«Він всіх дістав»: члени правління OpenAI зізналися ЗМІ, чому намагалися звільнити Сема Альтмана

Топменеджери скаржилися на токсичну поведінку, брехню, маніпуляції та «психологічне насильство» з його боку

фото DR

У листопаді 2023 року рада директорів компанії OpenAI повідомила про звільнення Сема Альтмана з посади гендиректора і з самої ради. ЗМІ описали тодішнє рішення компанії як «несподіване». За кілька днів Альтмана повернули, а склад директорів оновили.

Через пів року колишній член правління Гелен Тонер у подкасті The TED AI Show пояснила, чому рада пішла на такий крок.

Джерело. Про це пише The Verge.

Основні причини – перешкоджання роботі правління, брехня та токсична поведінка підприємця.

Наприклад, Альтман не розповідав, що володіє фондом OpenAI для підтримки ШІ-стартапів. Він позиціював себе «незалежним» членом ради директорів без будь-яких комерційних інтересів.

Кілька разів співзасновник надавав раді неточну інформацію щодо процедур безпеки в компанії. Через це спостерігачі не могли знати напевно, чи достатньо цих заходів, чи немає потреби переглянути протоколи та підходи.

Навіть про вихід ChatGPT у 2022 році рада дізналася не від гендиректора, а з Twitter.

На Альтмана скаржилися два топменеджери, підкріплюючи скарги скриншотами та іншими документами. Вони вказували на токсичну поведінку, брехню, маніпуляції та «психологічне насильство» з його боку.

Управлінці не бачили сенсу доносити до нього цей зворотний зв'язок, оскільки він «явно не міг і не хотів змінюватися».

Гелен Тонер теж зіткнулася з нападками. Альтману не сподобалося одне з її публічних досліджень, тому що OpenAI мала в ньому вигляд, гірший за конкурентів. Співзасновник компанії намагався налаштувати решту членів ради проти Тонер, щоб її усунули, каже вона.

До осені 2023 року четверо членів ради – Тонер, Адам Д'Анджело, Таша Макколі та Ілля Суцкевер – остаточно усвідомили, що більше не можуть вірити словам Альтмана. Ситуація видавалася неприпустимою. Правління має забезпечувати незалежний контроль, «а не допомагати директору залучити якомога більше грошей». Тоді його й вирішили звільнити.

Як пише видання, діяти довелося «за спиною» співзасновника. Якби він дізнався про плани, «зробив би все можливе, щоб підірвати авторитет ради», каже Тонер. Саме тому про підготовку рішення знали тільки юристи.

За словами Тонер, після звільнення співробітники «повірили у хибну дихотомію: якщо Альтмана не повернуть, а тодішню раду не розпустять, OpenAI кінець». З цієї причини багато хто поспішив чинити публічний тиск на правління, але були й ті, хто просто побоявся виступити проти звільненого гендиректора через його мстивість.

Тоді 707 із 770 співробітників OpenAI пригрозили перейти в Microsoft, якщо рада директорів не піде у відставку.

Тонер каже, що Альтман не вперше стає проблемою. Вона нагадала з посиланням на ЗМІ, що з компанії Y Combinator його теж звільнили – нібито через його корисливі мотиви. А в стартапі Loopt, де він працював до цього, його просили усунути управлінці, скаржачись на «брехливість та непослідовність».

Цьогорічний голова ради OpenAI Брет Тейлор нагадав: події листопада 2023 року вивчили і юристи, і незалежний комітет. Понад 95% співробітників, включаючи топменеджерів, закликали повернути Альтмана та розпустити тодішню раду.

Звільнивши Альтмана, рада спочатку призначила на його посаду техдиректора Міру Мураті, але потім замінила її на співзасновника Twitch Емметта Шира – після інвесторських вимог повернути співзасновника. Шир навіть встиг скласти план дій на перші 30 днів роботи.

Як причину звільнення компанія тоді назвала «недостатню відвертість» Альтмана. При цьому ані Емметт Шир, ані Microsoft – один із ключових інвесторів – так і не зрозуміли, що конкретно змусило раду піти на це .

Більше про це ми писали в матеріалі Mind «Та в нього ж манія величі». Чому венчурний світ втомився від Сема Альтмана».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS