Випробування на стійкість. Як НБУ оцінюватиме банківський сектор наступного року?
Mind Explains

Випробування на стійкість. Як НБУ оцінюватиме банківський сектор наступного року?

І які банки потраплять під жорстке стрес-тестування

Випробування на стійкість. Як НБУ оцінюватиме банківський сектор наступного року?
Фото: depositphotos.com

Національний банк затвердив концепцію комплексної оцінки банківського сектору, яку заплановано на 2025 рік. Як зазначає НБУ, адаптація до військових умов і нормалізація діяльності банків дозволяє повернутися до практики щорічної оцінки стійкості після чотирирічної перерви. Така оцінка буде проведена за стандартною процедурою – із залученням зовнішніх аудиторів до перевірки якості активів і застосуванням несприятливого сценарію в рамках стрес-тестування. Результати оцінки банків у 2025 році, зокрема, стануть орієнтиром для подальшого впровадження регуляторних вимог. Як саме це відбуватиметься, розбирався Mind.

Як НБУ оцінював стабільність банків після 24 лютого 2022 року?

Нацбанк повністю не відмовився від тестування банківського сектору в умовах воєнного стану.

У 2023 році НБУ проводив оцінку 20 найбільших установ (з них 15 – системно важливі банки), сукупний обсяг чистих активів яких перевищував 90% активів усієї банківської системи.

Нацбанк відійшов від звичної процедури оцінки й аналізував насамперед вплив війни на банки, на якість їхніх активів, на їхню здатність компенсувати збитки в поточних умовах. Також НБУ приділив особливу увагу тому, як банки дотримуються нормативів достатності капіталу Н2 Н3.

При цьому як такого стрес-тестування не було, НБУ лише моделював показники банків у рамках базового макроекономічного сценарію.

У результаті НБУ дійшов висновку, що більшість банків України мають достатній капітал, а банківська система загалом – високий запас міцності.

Водночас Нацбанк встановив підвищені вимоги до рівня капіталу для п'яти банків. Ними стали ПравексБанк, Укрексімбанк, МТБ Банк, Укргазбанк і Сенс Банк.

Дві фінустанови – Укргазбанк і Сенс Банк – уже у грудні 2023 року довели достатність капіталу до рівня, що перевищував нормативне значення. Для решти трьох банків – Правекс Банку, Укрексімбанку та МТБ Банку – потреба в додатковому капіталі становила приблизно 10 млрд грн. Вони розробили та подали в НБУ програми капіталізації, на реалізацію яких у цих банків буде час до квітня 2026 року.

Якою буде оцінка банківського сектору у 2025 році?

Комплексна оцінка охопить усі платоспроможні банки в Україні. На сьогодні їх 62. Вона передбачає три етапи.

Перший етап – аналіз якості активів (AQR), яку проводитимуть незалежні аудитори. Цей етап передбачає перевірку базової вибірки активів і прийнятності забезпечення за ними.

Якщо після базової перевірки аудитори виявлять, що банк некоректно оцінює (занижує) рівень кредитного ризику, вони проведуть поглиблену оцінку активів банку.

Крім того, на цьому етапі буде здійснено розрахунок нормативів достатності капіталу для банків з урахуванням результатів оцінки якості їхніх активів.

Другий етап – екстраполяція результатів поглибленої перевірки активів. Це потрібно для того, щоб зрозуміти, як поточний рівень якості активів може вплинути на діяльність окремої фінустанови в майбутньому.

На цьому етапі оцінку проводитиме НБУ й лише для тих банків, активи яких потрапили під поглиблену аудиторську перевірку. Для цих банків Нацбанк згодом визначить необхідний рівень достатності капіталу.

Третій етап – стрес-тестування. Його здійснюватиме Нацбанк за двома сценаріями – базовим і несприятливим на підставі фінансової звітності банків та з горизонтом прогнозування три роки.

Якими будуть особливості оцінки банків у 2025 році?

Під час аналізу якості активів на першому етапі аудитори перевірять активи 140 боржників юридичних осіб і 140 боржників фізосіб кожного банку.

Аудитори звертатимуть увагу на такі критерії, як розмір кредитного ризику, коректність оцінки платоспроможності боржника з боку банку й оцінки прийнятності застави за кредитом. Водночас НБУ пропонує відмовитися 2025 року від оцінки вартості власного нерухомого майна банків і оцінки списання знецінених фінансових активів.

Нацбанк розраховуватиме індивідуальний рівень нормативів достатності капіталу лише для тих банків, у яких за результатами двох етапів буде зафіксовано порушення вимог до капіталу.

Стрес-тестування, яке стане підсумком усієї оцінки банківського сектора, передбачатиме аналіз трьох основних видів ризику:

  • кредитний ризик – виникає через перехід частини кредитів банків у категорію таких, що не працюють;
  • процентний ризик – реалізується внаслідок скорочення спреду між зобов'язаннями банків і дохідністю їх активів;
  • валютний ризик – може спричинити збитки банків через непередбачувану зміну валютного курсу.

Обираючи банки для фінального стрес-тестування, НБУ буде ґрунтуватися на таких критеріях, як обсяг коштів фізичних осіб, активи з урахуванням рівня кредитного ризику та портфель кредитів фізосіб.

Нацбанк очікує, що стрес-тестування пройдуть 20 найбільших банків, активи яких у сумі перевищують 90% активів усієї банківської системи. У тому числі тестування обов’язково пройдуть ті банки, які отримали вимогу про докапіталізацію. Якщо відштовхуватися від цих параметрів, то до стрес-тестів слід готуватися тим самим банкам, які оцінював НБУ у 2023 році. Зокрема, це всі великі держбанки (ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк, Сенс Банк) і найбільші банки з іноземним та українським капіталом (Райффайзен Банк, Універсал Банк, ПУМБ, А-Банк, Кредобанк, Банк «Кредит Дніпро» тощо).

У які терміни буде проведено оцінку банків?

У грудні 2024 року НБУ має намір затвердити технічне завдання щодо проведення оцінки стійкості та перелік банків, які потраплять під стрес-тестування.

До 30 квітня 2025 року аудитори мають завершити 1-й етап оцінки та надати в НБУ звіт про якість активів банків.

У липні-серпні 2025 року НБУ затвердить результати оцінки банків, які потраплять у 2-й та 3-й етап відповідно, а також направить їм вимогу щодо розроблення програм нормалізації діяльності (за потреби).

Протягом серпня – вересня 2025 року банки, які отримали припис розробити такі програми, нададуть їх Нацбанку на затвердження.

До 31 грудня 2025 року банки мають виконати ці програми, а НБУ до цієї дати оприлюднить результати оцінки банківського сектору.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло