Перша половина червня обіцяла пройти під знаком контрнаступу Збройних Сил України, що розпочався після піврічної підготовки, проте головною подія стала трагедія на Каховській ГЕС, яку підірвали російські терористи. Її наслідки ще належить оцінити, але кількість людських жертв уже обчислюється десятками, збитки – міль’ярдами гривень, і катастрофа отримала попередню кримінально-правову кваліфікацію як екоцид та порушення законів і звичаїв війни.
Але й те, що довгоочікуваний контрнаступ ЗСУ, незважаючи на труднощі, уже розпочався, випливає зі слів Президента Володимира Зеленського. «росії недовго залишилося, на мою думку. Контрнаступальні оборонні дії відбуваються. На якій стадії – я не говоритиму детально», – сказав він.
Цей коментар голови держави підтвердив те, що спростовував Генштаб ЗСУ. З погляду інформаційної війни військові діють логічно, не даючи супротивникові чітких сигналів. Але в будь-якому разі картин наступу у стилі Другої світової з масованою артпідготовкою та колонами із сотень танків у нинішній гібридній війні не варто очікувати. Для широкого загалу успіх українського війська, найімовірніше, виглядатиме як прорив греблі, коли вода, знайшовши слабке місце, спрямовується в пролом всією масою.
Головне, що зараз потрібно розуміти про великий контрнаступ ЗСУ – те, що він почався, напрямок прориву не визначився, а сформовані за минулі пів року дев'ять бригад із західною підготовкою і технікою готові вступити в бій. Починати відповідально судити про їхній успіх можна буде за кілька тижнів. Але ніхто в здоровому глузді й не очікує, що ми у прямому ефірі спостерігатимемо, як українські танки стіною їдуть у бік кордону з росією.
Саме тому Володимир Зеленський зауважив, що в питанні українського контрнаступу не варто довіряти неперевіреній інформації. «Довіряти треба нашим військовим. Я їм довіряю. Я щоденно на зв’язку з нашими командувачами різних напрямків. Із Сирським, Тарнавським, з Москальовим, Наєвим, Залужним. Усі зараз налаштовані позитивно», – зазначив він.
А в більшої частини російського керівництва, як свідчать перехоплення їх розмов українською розвідкою, уже майже зникла надія на те, що їхні сухопутні війська здатні хоча б на «звільнення» Донбасу. Тому воно вимушено повертається до активних інформаційно-психологічних спецоперацій (ІПСО) як ключового компоненту у війні. Це створює додаткові ризики для національної безпеки України, оскільки рф справедливо вважається однією з провідних країн світу із застосування ІПСО та агентурної роботи, що спирається на колосальний досвід радянських спеціальних служб. Основна мета – вбити клин між вищим військовим керівництвом України, радикально послабити готовність нашої армії до контрнаступу у вирішальній фазі війни та схилити українську владу до перемовин на власних умовах.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
Mind зібрав кілька прикладів, які ілюструють різноманітність інформаційних атак спецслужб рф на Україну за допомогою та участю провідних західних медіа.
Каховська гребля була помітно пошкоджена боями за кілька місяців до обвалу. Українські удари пошкодили одну частину дороги над дамбою, а при відступі російські війська пізніше підірвали іншу. Минулого місяця супутникові знімки показали, що вода неконтрольовано тече через деякі з воріт.
Це призвело до припущень, що дамба могла просто стати жертвою накопичених пошкоджень, цю ж версію активно взялася розкручувати росія, щоб скласти із себе відповідальність.
Але численні докази, розглянуті The New York Times, підтвердили інше: обвал дамби не був випадковим. Катастрофічний збій бетонного фундаменту, що лежить в його основі, не відбувся сам по собі.
За даними двох американських інженерів, які вивчили супутникові та сейсмічні дані про вибухи в цьому районі, найвірогіднішою причиною обвалення став заряд вибухівки, розміщений у коридорі для обслуговування або в галереї, яка проходить крізь бетонне серце конструкції. Це також довели фахівець із вибухівки та український інженер із великим досвідом експлуатації дамби.
До того ж у найсвіжішому розслідуванні Associated Press зібрано докази того, що росія мала мотив, можливість і необхідні засоби, аби знищити Каховську ГЕС. За кілька днів до вибуху на греблі було помічено російську автівку з вибухівкою.
Але теракт рашистів на Каховській ГЕС не завадив газеті Washington Post стверджувати, що «залишається незрозумілим, як стався прорив дамби в Новій Каховці та хто відповідальний». На ці закиди відреагував у своєму твіттері знаний енерготрейдер Пʼєр Андюран, який від початку повномасштабного вторгнення підтримує Україну та впевнений, що Європа може обійтися без російського газу.
«Що сталося з @washingtonpost? росія купила? Між звинуваченням України в підриві Nord Stream без будь-яких доказів і натяками на те, що Україна, ймовірно, підірвала дамбу, як і росія. Все в один день. Шокуюче», – написав він.
Диверсія на газопроводах «Північний потік» у Балтийському морі, через яку вони були частково зруйновані, останні місяці посідає провідне місце в ІПСО сучасних послідовників Лаврентія Берії у москві. З початку 2023 року російські чекісти, використовуючи своїх агентів впливу на Заході, намагаються нав’язати світовій спільноті думку, що за організацію підриву газопроводів стоять українські спецслужби.
До трансляції цього наративу виявилися залучені провідні медіа світу – ВВС, СNN, The Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal, Süddeutsche Zeitung. З посиланням виключно на неназваних співрозмовників у розвідувальному середовищі вони постійно просувають антиукраїнські меседжі, ігноруючи базовий фактчекінг та інформацію данських слідчих про те, що напередодні вибухів у районі острову Борнхольм поряд із маршрутами «Північних Потоків» відбувалися навчання Воєнно-морських сил рф із залученням військових водолазів, які й могли закласти вибухівку.
Останній епізод у цьому антиукраїнському «серіалі» вийшов на шпальтах The Wall Street Journal 10 червня.
З посиланням виключно на «джерела, знайомі з перебігом розслідування», газета повідомила про анонімних слідчих із Німеччини, які дійшли висновку, що виконавці вибухів на «Північних Потоках» могли використовувати Польщу як центр логістики та фінансування атаки. А яхту «Андромеда», яку пов'язують із підривом російсько-німецьких трубопроводів, орендувало в Німеччині турагентство Feeria Lwowa, начебто засноване агентами української розвідки.
Останнє дослідження громадської думки Фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва» та Центра Разумкова засвідчило, що на сьогодні найбільш важливу роль в обороноздатності України відіграють Володимир Зеленський (68%) та Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний (47%). Тому не дивно, що саме вони є ключовими цілями активних операцій із боку російських спецслужб. Так повелося від самого початку широкомасштабної агресії, але з квітня поточного року інтенсивність ІПСО і пов’язаних потоків дезінформації проти знакових державних керівників ще більш посилилася.
Ось кілька наративів, штучно сформованих російськими спецслужбами й розповсюджених через лідерів думок, медіа й агентів впливу, що були викриті Службою Безпеки України:
Після 24 лютого 2022 року, коли почалася повномасштабна війна, рф уже реалізувала проти України три етапи активних операцій. Зараз агресор намагається з усіх сил перейти до заключної фази, щоб домогтися від Києва укладання «мирної угоди» на своїх умовах.
Крім ІПСО, атака відбувається шляхом: створення максимального загострення на фронті, масових ракетних і дронових атак по великих українських містах та енергетичній інфраструктурі, залякування ядерною загрозою. Також кремль через чисельних посередників постійно озвучує власні пропозиції та запрошує Київ сісти за стіл переговорів. Мета – нав’язати своє бачення «нормальності» на архітектуру світової безпеки й умови «мирного плану» завершення війни в Україні, які відповідають інтересам кремля.
Ці плани можуть вплинути і на енергетичну безпеку європейського континенту, оскільки кремль не втрачає надії наростити потоки російського газу на преміальний ринок ЄС. Це засвідчив заступник міністра закордонних справ Михайло Галузін. За його твердженням, «Україна завдасть великої шкоди ЄС і «вистрелить собі в ногу», якщо не продовжить договір про транзит газу з росією після 2024 року», коли завершиться його термін.
Проте Київ не має наміру вести переговори з цього приводу, а ЕС хоче остаточно відмовитися від російського газу до 2026 року, послідовно реалізуючи план REPowerEU.