Національний банк майже через місяць після попереднього підвищення знову підвищив облікову ставку – цього разу до 17% річних з 2 березня 2018 року, йдеться в повідомленні на сайті НБУ.
Підвищення облікової ставки до зазначеного рівня затверджено рішенням правління НБУ від 1 березня 2018 року №133-рш «Про розмір облікової ставки».
«Четверте поспіль підвищення ключової процентної ставки є доцільним з огляду на відсутність суттєвих ознак послаблення інфляційних ризиків і спрямоване на зниження споживчої інфляції до цільового рівня в середньостроковій перспективі», – зазначають у центробанку.
За оцінками НБУ, після низки підвищень облікової ставки, починаючи з жовтня минулого року, монетарні умови наразі є досить жорсткими, щоб забезпечити зниження інфляції до цільових показників у середньостроковій перспективі, як і передбачалось у січневому Інфляційному звіті.
«Однак у разі подальшого посилення фундаментальних інфляційних ризиків Національний банк може продовжити підвищення облікової ставки. Наступне рішення щодо облікової ставки у квітні 2018 року прийматиметься з урахуванням нових макроекономічних прогнозів, зокрема щодо інфляції», – йдеться у повідомленні.
Так, інфляційні ризики, на яких наголошував Національний банк у січні при ухваленні попереднього рішення щодо облікової ставки, все ще залишаються актуальними. Серед зазначених ризиків регулятор наводить високу вразливість економіки України у зв’язку з тим, що продовжує відтерміновуватися отримання чергового траншу за програмою співпраці з МВФ, підвищення інфляційних очікуваннь економічних агентів та суттєві темпи зростання споживчого попиту.
НБУ пояснює, що у січні 2018 року споживча інфляція прискорилася до 14,1% у річному вимірі і, відтак, перевищила траєкторію прогнозу Національного банку, опублікованого в січневому Інфляційному звіті.
Крім того, базова інфляція у січні прискорилась до 9,8% у річному вимірі, що стало результатом дії низки факторів: збільшення виробничих витрат унаслідок подальшого зростання заробітної плати високими темпами, послаблення гривні протягом кількох попередніх місяців та прискорення споживчого попиту.
Водночас центробанк вважає актуальним січневий прогноз зниження інфляції до 8,9% у 2018 році та її повернення до цільового діапазону в середині 2019 року.
Нагадаємо, 25 січня 2018 року НБУ прийняв чергове рішення підвищити облікову ставку до 16% річних з 26 січня цього року. Крім того, у грудні минулого року НБУ підняв облікову ставку до 14,5% річних.
З 27 жовтня 2017 року регулятор підвищив облікову ставку до 13,5% річних. До цього облікова ставка НБУ безперервно знижувалася з березня 2015 року, коли вона була підвищена до 30%.
Про те, чому НБУ вдається до підвищення облікової ставки, читайте у матеріалі «Гра за новими правилами: чому НБУ підвищив облікову ставку і до чого це призведе», в якому координатор групи «Пенсійна реформа» ГП «Нова країна», голова бюджетного комітету Громадської ради при Міністерстві фінансів України Тарас Козак навів Mind 9 тез про те, як це рішення позначиться на банках та економіці.