Корисний non-fiction: як навчитись правильно читати книжки

І як домогтися тих результатів, про які пишуть у книжках

Фото: pixabay

У Львові тільки-но відгримів 26 BookForum: місце, де книгомани можуть не лише придбати улюблені книжки, а й поспілкуватися з видавцями та авторами. Mind також долучився до спілкування на книжкову тему. Так, генеральна директорка видавництва Vivat Юлія Орлова розповіла про те, як навчитись читати книжки із користю. Цього разу йдеться про жанр художньої літератури без вигадки – non-fiction.

Про літературні новинки книжкового форуму дізнавайтесь із матеріалів Mind – з огляду книжок, та окремих творів на тему як самоосвіти, так і технологій, які застосовуються, зокрема, у соцмережах під час військових дій.

Як відомо, українці здебільшого полюбляють саме non-fiction, а не художню літературу, бо хочуть отримати користь від читання.

Є категорія людей, які, купуючи книгу про емоційний інтелект, правила ведення переговорів чи інші, очікують, що їхнє життя докорінно зміниться, коли вони її прочитають. Проте, якби кожна людина, яка купила книгу про певне вирішення проблем, після прочитання пішла їх вирішувати, ми б жили зовсім в іншому світі. То чому такі зміни трапляються не з усіма?

Книга має зацікавити, адже саме інтерес і є головною мотивацією. У книзі має бути щось таке, що захопить і змусить читача думати трохи інакше про той чи інший бік свого життя. Після чого з’являться сили і бажання випробувати ті поради на собі: а раптом спрацює?

Водночас як ми би не вміли підбирати літературу для наших читачів, існує декілька «але», на які маємо зважати.

Та окрім суто видавничої професійної точки зору, звісно, є і психологічний бік. Коуч Заліна Базоєва вважає, що це нормально, коли люди не імплементують те, що прочитали в книжках: якби все було так просто, психологи, коучі, зокрема й самі автори книг, вже давно залишилися б без роботи – тільки-но їх книги побачать світ.

Як зазначає Базоєва, зробити книгу рушієм змін не так просто, як би нам того хотілось. Але це можливо.

Тож як читати з розумом?

Щоб справді стати кращою версією себе, потрібно для початку зрозуміти, яка версія існує на сьогоднішній день і куди «ця версія» хоче прямувати далі.

Саме тому:

  1. Обираючи книгу, запитайте себе: «Яка моя мета прочитання цієї книги? Що я хочу змінити/зрозуміти/дізнатися?» Чим конкретніше буде відповідь, тим кращим буде результат.
  2. Тема книги = проблема, яку варто вирішити/завдання людини. Бажано, щоб вони збігалися.
  3. З обраною згідно з п. 2 книгою, варто ретельно працювати. Закладки, конспекти, перечитування зіграють вам на руку в питанні результативності читання.
  4. Не сподівайтеся на універсальні рецепти «від А до Я»! Їх не існує. Адаптуйте певні ідеї з книг під себе: комбінуйте, пробуйте. Так ви знайдете те, що працює саме для вас.

Проте як би видавництво не намагалось обирати релевантний та авторитетний контент, нова звичка не сформується за 7–21 день. Для впевненого закріплення звички потрібно від трьох місяців регулярної практики. І краще вбудовувати звички поступово, а не все відразу: сила волі може виснажити вас, якщо нею зловживати. 

Якщо ж ви таки вирішили змінювати своє життя за допомогою ідей з книги, хочу назвати ще декілька факторів, які точно допоможуть.

Звісно, не забувайте, що читати можна і для розширення свого бачення світу, отримання порції натхнення чи нових ідей, задля ширшого розуміння людської поведінки тощо. Це також – про користь. Не на користь будуть занадто високі очікування кардинальних змін лише від одного прочитання книги. Давайте подивимось правді в очі: для того, щоб вивчити англійську, недостатньо читати – треба практикуватися, щоб навчитися танцювати – треба танцювати... Для того щоб щось змінити в житті – треба змінювати. Книга – джерело знань та натхнення. А от діяти чи ні – вже ваша відповідальність. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS