Девальвація неминуча. За яких умов валютний курс перевищить 43 грн/$

І чому курсова ситуація, як і раніше, залежить від НБУ

Фото: пресслужба НБУ

Валютний ринок увійшов у вересень із курсом у діапазоні від 41 до 41,5 грн/$. Від початку року національна валюта девальвувала майже на 8%.

Загалом, як переконує Національний банк, курсова ситуація контрольована. Попри ризики зриву міжнародного фінансування на початку року, погіршення загальної макроекономічної кон'юнктури в Україні та серйозну нестачу коштів у державному бюджеті, регулятору вистачає сил балансувати ринок. НБУ за січень – серпень витратив на інтервенції зі своїх резервів $20,3 млрд, щоб уберегти гривню від різкого обвалу.

Голова НБУ Андрій Пишний неодноразово заявляв про те, що Нацбанк зберігатиме активну присутність на валютному ринку стільки, скільки потрібно. Втім експерти не настільки оптимістичні й уважають, що девальвація продовжуватиметься, а курс за підсумками 2024 року може перевищити 42 грн/$.

Що буде з курсом валют в Україні, розбирався Mind.

Що взагалі відбувається з валютним ринком? Динаміка валютного ринку у другій половині літа була продиктована двома ключовими чинниками. Це високий попит на валюту, який підштовхував курс догори, та дії Нацбанку, які дозволяли цей попит згладити.

У липні, наприклад, на валютному ринку виник дисбаланс саме через те, що попит суттєво перекривав обсяг пропозиції.

Причина в тому, що НБУ збільшив граничні строки повернення валютної виручки для аграріїв з 90 до 120 днів, а населення й держсектор похапцем закуповували енергетичне обладнання після різкого погіршення ситуації з електропостачанням.

У результаті за липень НБУ здійснив інтервенції на суму понад $3,3 млрд, що стало найбільшим обсягом продажу валюти з грудня 2023 року. Населення протягом липня придбало валюти на $2,8 млрд, це рекорд за рік.

У серпні ринок заспокоївся, оскільки попит став значно нижчим: проти липня НБУ скоротив інтервенції майже на 20% до $2,68 млрд.

Відбулося часткове скорочення імпорту електроенергії завдяки стабілізації та відновленню енергоінфраструктури, а також знизився тиск на курс через тимчасове зменшення оборонних закупівель. Крім того, на ринку стало у принципі більше валюти: аграрії експортують новий урожай, що сприяє притоку валютної виручки до країни.

«Нацбанк знизив інтервенції і не заважав курсу гривні зміцнюватися, майже не здійснюючи коригувальний викуп валюти. Після буремного липня в серпні середньоденний чистий попит на валюту на міжбанку знизився на 11,6% з $64,6 млн до $57,1 млн, а середньоденний чистий попит із боку населення знизився на 29,8% з $49,3 млн до $34,6 млн», – пояснює фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Інтервенції Національного банку, млрд $

Девальвація неминуча. За яких умов валютний курс перевищить 43 грн/$

Джерело: дані НБУ

Що впливатиме на курс до кінця року? В останні чотири місяці 2024 року знову можуть відновитися більш активні курсові коливання. Ключові фактори впливу на ринок і курс:

Перші два чинники позитивно впливатимуть на курс. Що більша пропозиція – то стабільніша гривня і нижче навантаження на резерви НБУ.

Хоча з міжнародним фінансуванням не все так очевидно. З одного боку, це підживлення резервів НБУ. За даними Мінфіну, лише протягом серпня Україна отримала $4,5 млрд від Євросоюзу та $3,9 млрд від США.

«Підтримка резервів на відповідних рівнях досягається за рахунок коштів міжнародних партнерів, а саме траншів МВФ та доходів від заморожених активів рф, які передає ЄС. Тому НБУ може дозволити собі й надалі проводити об'ємні інтервенції», – вважає провідний фінансовий аналітик агентства IBI-Rating Артем Стрибайло.

З іншого боку, «вливання» з-за кордону призведуть до збільшення надходження бюджетної гривні на валютний ринок. А це, на думку економіста Ukraine Economic Outlook Григорія Кукурузи, стане «елементом тиску на курс».

Збільшення енергетичного імпорту (та й зростання імпорту взагалі) призведе до вимивання валюти з країни, а також до зростання зовнішньоторговельного дефіциту. Для ринку та курсу це однозначно «мінус».

«Енергетичні проблеми та закупівля газу для опалювального періоду спровокують посилення тиску на курс. До цього додаємо необхідність відновлення енергетичної інфраструктури. Внаслідок цього імпорт значно випереджає експорт, а грошей від наших співвітчизників, які перебувають за кордоном, заходить дедалі менше», – розповідає Андрій Шевчишин.

Зі зростанням податків і так усе зрозуміло. Фактично це збільшення витрат виробників, що спричинить прискорення інфляції та зробить внесок в ослаблення гривні.

До речі, не виключено, що підвищення податків не покриє потреби держбюджету (загальна «нестача» лише у 2024 році оцінюється у 500 млрд грн). Отже, є ризик запуску емісії під кінець року, що ще сильніше натисне на гривню.

Які курсові очікування за підсумками 2024 року? Найреалістичніший сценарій – збереження тренду поступової девальвації. Неквапливе ослаблення гривні простежується протягом усього 2024 року. При цьому помітно, що НБУ спочатку привчає ринок до нового діапазону, а згодом відпускає курс далі.

Офіційний курс гривні до долара

Девальвація неминуча. За яких умов валютний курс перевищить 43 грн/$

Джерело: дані НБУ

Отже, на початок осені можна прогнозувати рух у коридорі від 41 до 42 грн/$.

«Тим більше, що НБУ прагне забезпечити помірні коливання курсу в обидва боки й усіма способами прагне запобігти курсовим шокам (як у першій половині липня 2024 року), які стимулюють негативні курсові очікування і призводять до відпливу валюти», – пояснює Григорій Кукуруза.

Надалі поведінка ринку безпосередньо залежатиме від впливу перерахованих вище чинників. Зростання експорту, ритмічне надходження міжнародного фінансування зіграють «на руку» гривні. Погіршення макроекономічного клімату, зниження бізнес-активності та нові руйнування енергосистеми призведуть до прискорення девальвації.

«Що можна сказати з упевненістю, то передумов для зміцнення гривні немає. А ось негативні фактори, такі, як інфляція та зростання імпорту, можуть змусити НБУ опустити курс до 42 грн/$», – прогнозує Артем Стрибайло.

Втім, навіть за найгіршого розвитку подій, до кінця 2024 року можливий вихід хіба що на 43–43,5 грн/$, але не вище.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS