Автострахування та мікрокредити зростають, кредитні спілки в депресії. З чим небанківський ринок завершує 2024 рік
І як зміниться регулювання фінсектору наступного року
Національний банк підбив підсумки роботи небанківського сектору за ІІІ квартал 2024 року та за січень – вересень загалом. Кількість учасників ринку продовжує зменшуватися: за 9 місяців 2024 року їхня кількість скоротилася на 132 – –до 807. Лише протягом ІІІ кварталу ринок залишило 15 страховиків, 10 кредитних спілок, 39 фінансових компаній і 3 ломбарди. Водночас активи небанківського сектору зростають. Сумарно за ІІІ квартал активи всіх його учасників додали 5,7%.

Крім того, страхові компанії зберігають прибутковість, фінансові компанії поступово нарощують кредитування та обсяги лізингу, так само як і ломбарди збільшують видачу позик. Тільки у кредитних спілок спостерігається скорочення кредитного портфеля та депозитів на рахунках. Mind розібрався в основних показниках цього «крила» фінсектору.
Страховий сектор. Найкращу динаміку демонструють ризикові страхові компанії. Їхні активи протягом ІІІ кварталу зросли на 6% – до 44,6 млрд грн, тоді як активи компаній страхування життя збільшилися на 0,4% – до 25,4 млрд грн.
Страхові премії (платежі) ризикових страховиків у липні – вересні збільшилися на 10% (рік до року) і за підсумками 9 місяців становили 34,2 млрд грн. Премії зі страхування життя протягом ІІІ кварталу зросли на 9% і за 9 місяців сумарно перевищили 4 млрд грн. Страхові виплати за 9 місяців сягнули 14 млрд грн за ризиковими видами та трохи менше 1 млрд грн зі страхування життя.

НБУ констатує зростання страхових премій практично за всіма основними видами страхування (лініями бізнесу). Уточнимо, що з 1 січня 2024 року, згідно з вимогами закону «Про страхування», Нацбанк надає дані щодо видів страхування у формулюванні «лінії бізнесу». Хоча суть принципово не змінюється.
Левову частку премій, як і раніше, генерують продукти транспортного страхування (КАСКО, ОСАЦВ, «Зелена картка»), а також страхування здоров'я та нерухомого майна.
Зокрема, страхові премії за ІІІ квартал проти аналогічного періоду 2023 року зросли на:
- 23% за КАСКО;
- 19% за «автоцивілкою»;
- 10% зі страхування відповідальності (крім ОСЦПВ);
- 8% за договорами «Зеленої картки»;
- 4% зі страхування здоров'я та від нещасних випадків;
- 14% зі страхування життя.
Частка премій, переданих у перестрахування, становила 8% обсягу валових премій страховиків. Причому на внутрішньому ринку українські компанії перестрахували лише десяту частину премій, переважну більшість ризиків вони передали іноземним перестраховикам.
Загалом страхова галузь залишається прибутковою. За ІІІ квартал ризикові страховики заробили 1,8 млрд грн, компанії зі страхування життя – 1,1 млрд грн.
НБУ уточнює, що за підсумками 9 місяців шість страховиків порушували вимоги до капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу. Втім серед компаній-порушників три страховики вже пішли з ринку або завершують процес виходу.
Фінансові компанії. Обсяг активів фінкомпаній у ІІІ кварталі зріс на 6,4%, попри те, що 40 установ залишили ринок, переважно за рішенням НБУ.
Фінансові компанії зберігають активність у кредитуванні населення. Видача роздрібних позик (переважно йдеться про незабезпечені мікрокредити) зростає вже 15 місяців поспіль, зокрема у ІІІ кварталі – «плюс» 2,2%. Водночас корпоративне кредитування скорочується: протягом ІІІ кварталу обсяг бізнес-кредитів, виданих фінкомпаніями, зменшився приблизно на 30%.

Бадьорий вигляд у небанківського лізингу – цей сегмент зростає два квартали поспіль. Зокрема, за ІІІ квартал портфель лізингу фінкомпаній збільшився на 3,4%. За січень – вересень 2024 року фінансові компанії одержали прибуток у розмірі 11,8 млрд грн, що стало рекордом за останні три роки.
Втім більш як половину цього прибутку заробила державна компанія «Укрфінжитло», яка видає іпотечні кредити за програмою «єОселя ». Її основний дохід формується з відсоткових виплат за ОВДП в капіталі.
Кредитні спілки та ломбарди. У ІІІ кварталі продовжилося скорочення не лише кількості кредитних спілок на ринку, а й обсягу їхніх активів – мінус 1% до попереднього кварталу.

Така тенденція пов'язана з тим, що кредитні спілки поступово згортають видачу кредитів. Протягом ІІІ кварталу кредитний портфель спілок зменшився на 3% до попереднього кварталу та на 7% у річному вимірі. Переважно це сталося через те, що суттєво просіло кредитування мікробізнесу – майже на 12% за квартал.
Також спостерігається зменшення депозитів, розміщених у кредитних спілках їхніми членами, та відбувається вилучення додаткових пайових внесків – їхні обсяги скоротилися за ІІІ квартали на 11,7%.

Ломбарди поступово вирівнюють свою діяльність. Вони наростили як активи, так і обсяги кредитування. Станом на кінець ІІІ кварталу портфель виданих ломбардами позик становив 3 млрд грн, що на 3,4% більше, ніж за підсумками ІІ кварталу.
Оскільки доходи ломбардів від надання фінансових послуг збільшилися, цей сегмент фінринку був прибутковим, навіть усупереч зростанню адміністративних витрат. Чистий прибуток ломбардів за ІІІ квартал сягнув майже 30 млрд грн.
Що чекає на фінсектор 2025 року? У наступному 2025 році регуляторні умови для небанківських фінустанов стануть ще жорсткішими.
Здебільшого зміни стосуватимуться правил складання та подання звітності. Починаючи із січня 2025 року фінансові компанії та ломбарди надаватимуть дані про регуляторні баланси та позабалансові зобов'язання щомісяця, тоді як зараз вони це роблять щоквартально.
НБУ нагадує всім фінструктурам про необхідність коректно відображати реалії своєї роботи, не перекручувати дані та дотримуватися вимог фінмоніторингу.
Нещодавно Нацбанк надав небанківським фінансовим установам рекомендації щодо виявлення механізмів дроблення бізнесу, зокрема з метою ухилення від сплати податків. При виявленні подібних механізмів фінструктури мають повідомити Держфінмоніторинг та ухвалити рішення щодо подальших ділових відносин із такими клієнтами й підрядниками (відмовитися від них).
Крім того, НБУ попереджає, що фінустановам загалом потрібно посилити увагу до дотримання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів і фінансового моніторингу, оскільки саме такі порушення найчастіше спричиняють накладення санкцій на учасників ринку, аж до анулювання ліцензій.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].