Коли в соцмережах з’явилась інформація про смерть короля Британії Чарльза III, цей фейк настільки швидко поширювався, що Букінгемському палацу довелося офіційно його спростовувати. Ще раніше обурення українців викликала нібито вулична реклама телерадіокомпанії CNN у Нью-Йорку з текстом «Києву кінець. Чи спиняться на цьому росіяни, чи підуть далі?». З’ясувалося, що такого рекламного відео ніколи не існувало. Чому ж люди так охоче вірять у будь-що й не перевіряють дані? Все через відсутність критичного мислення. Mind розповідає, для чого потрібно критично мислити та як це впливає на всі сфери життя.
Критичне мислення – це система суджень, які сприяють аналізу інформації та ухваленню раціональних, незалежних рішень.
Це науковий тип мислення, який використовується для розв'язання неординарних задач, вміння ставити будь-яку інформацію під сумнів, мислити чітко й неупереджено.
Основні принципи критичного мислення:
Термін «критичне мислення» з’явився 1910 року завдяки філософу Джону Дьюї та його праці «Як ми думаємо». І хоча Дьюї вважають батьком концепції критичного мислення, традиція піддавати все сумніву бере початок набагато раніше.
«Критика» – слово грецького походження, що перекладається як «мистецтво розбирати або розмірковувати». Саме цим був відомий видатний мислитель Сократ. На філософських дебатах він ставив багато запитань своїм співрозмовникам, щоб дослідити хід їхніх думок, виявити слабкі місця та знайти контраргументи.
Критичне мислення – це soft skill, який буде корисним у будь-якій сфері та професії. Людина, яка мислить критично здатна:
Чому люди схильні вірити фейкам? Звідки береться непохитна віра у свою правоту, упередженість щодо певних об’єктів та явищ і чому у відповідальні моменти більшість покладається на примарні надії, замість логіки. Серед можливих причин: когнітивні упередження, низький емоційний інтелект, соціальний тиск.
Когнітивні упередження або викривлення. Це ірраціональна модель мислення, що базується на шаблонах і неусвідомлених переконаннях. Наприклад, люди вірять у певні ритуали, які на їхню думку приносять удачу. Якщо щось складається не так, то причиною поразки вважається недотримання ритуалу, а не певні дії.
Упередження виникають через перевантаження інформацією. Адже когнітивна система має ліміт даних, які вона може обробити. Тож мозок із метою економії енергії робить висновки на базі колись отриманого досвіду замість ретельного аналізу. Цілком позбутися їх неможливо через людську природу, але розвинене критичне мислення допоможе усвідомити й уникнути деяких когнітивних викривлень.
Перевага емоцій. Критичне мислення – це також про вміння керувати емоціями. Саме тому експерти вважають емоційний інтелект (EQ) не менш важливим, ніж IQ.
Соціальний тиск. Сприйняття інформації також залежить від соціальної групи, до якої належить людина. Часто люди підсвідомо приймають рішення, які схвалить їхнє оточення.
Методи критичного мислення – це набір практик, які дозволяють ухвалити зважене рішення.
Бритва Оккама. Метод пропонує вибір найпростішого з можливих шляхів. Якщо є кілька стратегій поведінки і складно обрати якусь одну, обирайте найпростішу.
Кола Венна – візуалізація проблеми, де кожен аспект завдання є окремим колом з описом. У спільних точках аспекти перетинаються між собою. Тож правильним буде рішення, що знаходиться в центрі кілець.
П‘ять «чому» – метод, який допомагає знайти першопричину проблеми завдяки п’яти послідовним запитанням «чому».
Метод розгортання (експлікації). Потрібно детально описати суть проблеми та уявити, що жодних обмежень для її розв’язання не існує. Як тоді вона вирішиться? Всі відповіді варто зафіксувати й адаптувати отримані рішення до реальності.
Техніка розділення відокремлює емоції від отриманої інформації. Потрібно відшукати в мережі інформацію, що викликає негатив, та оцінити свої емоції за шкалою від 1 до 10 (один – спокій, а 10 – сильне переживання). Після оцінки погляньте на власні емоції, визначте й перерахуйте всіх, кому можуть бути вигідні такі ваші реакції.
Критичне мислення на робочому місці має такі переваги:
Лідери з критичним мисленням здатні комплексно розв'язувати проблеми, оцінювати ризики, впроваджувати інновації, краще адаптуватися до змін та ефективно комунікувати.
В Apple співробітників заохочують оскаржувати припущення, мислити творчо й виявляти нові можливості. Це сприяло появі таких продуктів, як iPod, iPhone, Apple Watch.
Успіх Amazon базується на здатності компанії розуміти й задовольняти потреби цільової аудиторії. Такий підхід вимагає глибокого розуміння поведінки й уподобань клієнтів, уміння аналізувати дані та визначати тенденції. Завдяки навичкам критичного мислення Amazon запропонував унікальний сервіс задовго до конкурентів.
Критичне мислення можна й треба розвивати. Ось на що варто звернути увагу: