Експерти Массачусетського технологічного інституту (МІТ) представили свій рейтинг найгірших технологічних досягнень у 2018 році. Ці досягнення – сумнівні з точки зору моралі, етики чи навіть логіки, пише HighTech Plus
Нинішній рік побив усі рекорди: технології використовували для поширення нікотинової залежності, для виправдання суїциду, а також для експериментів над новонародженими.
Вейпи для підлітків
Американські електронні сигарети Juul виявилися настільки популярними, що спровокували в США епідемію нікотинової залежності серед молоді. Компанія Juul захопила 75% ринку вейпів. Це удача не тільки з точки зору маркетингу, але і недооцінки небезпеки. Національний регулятор FDA розсилає в магазини тисячі повідомлень про заборону продажу вейпів неповнолітнім - але все марно.
За статистикою, за рік кількість неповнолітніх, які курять замінники сигарет, зросла в США вдвічі. Таких темпів поширення шкідливої звички не спостерігалося ніколи раніше.
Немовлята з модифікованим геномом
Китайський учений Хе Цзянькуй спричинив фурор в науковій спільноті, заявивши, що відредагував геном ембріонів, щоб запобігти зараженню майбутніх дітей ВІЛ, носієм якого був їхній біологічний батько. За його твердженням, дівчатка-близнючки Лула та Лала з'явилися на світ, і вони невразливі для хвороби.
Однак святкувати науковий прорив Цзянькую, ймовірно, довелося під домашнім арештом. Незабаром після оголошення про сенсаційні результати своєї роботи він зник. А влада Китаю заборонила всі дослідження, пов'язані з редагуванням людського генома.
Google для Китаю з цензурою
У 2018 році під тиском Конгресу і громадськості глава Google Сундар Пічаї визнав існування проекту Dragonfly – пошуковика спеціально для Китаю, який видаватиме обмежені цензурою результати, які, до того ж, будуть прив’язуватися до адреси й імені користувача.
Пізніше на хвилі громадського обурення, виступаючи в Конгресі, Пічаї заявив, що не буде запускати проект в експлуатацію. Навіть самі співробітники Google виступили проти цього проекту, підписавши колективного листа до керівництва компанії.
Смерть заради життя мозку
Стартап Nectome намір вийти на ринок з привабливою пропозицією вічного життя. Творці компанії обіцяють зберегти мозок у відмінному стані – в очікуванні появи технології, яка «завантажить» пам'ять і риси особистості в клона або робота.
Однак, щоб зберігати мозок, потрібно «законсервувати» ще живе тіло. Тож фактично Nectome пропонує добровільну евтаназію. Юристи компанії вважають, що як мінімум в одному штаті США – Каліфорнії – стартап може починати роботу.
Поки що жодного досвіду на людях Nectome не провела, але відзначає позитивні результати випробувань технології на тварин. Деякі потенційні клієнти, втім, погодилися внести депозити в розмірі $25 000, а стартап отримав підтримку Y Combinator.
Facebook-геноцид
Найбільша соціальна мережа потрапила в «чорну піар-смугу» на тлі звинувачень у використанні платформи для маніпулювання громадською думкою. Зазвичай насамперед в зв'язку з цим згадують російських «тролів», які могли вплинути на хід президентських виборів у США.
Але MIT нагадує про набагато жорстокіший епізод: вигнання мусульманської народності рохінджа з М'янми в 2016 році. Тисячі були вбиті, десятки сіл спалено дотла. Тоді з країни втекли понад 700 тисяч рохінджа, що преса називає «найбільшим насильницьким переміщенням в сучасній історії».
Facebook відіграв у цьому ключову роль: з акаунтів неіснуючих людей масово поширювалися брехливі повідомлення, які спровокували вибух релігійної ненависті в М'янмі, де більшість сповідує буддизм.
На тлі безсилля керівництва впоратися з потоком пропаганди постійно звучать заклики відправити у відставку засновника соцмережі Марка Цукерберга.