За версією видання The Economist, саме ці події, зустрічі та саміти впливатимуть на політику, лайфстайл і економіку як поточного року, так і матимуть більш глобальні, довгострокові наслідки. Mind пропонує ознайомитися з анонсами основних із них та пригадати, до чого варто готуватися.
Січень
CES-2024. У Лас-Вегасі з 9 по 12 січня триває найбільша виставка побутової електроніки Consumer Electronic Show. Попри велику кількість відверто дурнуватих винаходів та стартапів, цей захід вказує технологічні тренди на поточний рік. У 2024 році це – штучний інтелект хіба що не у прасці та зубній щітці.
Збільшення БРІКС. Клуб держав зі спірною, м’яко кажучи, репутацією – Бразилія, росія, Індія, Китай і Південно-Африканська Республіка – перетвориться на БРІКС+. До складу його членів увійдуть Єгипет, Ефіопія, Іран, Саудівська Аравія та Об’єднані Арабські Емірати. Аргентина, яка мала також долучитися до союзу, вирішила відмовитися від участі після перемоги Хав’єра Мілея.
З моменту збільшення країни – члени БРІКС об’єднуватимуть 45% населення Землі та приблизно третину світового ВВП.
Копірайт на Міккі Мауса. Згідно з американськими законами, права власності на вигаданого персонажа тривають лише 95 років, і відтепер будь-якому митцю (тому, хто себе таким вважає) доступний Міккі штибу 1928 року – такий, яким він є у мультфільмі «Пароплавчик Віллі». Проте зовнішній вигляд найпопулярнішої миші у світі змінювався багато разів, і студія Волта Діснея поки що має права на всі інші образи.
Корпоративні 15%. Згідно з угодою, до якої 2021 року долучилися 130 країн світу, мінімальний податок на доходи бізнесу не може бути нижчим за 15%. Деякі країни запроваджують із цього місяця податок на надприбутки, що має на меті боротьбу з офшорною оптимізацію податкового навантаження на бізнес.
Вибори в Тайвані. 13 січня на самоврядному острові, який Китай вважає своєю територією, відбудуться восьмі президентські вибори. Їхні результати вплинуть на геополітичну ситуацію в регіоні: від курсу Тайваню (назустріч Китаю у випадку перемоги лоялістів, чи навпаки) до рівня воєнної напруженості в Тайванській протоці та американо-китайських відносин.
Лютий
Суперкубок. 11 лютого Сполучені Штати на день припиняють роботу – у Лас-Вегасі, на «Елліджент Стедуім» вперше в Неваді відбується матч Суперкубку з американського футболу. Відкриватиме шоу репер Usher.
Вибори в Індонезії. У День святого Валентина в третій за розміром і населенням демократичній країні світу одночасно відбудуться президентські та парламентські вибори.
Березень
Новий сезон Formula 1. Сезон перегонів «Формули-1», який відбудеться у Бахрейні, вперше розпочнеться в суботу замість неділі. Це дозволить за тиждень, знов-таки в суботу, провести перегони у Джедді (Саудівська Аравія), а після цього почнеться священний для мусульман місяць Рамадан.
Африканські ігри. У Гані відкриються ХІІІ Африканські ігри. Вони мали б відбутися роком раніше, але підвели терміни будівництва спортивних об’єктів і суперечки щодо маркетингових прав.
«Оскар». У Лос-Анджелесі відбудеться 96-та премія вручення нагород Американської академії кіномистецтв.
Квітень
Затемнення. На всій території північноамериканського континенту спостерігатиметься велике північноамериканське сонячне затемнення. Повністю закрите Місяцем Сонце можна буде побачити по всьому континенту – від Західного (Тихоокеанського) узбережжя Мексики до острова Берд.
Фінансова нарада. Весняна зустріч Міжнародного валютного фонду та Світового банку відбудеться у Вашингтоні.
Травень
200 років Національній галереї. У Великій Британії почнеться святкування 200-річчя лондонської Національної галереї. Музеї в усіх 12 регіонах країни демонструватимуть експонати з колекції одного з провідних музеїв світу (понад 2300 картин). Мета акції – створити передумови для ознайомлення з живописом: усе населення Великої Британії матиме змогу за годину дістатися до шедевра з колекції Національної галереї.
Євробачення-2024. Шведський Мальме прийматиме фінал Євробачення. Для країни це вже сьома така подія.
Пробіжка Китаєм. Марафон Великої стіни, який частково проходить валами китайської пам’ятки, пройде неподалік Пекіну.
Місячна наука. За розкладом, має стартувати китайська місячна місія Чан’є-6 – роботизований місяцехід збиратиме зразки зі зворотного боку супутника Землі. Крім того, завдання місії – доставити наукові інструменти від Франції, Італії, Пакистану та Швеції.
Червень
Чемпіонат світу з крикету. Чоловічий світовий кубок із крикету Twenty20 вперше відбудеться у Сполучених Штатах Америки. Шанувальники цього виду спорту сподіваються, що такий рівень допоможе крикету стати більш популярним у світі. Пізніше, у вересні, пройде і жіночий чемпіонат.
Великий біг. У червні світ відмічатиме Всесвітній день бігу – дату, започатковану для залучення до фізичної активності якомога більшої кількості людей – як задля задоволення, так і задля здоров’я.
80 років Дню Д. На Омаха-біч у Нормандії з’їдуться голови держав, ветерани та офіційні особи, щоб відзначити 80-ту річницю «Дня Д» – дати відкриття другого фронту під час Другої світової війни.
Вибори в ЄС. У 27 країнах Європейського союзу пройдуть вибори до об’єднаного парламенту ЄС: цього року кількість місць у Європарламенті збільшена до 720.
Дочекались Євро. У Німеччині почнеться Євро-2024. Тижнем пізніше в США стартуватимуть матчі Кубку Америки з футболу (не американського!).
Липень
НАТО – 75. Лідери країн Північноатлантичного Альянсу зустрінуться у Вашингтоні на щорічному саміті та відсвяткують 75-ту річницю НАТО.
Трамп чи не Трамп. Республіканська партія має визначитися зі своїм кандидатом на посаду президента США під час Національної Конвенції у Мілуокі, штат Вісконсин.
Олімпіада в Парижі. Олімпійські ігри 2024 року почнуться із церемонії вздовж річки Сена, за 100 років після того, як востаннє Париж приймав Олімпіаду. Вперше у програму змагань буде включений брейкданс.
Серпень
Переїзд. Столицею Індонезії замість Джакарти офіційно стане Нусантара. Церемонія передачі статусу відбудеться в День незалежності країни. Зведення нового міста почалося 2022 року й має завершитись у 2045-му.
Байден чи не Байден. Демократична партія США визначиться зі своїм кандидатом на президентські перегони під час Конвенції у Чикаго.
Паралімпіада в Парижі. У французькій столиці почнуться XVII літні Паралімпійські ігри.
Вересень
Саміт майбутнього. Саме під такою назвою в Нью-Йорку відбудеться конференція ООН. На порядку денному – реформування міжнаціональної організації та її керівних органів для поліпшення співпраці щодо змін клімату та інших важливих викликів.
Супутники Марса. Японська аерокосмічна агенція JAXA запустить місію MMX (Martian Moons Explorer, дослідження місяців Марсу) на крихітні супутники червоної планети – Фобос і Деймос. Апарат має дістатися Фобосу 2025 року й у 2029-му повернути на Землю зразки.
Жовтень
Якщо вдасться. Джиммі Катер, найстаріший президент США, святкуватиме 100-річчя.
Фінрада. У Нью-Йорку відбудеться щорічна зустріч Міжнародного валютного фонду та Світового банку.
WOMEX. Всесвітня музична виставка, найбільших захід у світовій музичній індустрії, відбудеться в англійському Манчестері.
Юпітер. NASA планує почати місію Europa Clipper, завдання якої – дослідити один із найбільших супутників Юпітеру, Європу. Вважається, що він має під поверхнею океан, у якому може існувати життя. Зразки для досліджень прибудуть на Землю у 2030 році.
Яхтинг. Заключна гонка 37-го Кубку Америки пройде в Барселоні. Це – вітрильна регата крейсерських яхт, що є найстарішим міжнародним змаганням у світі.
HKPAX. Вперше відбудеться Міжнародна виставка театрального мистецтва в Гонконгу, у кількох закладах. ЇЇ місія – зблизити мистецтво Гонконгу, материкового Китаю та світу.
Листопад
Вибори у США. Світ спостерігатиме за, мабуть, найважливішими виборами не лише 2024 року. Американці вирішуватимуть, хто стане президентом та яка партія контролюватиме Конгрес. На кону – всі 435 місць Палати представників та 34 зі 100 місць у Сенаті. Також пройдуть вибори очільників 13 штатів і територій.
Web Summit. Одна з наймасштабніших у світі щорічних конференцій, присвячених новітнім технологіям, за планом має пройти у столиці Португалії, Лісабоні з 11 по 14 листопада. Зазвичай на ній збираються провідні політики, засновники та керівники глобальних технологічних компаній і проривних стартапів, щоб вкотре спробувати відповісти на питання: куди рухається ІТ і що з цим усім робити?
СОР29. Конференція зі зміни клімату має відбутися за графіком. Проте місце досі невідоме – після того як росія виступила проти проведення в будь-якій країні ЄС.
Повернення на Місяць. Після 50-річної перерви людство повертається на Місяць. Місія Artemis II має вивести на орбіту Місяця чотирьох космонавтів, серед яких – перша жінка, перший афроамериканець і перший неамериканець, які залишать орбіту Землі. Прилунення у цій спробі не планується.
Грудень
Космічна агенція Індії isro планує запустити космічну місію «Шукраян» до Венери. Це буде перша місія після японської «Акатсукі» у 2010 році. Поставлене завдання: дослідити хімію атмосфери «злого близнюка» Землі в пошуках фосфіна, який зазвичай передбачає можливість існування органічних форм життя.
Десь наприкінці 2024 року
Європейський Союз почне розгортання «Entry-Exit System» («Система входу-виходу», ees) – реєстраційний алгоритм, який вимагатиме від негромадян країн ЄС сканувати паспорт при перетині кордону країни Шенгенської зони. Система мала запрацювати ще 2022 року, але впровадження було відтерміновано через Олімпійські ігри в Парижі.