Олігархів в Україні визначатимуть за чотирма критеріями та вноситимуть до відповідного реєстру. Про це йдеться у тексті законопроєкту «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)», оприлюдненому на сайті Верховної Ради (ВР).
Згідно з документом, закон про деолігархізацію діятиме протягом 10 років. Олігархами вважатимуть тих осіб, які відповідають принаймні трьом з чотирьох критеріїв:
Рішення про визнання особи олігархом ухвалюватиме Рада національної безпеки і оборони України (РНБО) на підставі подання Кабінету міністрів (Кабміну), члена РНБО, Національного банку (НБУ), Служби безпеки України (СБУ) або Антимонопольного комітету (АМКУ).
Після ухвалення відповідного рішення, особу включають до реєстру олігархів. Їм забороняється здійснювати внески (прямо або опосередковано через інших осіб) на підтримку політичних партій та бути покупцем (бенефіціаром покупця) у процесі приватизації об'єктів великої приватизації. Крім цього, вони зобов'язані подавати декларацію до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
Раніше президент Володимир Зеленський запропонував розробити спеціальний законопроєкт про статус олігархів. Він заявляв, що прагне побудувати країну без олігархів, де всі будуть рівні перед законом.
2 червня Зеленський зареєстрував у Раді законопроєкт про деолігархізацію.