ДБР вважає, що вартість приватизації «Більшовика» має бути утричі вищою

Держбюро відкрило провадження на прохання нардепа, ім'я якого не розкривається

Фото: ukrinform.ua

Що сталося. Державне бюро розслідувань (ДБР) вважає, що реальна вартість пакету акцій заводу «Більшовик», який приватизували за 1,43 млрд грн, становить орієнтовно 4,5 млрд грн, оскільки переможець аукціону отримав не лише будівлі заводу, а й фактично 35 га землі близько до центру Києва.

Джерело. Про це йдеться в ухвалі Печерського суду.

Деталі. Оцінкою заводу займалася фірма «Ессет Експертайз» на замовлення радника з приватизації – аудиторської компанії з «великої четвірки» KMPG. У ДБР вважають їхню оцінку не об’єктивною та не достовірною. Також оцінка майна нібито не відповідає національним стандартам, які затверджував Кабінет міністрів.

Коментар. «Звіт про оцінку майна не містить пояснень, яким чином провели розбиття загальної площі будівель на виробничо-складські будівлі, будівлі торгового призначення та офісні будівлі. Відповідно до даних звіту, переважна більшість будівель віднесена до виробничо-складських будівель, що суттєво впливає на визначену у звіті вартість нерухомого майна», – йдеться у тексті провадження.

Сторони. Також у ДБР вважають, що у 2019 році п'ять будівель підприємства продали компанії «Агроміл Дистрибьюшн», щоб занизити ціну та усунути потенційних покупців. За два дні до аукціону суд відмовився визнати продаж цих будівель незаконним. На думку бюро, це могло відлякати потенційних покупців.

Провадження ДБР відкрило за зверненням народного депутата, ім'я якого не розголошується.

У розмові з Mind очільник ФДМУ на момент приватизації «Більшовика» Дмитро Сенниченко запевнив, що Фонд зробив усе законно, реалізовуючи державну політику. Він пояснив, що об’єкт на приватизацію визначає Кабмін. ФДМУ, Мінекономіки та Мінфін обирають радника.

«Саме Кабмін затверджує обраного радника, а фонд укладає з ним договір на аудити, і радник визначає стартову ціну об’єкта. Не ФДМУ – як звучить у звинуваченні ДБР щодо недостовірної оцінки майна заводу (хоча в цьому разі ціна була наближена до ринкової). Слід читати закон про приватизацію від 2018 року, спеціально розроблений так, що жоден чиновник ФДМУ, Мінфіну чи Мінекономіки не впливає на формування стартової ціни. Для цього є репутабельні радники, а фонд оголошує аукціон», – наголошує Сенниченко.

Він додав, що Фонд держмайна завжди запрошує офіційними листами співробітників ДБР, СБУ та МВС бути присутніми при розгляді таких питань. І зараз ФДМУ передає протоколи, що співробітники ДБР були у комісії аукціону при формуванні ціни.

Бекграунд. 27 жовтня ФДМУ продав на аукціоні колишній завод «Більшовик» за 1,43 млрд грн компанії «Дженерал Коммерс». Самі торги тривали лише 10 хвилин, протягом яких ціна зросла на 40 млн грн.

Згодом у ЗМІ почали з'являтися публікації про те, що аукціон нібито від самого початку було організовано «під» Василя Хмельницького, який і так через компанію «Агроміл дистриб'юшн» контролює частину приміщень, розташованих по периметру заводу. 

Після проведення аукціону Антимонопольний комітет ініціював розгляд щодо можливої змови під час приватизаційних торгів і залишив без розгляду заявку на купівлю «Більшовика» від ТОВ «Дженерал Коммерс». Потім АМКУ цю заявку таки схвалив, але слідство щодо змови ще триває. У цей час очільник ФДМУ Дмитро Сенниченко подав у відставку.

13 січня слідчий суддя наклав арешт на 100% статутного капіталу Першого київського машинобудівного заводу (колишній «Більшовик») з метою «збереження речового доказу». 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS