Емоційний інтелект: як розвивати і для чого це потрібно

Емоційний інтелект: як розвивати і для чого це потрібно

А також чому EQ важливіший за IQ

Емоційний інтелект: як розвивати і для чого це потрібно
Фото: depositphotos.com

Дослідження підтверджують, що компанії, співробітники яких мають високий рівень EQ (емоційного коефіцієнта), досягають кращих результатів. Чому EQ важливіший за IQ, як розвивати емоційний інтелект, з’ясувала редакція Mind.

Що таке емоційний інтелект і чому про нього так багато говорять?

Педагог і письменник Дейл Карнегі у своєму бестселері «Як завойовувати друзів та впливати на людей» підсвідомо сформулював ідею емоційного інтелекту: «Будь-який дурень може критикувати, засуджувати та скаржитися, але для того, щоб розуміти та прощати, потрібні характер і самовладання».

Є багато визначень EQ. Науковці Джон Майєр і Пітер Саловей, які ще з початку 1990-х років досліджували вплив емоцій на якість життя, стверджують, що емоційний інтелект –  це здатність розпізнавати, розуміти та керувати власними емоціями, щоб позитивно впливати на емоції інших людей.

Про емоційний інтелект заговорили, коли з’ясувалося, що успіх у роботі та особистому житті більше залежить від вміння будувати стосунки з людьми, ніж від технічних навичок. А як можна налагоджувати комунікацію без емоційної складової?

Чисельні дослідження свідчать, що взаємодія в колективі тримається на людях із розвиненим емоційним інтелектом. Саме вони ведуть за собою інших і мотивують на досягнення мети.

Компанія Google, що проводила дослідження під назвою Project Oxygen, аби дізнатися яким має бути ідеальний керівник, дійшла висновку, що найкращим буде той, хто вміє розуміти та контролювати емоції, як власні, так і своїх підлеглих.

Згідно з дослідженням американського Центру креативного лідерства (CCL), головними причинами відсторонення топменеджерів від роботи є нездатність працювати в команді та незадовільні міжособистісні стосунки, тобто емоційна некомпетентність.

Консалтингова компанія Egon Zehnder International проаналізувала анкети 515 керівників вищої ланки й виявила, що лідери з розвиненим EQ частіше досягають успіху, ніж ті, хто має високий IQ або багатий досвід роботи.

Як з’ясувалося під час опитування платформи з працевлаштування CareerBuilder, у якому взяли участь понад 2600 менеджерів із персоналу, 71% респондентів цінують високий EQ більше, ніж IQ.

На думку HR-спеціалістів люди з розвиненим емоційним інтелектом мають якості, яких не мають усі інші, а саме:

 • залишаються спокійними під тиском;
 • частіше слухають, ніж говорять;
 • показують приклад;
 • ухвалюють більш обдумані бізнес-рішення;
 • добре сприймають критику, визнають свої помилки та вчаться на них;
 • стримують емоції та можуть виважено обговорювати складні, делікатні питання;
 • здатні ефективно розв'язувати конфлікти;
 • володіють емпатією.

Серед історичних діячів, які відрізнялися високим емоційним інтелектом Мартін Лютер Кінг, Авраам Лінкольн, Вінстон Черчилль. Серед бізнес-лідерів сучасності, які також мають розвинений EQ, називають Джефа Безоса, Ілона Маска, Річарда Бренсона, Сатью Наделлу (СЕО Microsoft), Індру Нуї (CEO компанії PepsiCo).

Що дає розвиток емоційного інтелекту

EQ впливає на фізичне та психічне здоров’я, сприяє здатності створювати міцні стосунки та розвивати соціальний інтелект. 

Якщо ви не керуєте власними емоціями, то, швидше за все, не справляєтеся зі стресом. Неконтрольований стрес підвищує артеріальний тиск, ризик інфарктів та інсультів, пригнічує імунну систему, сприяє безпліддю, прискорює процеси старіння.

Стрес і негативні емоції, як-от злість, гнів, роздратування, впливають на психічне здоров’я, підвищують тривожність та можуть спричинити розвиток депресії.

Люди, які не вміють зрозуміти власні емоції і керувати ними, не здатні створити міцні стосунки. Це може призвести до самотності та ізоляції і, як наслідок, спричинити проблеми з психічним здоров’ям.

Від вміння керувати емоціями залежить розвиток соціального інтелекту – здібностей, що визначають успішність соціальної взаємодії. Завдяки йому люди здатні налагоджувати стосунки, почуватися коханими та щасливими.

Як визначити рівень EQ

Розібратися наскільки розвинений ваш EQ допоможуть тести.

Джастін Барісо – коуч, автор книги «Емоційний інтелект на практиці» вважає, що достатньо відповісти на одне запитання, аби визначити рівень EQ.

Воно звучить так: «У яких ситуаціях я вважаю, що емоції працюють проти мене?»

Відповідь на нього допомагає розвинути самосвідомість і є першим кроком до пізнання емоційного інтелекту. Барісо переконаний, що неможливо навчитися керувати власними емоціями та розуміти, що відчувають інші, якщо ви не аналізуєте власні думки й дії.

Варто поставити це запитання не лише собі. Потрібно знайти людину, якій ви довіряєте та запитати: «У яких ситуаціях ви вважаєте, що емоції працюють проти мене?»

Такою людиною може бути член родини, близький друг, наставник або інша довірена особа. Не так важливо, хто ця людина, важливо отримати чесну відповідь і дізнатися, як вас сприймає оточення та наскільки їхнє враження відрізняється від вашого уявлення про себе.

Складові емоційного інтелекту

Емоційний інтелект містить чотири компоненти, це: самосвідомість, саморегуляцію, соціальна обізнаність і соціальні навички.

Самосвідомість

Самосвідомість – здатність ідентифікувати та розуміти власні емоції і вплив, який ви справляєте на інших. Це найголовніша складова емоційного інтелекту, від якої залежать усі інші компоненти.

Саморегуляція

Наступна сходинка, яка дозволяє керувати емоціями й поведінкою. Усвідомивши свої емоції, ви можете керувати ними та тримати негативні під контролем. У конфліктних ситуаціях люди із сильною саморегуляцією здатні зупинитися й глибоко вдихнути, що допомагає їм зберігати спокій та подумати, перш ніж говорити чи діяти.

Соціальна обізнаність

Соціальна обізнаність – здатність розуміти емоції інших. Ключовим компонентом цього є емпатія.

Джаміль Закі, професор Стенфордського університету й автор книжки «Сила доброти. Як за допомогою емпатії змінювати світ на краще», описує емпатію як три компоненти:

 • ідентифікація емоцій, які переживають інші;
 • розуміння цих емоцій через призму свого досвіду;
 • бажання поліпшити ситуацію через дію – допомога та підтримка.  

Соціальні навички

Це вплив на оточення, управління конфліктами, командна робота, здатність надихати інших. Соціальні навички допомагають будувати й підтримувати здорові стосунки в усіх сферах життя.

15 навичок, що впливають на розвиток емоційного інтелекту

Розвиток емоційного інтелекту вимагає наполегливості та терпіння. Ось із чого варто почати. 

1. Практикуйте самосвідомість. Емоційно розвинені люди володіють самосвідомістю та інтуїцією, усвідомлюють власні емоції і те, як вони впливають на оточення. Також важливо ідентифікувати емоції інших людей. Як це зробити: відстежувати найяскравіші емоції, отримані протягом дня, та занотовувати їх.

2. Дізнайтеся, як вас сприймають рідні, друзі та колеги. Запитайте їх про те, як ви реагуєте на складні ситуації, наскільки ви здатні пристосовуватися чи співпереживати, як ви поводитеся в конфліктних ситуаціях. Можливо, ви будете розчаровані почутим, але це те, що допоможе розвинути емоційний інтелект.

3. Використовуйте асертивний стиль спілкування. Асертивність – здатність відстоювати свою думку, не порушуючи моральних прав іншої людини.

Емоційно розвинені люди вміють висловлювати свої думки та потреби з повагою до інших. Як це зробити: аналізувати попередній досвід і поліпшувати його.

4. Використовуйте навички активного слухання. Люди з високим EQ слухають співрозмовника, щоб зрозуміти суть, а не лише чекають своєї черги висловитись. Це запобігає непорозумінням і демонструє повагу до людини, з якою ви говорите.

5. Будьте вмотивованими. Емоційно розвинені люди самовмотивовані. Вони ставлять мету й досягають її.

6. Практикуйте способи збереження позитивного ставлення за будь-яких обставин. Негативне ставлення передається іншим як вірус. Ознака розвиненого емоційного інтелекту – неупередженість до тих, хто викликає негатив та осуд.

7. Вчіться сприймати критику. Замість того, щоб ображатися чи захищатися, люди з високим EQ витрачають кілька хвилин, щоб зрозуміти, чому так сталося, як це впливає на продуктивність і як змінити ситуацію.

8. Контролюйте свої думки. Емоції приходять миттєво, і людина часто не в змозі їх контролювати. Але можна контролювати реакцію на емоції та думки, які можуть викликати ці емоції. Замість того, щоб звинувачувати себе або когось іншого, коли відбувається щось неприємне, розгляньте ситуацію під іншим кутом.

9. Хваліть інших. Звичка хвалити привчає мозок зосереджуватися на позитивних рисах людини, що сприяє емпатії. Похвала також створює основу для обговорень спірних питань, оскільки зменшує захисну реакцію опонента та заохочує до діалогу.

10. Звертайте увагу на мову тіла. Значна частина спілкування є невербальною. Якщо ви слухаєте лише вухами, то можете не здогадуватись, що людина насправді відчуває.

11. Вибачайтеся. Вибачення також сприяють розвитку емпатії та спонукають краще розуміти один одного.

12. Співпереживайте, а не співчувайте. Емоційно розвинені люди вміють співпереживати. Вони розуміють, що емпатія – це риса, яка демонструє емоційну силу, а не слабкість. Є різниця між співчуттям та емпатією. Співчуття – це почуття  жалю до когось, а емпатія – це співпереживання, тобто здатність поставити себе на місце іншої людини й готовність змінити ситуацію.  

13. Використовуйте лідерські якості. Люди з високим EQ володіють лідерськими якостями. Вони проявляють ініціативу, готові взяти на себе відповідальність і розв'язувати проблеми. Це дозволяє досягти вищого рівня продуктивності в різних сферах життя.

14. Будьте відкритими для спілкування. Не замикайтеся та не відривайтеся від інших. Знайдіть способи отримати задоволення від спілкування з людьми, з якими ви працюєте, зокрема з тими, хто обіймає нижчі посади. 

15. Читайте художню літературу. Дослідження показують, що читання художньої літератури може поліпшити емпатію. Можливість подивитися на речі очима інших людей допомагає зрозуміти їхні думки, мотивацію і в такий спосіб підвищити соціальну обізнаність. Рекомендуємо також прочитати книжки з емоційного інтелекту з добірки Mind.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло