Вплине на бізнес. Як змінилося українське законодавство з 19.09.2023 до 2.10.2023

Основні регуляторні новації минулого тижня та ініціативи, які «провалилися»

Спікер ВРУ Руслан Стефанчук
Фото: УНІАН

1. Регуляторні акти

Кабінет Міністрів України:

Суть: цей порядок визначає механізм автоматичної перевірки (верифікації) відомостей про особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи, під час державної реєстрації останньої та внесення змін про неї до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у порталі «Дія» з використанням відомостей з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.


Суть: з метою запобігання ризику виникнення надзвичайної ситуації в енергетичній сфері Кабмін погоджується з пропозицією Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, щодо передачі в управління публічному акціонерному товариству «Укрнафта» активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні. Зокрема, це стосується мереж АЗС, що належали російським компаніям, і заарештованих комерційних активів Медведчука.


Суть: експорт до зазначених країн пшениці і суміш пшениці та жита (меслин), кукурудзи, насіння ріпаку або кользи, подрібнене або неподрібнене: насіння ріпаку або кользи з низьким вмістом ерукової кислоти; насіння соняшнику, подрібнене або неподрібнене; інше, підлягають ліцензуванню.
Детальніше.


Суть: Кабінет Міністрів України вніс зміни до переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, додавши до нього продукцію з кришталевого скла.

Детальніше


Суть: загальна мінімальна площа аптек, які здійснюють роздрібну торгівлю лікарськими засобами, становить:


Суть: тариф на послугу, а також тарифи на операції встановлюються органом місцевого самоврядування окремо за видами побутових відходів (змішані, роздільно зібрані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні, відходи зелених насаджень). Зазначається, що тариф на послугу є середньозваженим тарифом, що формується на основі тарифів на операції.

Детальніше


3. Міністерство цифрової трансформації України:

Суть: відтепер до підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері цифровізації також належать ті, хто надає електронні комунікаційні послуги на території двох і більше областей та/або послуги доступу до електронних комунікаційних мереж та їх інфраструктури на території однієї і більше областей, визначені орієнтовним переліком видів електронних комунікаційних послуг.


4. МОН:

Суть: затверджується перелік лікарських засобів, заборонених до рекламування, які відпускаються без рецепта. Зокрема, аброл, акарад, альтабор, алерік тощо.


2. Законопроєкти, зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.

Що пропонується: встановити нульову ставку мита на оцтову кислоту, яка є необхідною сировиною для виробництва етилацетату..

Ініціатор: Кабмін.

Статус: опрацьовується в комітеті.


Що пропонується: встановити, що на період дії воєнного стану в Україні звільняються від оподаткування ввізним митом безпілотні літальні апарати, оптичні та коліматорні приціли (коліматори), приціли нічного бачення або тепловізійні приціли, тепловізійні біноклі та монокуляри, прилади нічого бачення.

Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Петром Порошенком.

Статус: опрацьовується в комітеті.


Що пропонується: надати фонду право здійснювати регулювання системи гарантування вкладів фізосіб, виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.

Ініціатор: народні депутати Данило Гетманцев та Федір Веніславський.

Статус: опрацьовується в комітеті.

Детальніше


Що пропонується: припинити дію відповідної угоди у зв’язку з підтримкою з боку Сирійської Арабської Республіки дій російської федерації, яка визнана державою-агресором, зокрема визнанням так званої «незалежності» тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях України, що розглядається як недружній акт щодо України, є грубим порушенням українського законодавства, статуту ООН, норм і принципів міжнародного права.

Ініціатор: Кабмін.

Статус: опрацьовується в комітеті.


Що пропонується: порушення порядку визначення предмета закупівлі; порушення строків оприлюднення тендерної документації; неоприлюднення інформації про закупівлі; ненадання інформації, документів у випадках, передбачених законом; порушення строків розгляду тендерної пропозиції, – тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Дмитром Наталухою.

Статус: опрацьовується в комітеті.


Що пропонується: запровадити уніфікований перелік питань (чек-лист) для встановлення відповідності або невідповідності положень документації із землеустрою, технічної документації з бонітування ґрунтів та технічної документації з нормативної грошової оцінки земель вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Ініціатор: Кабмін.

Статус: опрацьовується в комітеті.


Що пропонується: встановити, що тимчасово, за результатами податкових (звітних) періодів з 1 січня 2024 року до 31 грудня 2025 року, банки застосовують ставку податку на прибуток підприємств у розмірі 36% до об’єкта оподаткування.

Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Данилом Гетманцевим.

Статус: опрацьовується в комітеті.


Що пропонується: Пропонується скасування строків давності за тяжкі та особливо тяжкі корупційні злочини вчинені в період воєнного стану та призупинення перебігу строків давності для тяжких та особливо тяжких злочинів на період воєнного стану з метою забезпечення дії принципу невідворотності покарання.

Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Давидом Арахамією.

Статус: опрацьовується в комітеті.


Що пропонується: запровадити нові норми і вимоги щодо: визначення кола суб’єктів та їх зобов’язань у сфері управління упаковкою та відходами упаковки; встановлення вимог до суб’єктів господарювання у сфері управління відходами упаковки; встановлення основних вимог до введення в обіг упаковки, товарів в упаковці, складу упаковки, маркування упаковки з метою зменшення рівня небезпечних речовин в упаковці та сприяння її рециклінгу, декларації упаковки тощо.

Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Галиною Янченко.

Статус: опрацьовується в комітеті.


Що пропонується: припиняти повноваження першого заступника та заступників директора БЕБ достроково, а Кабінетом Міністрів України оголошувати новий конкурс на посаду директора Бюро економічної безпеки України. Крім того, передбачити, щоб впродовж року діючі співробітники БЕБ підлягали проходженню атестації.

Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Ярославом Железняком.

Статус: опрацьовується в комітеті.


Що пропонується: встановити, що на період дії воєнного стану в Україні звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України безпілотних літальних апаратів, оптичних та коліматорних прицілів (коліматорів), прицілів нічного бачення або тепловізійних прицілів, тепловізійних біноклів та монокулярів, приладів нічого бачення.

Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Петром Порошенком.

Статус: опрацьовується в комітеті.


3. Законопроєкти, проголосовані парламентом раніше, що не набрали чинності:


4. Важливі новини:

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS