Страховиків і фінкомпаній меншає, а ломбарди виходять на прибутковість. Як розвивається «чистка» небанківського ринку
І як змінюється регулювання з боку Нацбанку. Інфографіка
Національний банк підбив підсумки роботи небанківського фінансового сектору за перше півріччя 2024 року. Кількість страхових і фінансових компаній, кредитних спілок і ломбардів продовжує скорочуватися. Лише за ІІ квартал з ринку пішло 46 гравців. «Переважна більшість фінустанов залишила ринок за рішенням регулятора, зокрема через невиконання ліцензійних умов», – уточнює у своєму звіті НБУ.
Загальна кількість учасників небанківського сектору станом на 30 червня 2024 року становила 874 одиниці – це вдвічі менше, ніж на початку 2022 року. Скорочуються й активи небанківських фінструктур, хоч і не повсюдно. За січень – червень активи страховиків зменшилися на 9,2%, кредитних спілок – на 2,4%. При цьому активи фінкомпаній зросли на 3,4%, ломбардів – на 0,5%.
Загальна ж тенденція така, що страховики й фінкомпанії загалом зберігають свій бізнес і навіть у деяких сегментах нарощують позиції, тоді як кредитні спілки та ломбарди поступово втрачають ринок. Як розподіляються показники та їх динаміка, вивчив Mind.
Як працюють страхові компанії? Валові премії з ризикового страхування після зниження на 9% у перші три місяці 2024 року відновили зростання у ІІ кварталі – на 12% рік до року. Виплати зростають шість кварталів поспіль й у квітні – червні збільшилися на 34% рік до року. Сукупний рівень виплат із ризикових видів страхування за цей період становив 44%. У сегменті страхування життя обсяг страхових премій планомірно скорочується: за І квартал – на 16%, за ІІ квартал – на 3%.
У розрізі видів страхування основними драйверами ринку залишаються КАСКО, «автоцивілка» («Зелена картка» у тому числі), медстрахування, страхування життя та страхування майна.
Як уточнює НБУ, за автомобільними й особистими видами страхування компанії отримали у II кварталі 84% премій та здійснили 93% всіх виплат.
За даними Нацбанку, під кінець І півріччя 34 компанії порушували хоча б одну з вимог (нормативів): до капіталу платоспроможності (SCR) і до мінімального капіталу (MCR). З цієї кількості десь третина страховиків уже припинила діяльність або завершує процес виходу з ринку, зокрема примусово за рішенням НБУ.
Якими є результати роботи фінансових компаній? Чотири квартали поспіль фінкомпанії нарощують кредитування населення. Обсяг наданих нових позик приватним клієнтам зріс на 7,7% у січні – березні та на 5,3% у квітні – червні нинішнього року.
А ось із кредитуванням бізнесу ситуація зворотна: протягом І кварталу фінкомпанії скоротили видачу бізнес-кредитів на 6,9% та у ІІ кварталі – на 2,2%. Втім за ІІ квартал майже на 30% збільшились операції лізингу та на 23% зріс обсяг послуг факторингу (фінансування дебіторської заборгованості).
За підсумками І півріччя 2024 року фінансові компанії отримали 5,8 млрд грн прибутку. Причому прибутковими були близько 80% фінкомпаній. Що важливо, майже 50% всього прибутку фінкомпаній одержала державна «Укрфінжитло» – оператор іпотечної програми «єОселя». Основні доходи цієї компанії формуються за рахунок процентних виплат з ОВДП.
У якому стані кредитні спілки та ломбарди? Кредитні спілки надають дедалі менший обсяг нових кредитів. У II кварталі видача позик скоротилася на 8% рік до року.
Основними позичальниками кредитних спілок є фізособи – на 30 червня обсяг їхньої заборгованості перевищував 1 млрд грн. Водночас кредитний портфель юросіб становив лише 50 млн грн.
Частка прострочених більш ніж на 90 днів позик (NPL) у кредитних спілках становить близько 32%. Цей показник із 2022 року майже не змінюється. НБУ зафіксував, що за підсумками першого півріччя 2024 року вісім кредитних спілок порушували норматив достатності капіталу.
Ломбарди за перше півріччя 2024 року проти аналогічного періоду 2023 року скоротили видачу позик з 6,7 млрд грн до 5,3 млрд грн. Структура застав за виданими кредитами особливо не змінюється: це ювелірні вироби та побутова техніка, а також у невеликому обсязі авто та нерухомість.
Починаючи з III кварталу 2022 року, діяльність ломбардів є прибутковою. Зокрема, за січень – червень 2024 року ломбарди одержали трохи більше ніж 76 млн грн чистого прибутку.
Що буде з небанківським сектором у найближчі пів року? У липні 2024 року закінчився термін для погодження страховиками своєї діяльності з новими регуляторними вимогами. Це закон «Про страхування» і кілька нормативно-правових актів НБУ.
«Значна частина учасників ринку впоралася з цим завданням, але деякі установи потребували узгодження з НБУ планів відновлення платоспроможності або фінансування. Страховики, які вчасно не нададуть належний план, ризикують залишити ринок», – попереджає Нацбанк. Й уточнює, що серед кандидатів «на вихід» – переважно невеликі установи, які не мають значного впливу на страхову галузь.
Також НБУ нагадав, що з 1 січня 2025 року набирає чинності новий закон про ОСЦПВ, який передбачає збільшення розмірів страхового покриття, прискорення та спрощення процедури виплати відшкодувань, у тому числі завдяки запровадженню прямого врегулювання.
Щодо фінкомпаній і ломбардів, то з 2025 року вони почнуть формувати звітність за новими правилами. Головна зміна – періодичність подачі: замість щоквартальної вона стане щомісячною.
Отже, реформування небанківського ринку в самому розпалі. З одного боку, воно передбачає посилення вимог до платоспроможності всіх його учасників, з іншого – призводить до виходу та ліквідації фінустанов. Очевидно, що цей процес триватиме й надалі, а кількість гравців скоротиться ще більше.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].