НБУ підвищив облікову ставку до 14,5%
Другий місяць поспіль НБУ підвищує облікову ставку

Правління Національного банку України підвищило облікову ставку до 14,5% річних з 13,5% у жовтні, повідомляє прес-служба НБУ.
Як зауважують у НБУ, з огляду на посилення інфляційних ризиків проведення більш жорсткої монетарної політики є необхідним для зниження інфляції до цільового рівня в середньостроковій перспективі.
Протягом останніх двох місяців темпи споживчої інфляції знижувалися, проте повільніше, ніж прогнозував Національний банк.
Як повідомлялося, у НБУ відзначали, що споживча інфляція у листопаді очікувано уповільнилась до 13,6% у річному вимірі з 14,6% у жовтні, зокрема, через суттєве подорожчання продуктів харчування та палива.
«Відхилення інфляції від прогнозу пояснюється вищими, ніж очікувалося, темпами базової інфляції через підвищення виробничих витрат та пожвавлення споживчого попиту. Також відхиленню сприяли вищі за прогноз темпи зростання цін на сирі продовольчі товари та паливо», – йдеться у повідомленні.
Водночас, за інформацією центробанка, базова інфляція в листопаді прискорилася до 8,6%, що відображає «посилення фундаментального тиску на споживчі ціни».
Як пояснюють у НБУ, з часу прийняття попереднього рішення щодо облікової ставки та оприлюднення останнього макроекономічного прогнозу Національного банку, стала більш імовірною реалізація ризиків, які можуть стримати зниження інфляції наступного року.
Серед ризиків регулятор звертає увагу на те, що обсяг видатків, передбачений у прийнятому державному бюджеті на 2018 рік, суттєво вищий від закладеного у жовтневий прогноз НБУ, а також на те, що посилився ризик через відтермінування наступного траншу від МВФ.
Як повідомлялось, НБУ розраховує отримати два кредитних транші на $3,5 млн, які можуть бути виділені за програмою EFF у II кварталі 2018 року.
Крім того, у НБУ зазначають, що зростання світової економіки може бути більш суттєвим, ніж очікувалося раніше. «Це може стимулювати подальшу трудову міграцію і, відповідно, спричинити підвищення заробітних плат», – йдеться у повідомленні.
«Рішення про підвищення процентної ставки пов'язано з більш високими темпами інфляції, значення яких цього року перевищили прогнозовані рівні уряду в поточному році. Зростання інфляції було викликано збільшенням цін на паливо і скасування держрегулювання цін на продукти, що в свою чергу призвело до подорожчання сирих продуктів харчування – молока та м'яса. Слідом за цим, це призвело до подорожчання товарів з високим ступенем переробки», – коментує Mind аналітик Альпарі Максим Пархоменко.
За словами експерта, зростання ставки повинно збільшити вартість грошей і привести до подорожчання гривні в рамках економіки, що і обмежить її ліквідність за рахунок подорожчання вартості операцій з нею. Таким чином, це зменшить обсяг її пропозиції на ринку.
Нагадаємо, що у жовтні регулятор вперше за два роки підняв облікову ставку до 13,5%. Так, облікова ставка НБУ безперервно знижувалася з березня 2015 року, коли вона була підвищена до 30%.
Водночас у «Інфляційному звіті» НБУ за жовтень містився прогноз щодо уповільнення інфляції до 12,2% у 2017 році.
Згідно з оцінками Кабінету міністрів, інфляція в Україні у 2017 році складе 11,2%, а наступного року сповільниться до 9%.
Натомість Міжнародний валютний фонд зберіг прогноз зростання економіки України в нинішньому році на рівні 2% і погіршив прогноз середньорічної інфляції на 1,3 п. п. – до 12,8%.
Як повідомляв Mind, у 2018 році очікується скорочення дефіциту державного кошторису до 2,46% ВВП з 2,7% ВВП, зафіксованих цього року.
Водночас Рада прийняла держбюджет-2018, який побудовано на прогнозі прискорення росту ВВП у 2018 році до 3% (з 1,8% цього року) на тлі уповільнення інфляції (грудень до грудня) до 7% (з 11,2%).
Прогноз МВФ щодо зростання ВВП на майбутній рік залишився тим же і склав 3,2%, а в 2019-м – 3,5%.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].