Національний банк вирішив розширити повноваження аудиторів (аудиторських компаній), які проводять перевірки учасників ринку фінансових послуг за його дорученням.
Для цього НБУ ухвалив постанову №147, що вносить зміни до деяких нормативно-правових актів Нацбанку.
Якщо коротко, то НБУ оновив правила, згідно з якими аудитори повідомлятимуть не лише про порушення, які допускають банки, страхові компанії та інші фінустанови, а й про загрози, які можуть призвести до дестабілізації фінансових структур.
Ці правила набудуть чинності з 1 січня 2025 року. Mind розібрався, що саме зміниться та до чого приведе.
Згідно з новими вимогами, аудитори Нацбанку інформуватимуть регулятора у випадках:
По-перше, аудитор надаватиме докладні дані про учасника фінансового ринку, щодо якого проводилася перевірка (назва, код ЄДРПОУ, організаційно-правова форма) і до якого виникли питання.
По-друге, аудитор описуватиме обставини, за яких виявлено порушення (недотримання норм законодавства, пруденційних вимог НБУ тощо), та факти, які викликають сумніви щодо можливості фінустанови чи МТСБУ продовжувати діяльність на безперервній основі.
Якщо аудитор зафіксував, що учасник ринку порушив пруденційні вимоги та нормативи, він окремо вказує, яких саме вимог / нормативів це стосується й детально описує таке порушення.
Також Нацбанк передбачив додаткові умови для ситуацій, коли аудитор проводить перевірку страхової компанії та виявляє, що страховик не дотримується вимог до платоспроможності та/або до формування технічних резервів.
У такому разі аудитор має надати НБУ інформацію, які саме порушення щодо платоспроможності / формування резервів допустив страховик, описати ці порушення та вказати їх кількісні характеристики, якщо це можливо (наприклад, відхилення конкретного показника від нормативного значення).
Аудитор готує лист, до якого вносить усі перелічені вище відомості, і надсилає його Нацбанку.
Такий лист може бути надіслано в електронній формі або ж у паперовому вигляді. Лист обов'язково має містити цифровий або власноручний підпис керівника аудиторської компанії, яка проводила перевірку учасника фінансового ринку.
Датою інформування про порушення НБУ вважатиме дату, коли на його офіційну електронну адресу надійшов лист від аудитора, або дату реєстрації листа, який надіслав аудитор звичайною поштою.
Згодом, ґрунтуючись на отриманих від аудитора даних, НБУ зможе ухвалити рішення про застосування заходів впливу щодо порушників.
Немає сумнівів у тому, що Національний банк має намір ще більше посилити нагляд за учасниками фінансового ринку та готується до масових перевірок фінустанов.
У 2025 році Нацбанк запланував проведення повноцінної оцінки та стрес-тестування банківського сектору. Крім того, НБУ у звіті про роботу небанківського сектора за ІІІ квартал 2024 року нагадав фінустановам про те, що їм необхідно сумлінніше ставитися до формування й подання звітності, до виконання нормативів та інших вимог законодавства (щодо фінансового моніторингу зокрема).
На тлі цих планів оновлення механізму, що регулює порядок дій аудиторів у разі виявлення порушень, є цілком логічним кроком.
З одного боку, НБУ зможе оперативніше й у повному обсязі отримувати інформацію про банки, страховиків, ломбарди та інші фінансові установи, які ігнорують вимоги законодавства й не дотримуються нормативів.
З іншого – завчасне реагування на потенційні проблеми в учасників фінринку дозволить уникнути банкрутств, особливо великих банків і страховиків.
Але загалом Нацбанк планомірно розширює свої наглядові повноваження. А це означає, що чистка фінансового сектору та скорочення кількості учасників ринку у 2025 році триватиме, оскільки НБУ буде ще жорсткіше реагувати на порушення з боку фінустанов.