Нафтові компанії в Угорщині та Словаччині прагнуть якомога швидше відновити прокачування нафти нафтопроводом «Дружба». Про це повідомляє DW.
Так у вівторок, 14 травня, в найбільшій угорської нафтогазової компанії MOL, якій належить і словацький НПЗ Slovnaft, прокоментували ситуацію, що виникла в результаті потрапляння в другій половині квітня забрудненої нафти в російський експортний трубопровід. Прокачування нафти «Дружбою» відновлено тільки частково – на гілці Україна-Угорщина. Друга, основна гілка нафтопроводу, що йде через Польщу до Німеччини, досі паралізована.
«Щоб гарантувати транспортування кондиційної нафти через нафтопровід «Дружба» якомога швидше, MOL, як багато інших компаній в постраждалих країнах, погодилася викачати і зберігати у себе 100 000 тонн забрудненої нафти», – йдеться у відповіді угорської компанії.
Видання звернулось до кількох імпортерів, які отримують нафту через «Дружбу». Однак вони відмовилися коментувати ситуацію, так що підтвердження з інших джерел, що за утилізацію нафти взялися й інші європейські компанії, у DW немає.
У повідомленні MOL також говориться, що компанія самостійно проведе очистку російської нафти, «використовуючи новітні технології з додаванням чистої нафти».
Відновлення поставок нафти «Дружбою» на території Угорщини MOL чекає в другій половині травня, «згідно з домовленостями з російськими та українськими транспортними компаніями». В очікуванні кондиційної нафти з труби, компанія, як говориться в офіційному повідомленні, працює без перерв, використовуючи надані владою Угорщини стратегічні резерви.
Нагадаємо: проблеми з якістю російської нафти були зафіксовані концерном «Білнафтохім» увечері 19 квітня. За даними концерну, вміст хлорорганічних сполук в нафті Urals, що надходить нафтопроводом «Дружба», перевищувало в десятки разів граничні значення за стандартом. У зв’язку з цим «Білнафтохім» тимчасово обмежив експортні поставки нафтопродуктів із Росії.
23 квітня Білорусь зупинила експорт світлих нафтопродуктів в Україну, Польщу та країни Балтії. Експорт зупинено через постачання неякісної нафти з Росії.
АТ «Укртранснафта» (УТН) станом на 2 травня недоотримало 29,2 млн грн(близько 1 млн євро) виручки через припинення з вечора 25 квітня транзиту російської нафти в напрямку Словаччини, Чехії та Угорщини.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко оцінив суму збитків, яких зазнали білоруські підприємства від попадання брудної нафти в трубопровід «Дружба», в сотні мільйонів доларів. Він вважає, що збитки має компенсувати Росія.
Станом на 14 травня в українській частині нафтопроводу «Дружба» залишається близько 350 000 тонн забрудненої хлорорганікою нафти і «Укртранснафта» буде перекачувати цю нафту в Угорщину та Словаччину протягом наступних 4-6 місяців. У зв’язку із цим українська сторона вимагатиме від Росії компенсації.