НБУ може підвищити облікову ставку при посиленні проінфляційних ризиків

Через зростання панічних настроїв існують ризики різкого погіршення ситуації на світових ринках

Фото: НБУ

Члени комітету з монетарної політики Національного банку України (НБУ) одноголосно готові підвищувати облікову ставку при посиленні проінфляційних ризиків, повідомляє Інтерфакс-Україна із посиланням на вересневий протокол засідання комітету.

«Всі члени комітету з монетарної політики погодилися, що в разі загострення ситуації на зовнішніх ринках і/або реалізації інших проінфляційних ризиків Національний банк може вдатися до подальшого підвищення облікової ставки до рівня, необхідного для забезпечення зниження інфляції до встановлених цілей на прийнятному тимчасовому обрії», – йдеться в протоколі.

Нагадаємо, правління НБУ за підсумками засідання 6 вересня прийняло рішення підвищити облікову ставку до 18% з 17,5%. Дане рішення підтримали вісім з 10 членів комітету.

За оцінкою тих членів комітету, хто проголосував за підвищення облікової ставки до 18%, таке рішення підтвердить послідовність монетарної політики, за якої центробанк реагує на зміни в оцінці ризиків, реалізація яких в майбутньому може поставити під загрозу досягнення мети щодо інфляції в прогнозовані терміни. У той же час підвищення облікової ставки більш ніж на 50 в. п. є надмірним, враховуючи певний прогрес у співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ), в тому числі прибуття його місії до Києва.

При цьому, за їх оцінкою, більш істотне підвищення облікової ставки, ніж в попередні рази, в умовах не настільки відчутного посилення проінфляційних ризиків може створити враження, що мета рішення – не зниження інфляції до цільового рівня, а захист певного рівня обмінного курсу.

Члени комітету також відзначили, що підвищення облікової ставки призводить до короткострокового поліпшення показників платіжного балансу через збільшення припливу капіталу. У той же час це створює певні ризики в більш тривалій перспективі, оскільки підвищує вартість кредитування для експортерів.

При цьому 2 члена комітету виступили за підвищення облікової ставки до 18,5%.

На їхню думку, існують ризики різкого погіршення ситуації на світових ринках з ростом панічних настроїв. З урахуванням цього НБУ повинен проводити проактивну монетарну політику і вдатися до більш значного підвищення ставки для зменшення вразливості економіки України до зовнішніх шоків.

Як повідомлялося, НБУ з 7 вересня 2018 року підвищив облікову ставку на 0,5 відсоткових пункти (в.п.) – до 18% річних для приведення рівня інфляції в межі цільового діапазону в кінці 2019 року.

Це вже шосте рішення про підвищення облікової ставки НБУ – з 12,5% до 13,5% річних 27 жовтня 2017 року, потім до 14,5% річних з 15 грудня 2017 року, до 16% річних з 26 січня 2018 року, до 17% річних з 2 березня 2018 року і до 17,5% річних з 13 липня.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS