НБУ вперше за два роки підвищив облікову ставку
Експерти вважають, що причиною підвищення ставки є необхідність «абсорбувати» вільну ліквідність на ринку

З 27 жовтня правління Національного банку України підвищує облікову ставку до 13,5%, повідомляє прес-служба НБУ. До цього облікова ставка НБУ безперервно знижувалася з березня 2015 року, коли вона була підвищена до 30%.
У НБУ стверджують, що споживча інфляція у вересні 2017 року прискорилася до 16,4% в річному вимірі та перевищила траєкторію прогнозу банку, що був опублікований в липневому інфляційному звіті. «Це обумовлено, перш за все, прискоренням зростання цін на сирі продовольчі товари, підвищенням виробничих витрат, а також деяким пожвавленням споживчого попиту», – йдеться в повідомлені прес-служби.
На думку керівництва НБУ, монетарна політика повинна була сприяти зниженню споживчої інфляції та наближенню до цілей наступного року.
За словами першого заступника голови правління Альпарі Банку Єгора Перелигіна, НБУ підвищив облікову ставку, бо виникла необхідність «абсорбувати» вільну ліквідність на ринку у зв'язку з сезонними платіжними перекосами, ризиками девальвації національної валюти і свіжою хвилею інфляційного тиску.
На думку фінансового експерта Павла Крапівіна, збільшення НБУ облікової ставки відображає прагнення центробанку підтримувати значення даного показника в прив'язці до ринкових реалій.
«Так, розміщення депозитних сертифікатів НБУ 25 жовтня за ставкою 14,35% на 77 днів стало відображенням посилення впливу інфляції на фінансовий ринок, що є традиційним для осіннього періоду в Україні, і не могло не привести до відповідної корекції ставки рефінансування. Тут позначається подвійний характер даного показника: з одного боку, облікова ставка є інструментом впливу НБУ на ринок кредитних ресурсів, з іншого – вона сама схильна до впливу ринкових факторів. Виходячи з цього, Національний банк і змушений був збільшити її, щоб знизити розрив між ціною залучення ресурсів від комерційних банків та її наявним значенням», – коментує Крапівін.
Член ЕДК Олег Пендзин, у свою чергу, звертає увагу, що підвищення ставки вказує на те, що інфляція цього року буде більшою, ніж прогнозує НБУ.
«Життя тішить своїми несподіванками. Ще пару днів тому поважна посадова особа переконувала суспільство, що ми досягли українського історичного мінімуму по відсоткових ставках депозитів і кредитів і зовсім скоро наблизимося до європейського рівня у ставках по кредитах в економіку нашої держави. І тут «приємна несподіванка»: НБУ підвищує облікову ставку до 13,5. І це при тому, що, нагадаю, прогноз інфляції НБУ встановив на рівні 9,2. Може, помилка? Щось одне із двох. Або інфляція точно буде більшою, або нам дуже далеко до європейських відсоткових ставок по кредитах. Хоча є небезпека, що і перше, і друге», – коментує член ЕДК Олег Пендзин.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].