Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 17.10.2023 до 23.10.2023

Основні регуляторні новації минулого тижня

Фото: ілюстративне

1. Регуляторні акти 

Кабінет Міністрів України:

Суть: зокрема для вантажних транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, збільшено дозволену кількість водіїв з одного до двох, а для пасажирських – з двох до трьох.

Суть: суб’єкти рибного господарства, які планують рибалити у промислових масштабах, повинні до 1 листопада 2023 року задекларувати право на це, подавши відповідну електронну декларацію. 

Детальніше

Суть: схвалено проєкт Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Румунії про посилення співробітництва в забезпеченні надійного транзиту українських товарів.

Детальніше.

Суть: схвалено проєкт Меморандуму про взаєморозуміння щодо угоди про вільну торгівлю між Урядом України та Урядом Турецької Республіки та двосторонньої торгівлі між Урядом України та Урядом Турецької Республіки.

Читайте також: Голова правління Турецько-української бізнес-асоціації: «Щороку турецькі інвестиції в Україну збільшуються на $200–300 млн – навіть за умов воєнного часу»

Суть: уряд включив до реєстру індустріальних (промислових) парків індустріальний парк «HEMPY UA». Зазначається, що ініціатором створення індустріального парку «HEMPY UA» є Привільненська сільська рада, а строк, на який створено індустріальний парк, становить 49 років.

Суть: Кабмін погодив пілотний проєкт щодо проведення масової оцінки земель. Крім того, затверджено порядок його реалізації, що передбачає напрацювання правових, технічних і технологічних інструментів проведення та запровадження масової оцінки земель. Відповідний проєкт запроваджується на 11 місяців.

Національний банк України:

Суть: відтепер фізособа може отримати інформацію з кредитного реєстру шляхом подання запиту до пошукової системи, доступ до якої надається на сторінці офіційного інтернет-представництва Національного банку. Під час виконання запиту ідентифікація фізичної особи здійснюється з використанням системи BankID Нацбанку.

Детальніше.

2. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу

Що пропонується: уряд пропонує накладати штрафи до 1360 грн за порушення вимог щодо схем якості с/г продукції, харчів і географічних зазначень алкоголю. Відповідні повноваження можуть з'явитися в Держпродспоживслужби.

Ініціатор: Кабмін.

Статус: опрацьовується в комітеті.

Детальніше

Що пропонується: встановити, що типовий договір оренди земельної ділянки може бути укладений сторонами в електронній формі шляхом подачі орендодавцем чи орендарем до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяви про реєстрацію права оренди. Така заява має бути засвідчена кваліфікованими електронними підписами орендодавця та орендаря земельної ділянки. У заяві мають бути встановлені істотні умови договору оренди землі, визначені законом.

Ініціатор: нардеп Володимир Мороз.

Статус: опрацьовується в комітеті.

Що пропонується: спростити умови для легалізації понад 500 тисяч самозайнятих осіб (кур'єрів, таксистів, майстрів манікюру, перукарів – всього 20 видів діяльності) та визначення юридичної площини для діяльності онлайн-платформ (гармонізацію законодавства з ЄС – приведення податкового законодавства України у відповідність до вимог Директиви про адміністративне співробітництво (DAC7) щодо автоматичного обміну інформацією операторів цифрових платформ).

Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Ярославом Железняком.

Статус: опрацьовується в комітеті.

Що пропонується:

1) передбачити, що в податковій накладній, яка складається за операціями з вивезення товарів за межі митної території України, зазначаються ті одиниці виміру товарів, які застосовуються при оформленні митної декларації на такі товари, а в разі експорту товарів, включених до товарних позицій 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206, 1507, 1512, 1514, 2306 згідно з УКТ ЗЕД, одиниці виміру таких товарів пропонується зазначати у кілограмах;

2) встановити, що операції з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту відповідних товарів можуть здійснювати виключно платники податку на додану вартість;

3) передбачити складання, окремо на кожну позицію товару, податкової накладної та її реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних до дня подання митної декларації для митного оформлення відповідних товарів, в іншому випадку, у разі порушення вимог заповнення податкової накладної, така накладна не приймається до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних тощо

Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Данилом Гетманцевим.

Статус: опрацьовується в комітеті.

4. ЗАКОНОПРОЄКТИ ПРОГОЛОСОВАНІ ПАРЛАМЕНТОМ РАНІШЕ, ЩО НЕ НАБРАЛИ ЧИННОСТІ: 

Про долю цього документу читайте в матеріалі Mind «Резонансний «містобудівний» законопроєкт №5655: чому він викликав стільки протиріч»

5. Важливі новини: 

Рада попередньо схвалила скасування мораторію на проведення податкових перевірок із 1 листопада

НБУ штрафуватиме банки та суб'єктів первинного моніторингу за маніпуляції щодо клієнтів, які мають статус РЕРів

Бізнес другий квартал поспіль зберігає позитивні очікування щодо зростання ділової активності наступного року

НКРЕКП затвердила проєкт методики встановлення плати за приєднання до теплових мереж

НКРЕКП затвердила ліцензійні умови провадження господарської діяльності з агрегації на ринку е/е

Рада схвалила у першому читанні проєкт бюджету-2024

НБУ розробив методику оцінки мінімальних вимог до капіталу на покриття ринкового ризику

Рада попередньо схвалила закон про збільшення вдвічі оподаткування доходів банків

НКЦПФР вирішила комунікувати з учасниками фінринку через електронну пошту

НБУ розширить перелік бенчмарк-ОВДП, які банки можуть включати в покриття обов’язкових резервів, з 11 листопада

Бекграунд. Раніше Mind розповідав, як змінилося законодавство для бізнесу та влади з 10.10.2023 до 16.10.2023.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS