З 15 до 18 червня тривав 48-й ярмарок сучасного мистецтва Арт-Базель. До швейцарського міста приїхали майже три сотні галерей з усього світу – не рахуючи учасників численних ярмарок-сателітів, а також кілька десятків тисяч колекціонерів. Багато з них завершили у Базелі арт-сезон, який розпочався в травні в Нью-Йорку, продовжився у Венеції на бієнале і на Documenta 14 – виставці, що відбувається раз на п’ять років. Цього разу вона до 16 липня триває в Афінах і водночас з 10 червня до 17 вересня – у Касселі.
Більшість серйозних колекціонерів ще напередодні відкриття ярмарку знали, за чим їдуть: дилери працюють над цими продажами не один місяць. «Правильно виставити і вдало продати роботу на Арт-Базелі – один з найкращих способів вивести на ринок історичний твір», – пояснює цінність закриття угоди саме в Базелі власник David Zwirner Galler Девід Цвірнер. Інші дилери дотримуються такої ж позиції, тож цього року на ярмарку було більше шедеврів, ніж будь-коли.
Такими ж успішними стали і продажі: постійні учасники описували результати перших двох – ключових для продажів – днів, як рекордні. Зокрема, галерея Цвірнера за перші два дні продала творів мистецтва на $40 млн. Ларрі Гагосян, американський галерист, дилер і колекціонер, двічі за два дні показів для особливо важливих клієнтів відновлював експозицію на стенді своєї галереї. А кількість творів, проданих за семизначну суму, зросла до рівня 2014 року.
Найбільшим попитом користувалися роботи тих авторів, хто успішно продавався на останніх великих аукціонах. Гравці ринку назвали це явище «фактором Баскія»: рекордний продаж за $110,5 млн на нью-йоркських торгах Sotheby’s у травні картини цього американського митця, і без того достатньо затребуваного, зробив його твори ще жаданішими для колекціонерів. Власне, у Базелі найкращий результат показало саме живописне полотно Баскії.
Нью-йоркська Acquavella Galleries продала масштабне, написане у 1982 році полотно Жана-Мішеля Баскія «Три делегати» за $18 млн.
Галерея Hauser & Wirth продала полотно 1970 року «Наляканий до смерті» Філіпа Густона, який тяжів до естетики коміксів і абстрактного експресіонізму, за $15 млн.
Ще одна вдала угода галереї Hauser & Wirth – продаж твору Achrome італійського класика середини ХХ століття П’єро Манцоні за $11,2 млн.
Девід Цвірнер, власник David Zwirner Gallery, продав твір італійця Альберто Буррі Sacco (Sack) 1954 року за понад $10 млн.
Ще 8 млн євро Цвірнер виручив за Nachtkappe I (Night Cap I) – роботу 1986 року німецького постмодерніста Зігмара Польке.
Нью-йоркська Mnuchin Gallery продала за $5 млн картину Smear – роботу 2015 року, виконану в змішаній техніці американцем Марко Бредфордом. Тоді ж, у 2015-му, цей самий твір був проданий на Sotheby’s за $4,3 млн і встановив ціновий рекорд для художника.
Ще за $5 млн Mnuchin Gallery продала роботу «Без назви №9», створену американською абстракціоністкою Агнес Мартін у 1988 році.
Нью-йоркський арт-дилер Фергюс МакКеффрі, спеціалізація якого – японське сучасне мистецтво, виручив $5 млн за масштабну роботу Казуо Шігари, яку в 1997 році художник створив ступнями.
Ларрі Гагосян продав за $4,5 млн Abstraktes Bild у синьому, червоному і жовтому, написану у 1986 році найдорожчим сучасним німецьким художником Герхардом Ріхтером.
Галерея Тадеуша Ропака продала ще одну роботу Зігмара Польке «Без назви» (1983–1984) за $4 млн.