вартість енергоносіїв зменшився, інфляція залишається високою та продовжує впливати на активність ринків.

Очікування:

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS