НБУ підвищив облікову ставку до 17,5% річних

НБУ підвищив облікову ставку до 17,5% річних

Щоб повернути інфляцію у межі цільового діапазону у 2019 році

НБУ підвищив облікову ставку до 17,5% річних
Фото: НБУ

Правління Національного банку України прийняло рішення підвищити облікову ставку до 17,5% річних з 13 липня 2018 року, аби повернути інфляцію у межі цільового діапазону у 2019 році, йдеться у повідомленні на сайті регулятора.

Як зазначається, підвищення облікової ставки до 17,5% затверджено рішенням правління НБУ від 12 липня 2018 року №443-рш «Про розмір облікової ставки».

«На думку Національного банку, зниження інфляції до цілі може опинитися під загрозою через дію низки чинників – подальше пожвавлення внутрішнього попиту, активну трудову міграцію, посилення ризиків щодо отримання чергового траншу Міжнародного валютного фонду та іншого пов’язаного фінансування, зависокі інфляційні очікування, зниження інтересу інвесторів до активів країн, що розвиваються. Більш жорстка монетарна політика нівелюватиме їхній вплив та сприятиме зниженню інфляції до 5,8% на кінець наступного року і до 5% у 2020 році», – йдеться у повідомленні.

Крім того, Нацбанк залишає прогноз інфляції незмінним: на кінець 2018 року – на рівні 8,9%, на кінець 2019-го – на рівні 5,8%.

Також регулятор вважає актуальним прогноз зростання реального ВВП на рівні 3,4% у 2018 році. Водночас, у 2019-му зростання реального ВВП уповільниться до 2,5% (у попередньому прогнозі – 2,9%), а у 2020 році реальне зростання економіки становитиме 2,9%. 

Як зазначається, ключовим припущенням окресленого сценарію залишається подальший поступ у здійсненні структурних реформ, передбачених програмою співпраці з МВФ.

Так, центробанк очікує, що необхідні реформи будуть здійснені, і у 2018 році Україна отримає близько $2 млрд від МВФ, а також кредити від ЄС та Світового банку.

«Це дасть змогу збільшити міжнародні резерви до $20,7 млрд на кінець поточного року. Однак у 2019 та 2020 роках через пікові виплати за зовнішнім державним боргом платіжний баланс буде зведено з дефіцитом, і міжнародні резерви будуть на рівні близько $20 млрд», – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, відповідно, основним ризиком для реалізації окресленого макроекономічного прогнозу є відсутність прогресу у проведенні структурних реформ, необхідних для збереження макрофінансової стабільності, та продовження чинної програми з МВФ.

«Відтак, з огляду на необхідність нівелювати зазначені чинники, що будуть тиснути на інфляцію у 2018-2019 роках, і враховуючи зростаючу імовірність реалізації окреслених ризиків, правління Національного банку вважає за необхідне посилити жорсткість монетарних умов шляхом підвищення облікової ставки», – йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, у травні правління НБУ зауважило, що може в подальшому підвищити облікову ставку у разі посилення ризиків для зниження інфляції та макрофінансової стабільності.

Як писав Mind, з березня 2018 року облікова ставка була на рівні 17% річних. Водночас, рішення про її підвищення до зазначеного рівня було прийнято відповідно до подальшого посилення жорсткості монетарної політики.

Раніше, 25 січня 2018 року, НБУ прийняв чергове рішення підвищити облікову ставку до 16% річних з 26 січня цього року. Крім того, у грудні минулого року облікову ставку було піднято до 14,5% річних.

Зазначимо, до 13,5% річних регулятор підвищив облікову ставку з 27 жовтня 2017 року. Перед цим облікова ставка НБУ безперервно знижувалася з березня 2015 року, коли вона була підвищена до 30%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті