Як допомогти людині з ПТСР: п'ять кроків підтримки та детальний гайд
Головне – не давати порад у стилі «Просто забудь» або «Візьми себе в руки». Це лише погіршує ситуацію

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це розлад психічного здоров’я, який можна вилікувати. Він виникає як реакція психіки на пережитий травматичний досвід і може розвинутися в людини, яка пережила або була свідком подій, що несуть загрозу життю чи здоров’ю. В умовах війни тема ПТСР стає надзвичайно актуальною, тому важливо знати, як допомогти собі чи близьким.
Тож спільно з платформою Rozmova пропонуємо п'ять кроків підтримки та детальний гайд з допомоги людям з ПТСР.
Як побачити, що в людини ПТСР?
Людина з ПТСР зазвичай перебуває у постійному напруженні, ніби її тіло та психіка готуються до небезпеки. Вона може проявляти сильну реакцію на гучні звуки, надмірну тривожність, замкнутість або уникнення певних ситуацій.
«Якщо людина з бойовим досвідом або цивільна людина проявляють агресію, гнів чи паніку в громадських місцях, це може бути реакцією на тригер. Людина в цей момент переживає загрозу, навіть якщо її насправді немає».
5 кроків, як допомогти людині з ПТСР

Крок 1: Переконайтеся, що вам безпечно
Перед тим, як надавати допомогу іншій людині, варто оцінити власний стан. Чи не перебуваєте ви у стані страху або паніки? Також зверніть увагу, чи не нанесла людина собі фізичної шкоди. Якщо так, можливо, необхідно викликати швидку.
Крок 2: Дайте зрозуміти, що людина не сама
Важливо дати людині відчуття підтримки та безпеки. Скажіть: «Я тут, я можу бути поруч, я нікуди не йду». Можна назвати своє ім’я та запевнити, що небезпеки немає: «Ти в безпеці, нічого не відбувається, я з тобою».
Крок 3: Починайте повертати людину в реальність
Якщо людина почала реагувати на ваш голос, спробуйте поставити запитання: «Ти мене чуєш? Ти мене бачиш?» Також можна описати місце, де ви перебуваєте: «Дивись, ми на зупинці / у магазині…» Головне – не поспішати й повторювати ці дії, якщо це потрібно.
Крок 4: Коли людина краще реагує на голос
Можна поставити прості запитання, які допоможуть сконцентрувати увагу: «Скільки навколо тебе стільців? Якого вони кольору? Можеш порахувати дерева навкруги?»
Крок 5: Допомогти усвідомити реальність
Спробуйте повернути контроль за ситуацією, запропонувавши вибір: «Що ти зараз хочеш: чай чи воду?» Або «Що ти зараз будеш робити? Куди ти підеш?»
Важливо: Якщо людина дістала зброю чи починає погрожувати, негайно викликайте правоохоронців.
Як підтримати близьку людину з ПТСР?
Якщо у вашого друга чи рідної людини є симптоми ПТСР, ваша підтримка є дуже важливою. Не змушуйте людину говорити про травму, якщо вона не хоче. Але, якщо вона хоче ділитися, будьте поруч і слухайте без осуду.
Що ще можна зробити
Психоосвіта: Дізнайтеся більше про ПТСР, щоб краще розуміти стан близької людини.
Повага: Дайте людині простір, але водночас демонструйте свою підтримку.
Підтримка: Плануйте спільні заняття, що приносять задоволення, без тиску.
Турбота про себе: Підтримуючи когось із ПТСР, важливо не забувати і про власні ресурси.
ПТСР – це не вирок, а розлад, який піддається лікуванню. Головне – своєчасно розпізнати симптоми та звернутися по допомогу. Та найперше – спробуйте поговорити. Адже часто зміни починаються саме з розмови.
Статтю написано спільно з психологинею платформи Rozmova Євгенією Журавель.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].